Východná Žeruchová veža (2080m) - jihovýchodní roklinou

Přidáno: 1.4.2013 | Datum akce: 8.3.2013
Autor: Martin Linhart | Jiří Pětioký
Fotografie: Martin Linhart | Jiří Pětioký
Štítky: 2013 | Slovensko | Vysoké Tatry | Východná Žeruchová veža
Náhled tisku

Climber Už podruhé stoupáme nemožný krpál do Červené doliny. Hned v jejím počátku nastupujeme do strmého žlabu, kterému dominuje 20 metrů vysoký ledopád, jehož konec je mírně převislý s volně visícími krápníky. Led nic moc. Martin tahá a nemůže nikde zajistit. Ráno jsme se na chatě shodli, že na lezení ledů není počasí, takže s sebou nemáme ani jeden šroub do ledu. Chytráci! Nakonec dává po 12 metrech jednoho frienda do skalní pukliny napravo od ledopádu. Pak jdu já svůj první led. Dřina a natejká mi. Pořád čekám, kdy se ty krápníky urvou.

♦ ♦ ♦
Peripetie

Zase lezeme žlabem po nepravděpodobných cestách. Sníh taje a slyšíme kolem laviny. Jejich ozvěny znějí poněkud zlověstně. Dostáváme se mezi oblíbené drny. Nic jiného pořádně nedrží. Končíme v sedýlku, kde jsou dva nýty. Tuším, že jsme u cesty „Kniha“, kudy vede sestupovka. Dál díkybohu nejdeme, šlo by to už jenom po skále. Navíc nevíme kudy dolů a žlaby začínají být opravdu o hubu. Takže slaňujeme, krápníky kupodivu stále drží. Rozbředlým sněhem jdeme dolů na chatu.

Pohled na Malý Kežmarský štít z Červené doliny, Vysoké Tatry, Slovensko

Odpočíváme, prohlížíme časopisy s horolezeckým oblečením na modelkách. Venku drobně prší a je teplo skoro deset stupňů nad nulou, tak si raději dáváme pivo.

Východná Žeruchová veža (2080m) – jihovýchodní roklinou, II/AD-, WI 3, 150m

Žeruchové veže jsou na samém konci krátkého jihovýchodního výběžku Jahňacieho štítu, jemuž dominuje zejména Kozí štít. Hřeben Žeruchových věží odděluje Červenou dolinu od Doliny Bielych plies. Žeruchové věže a Kozí štít dělí Zadné Žeruchové sedlo, za nímž následuje nejprve Západná (nebo Zadná) Žeruchová veža a poté i Východná (nebo Predná) Žeruchová veža. Z hlediska lezení je oblíbená zejména jižní stěna Východní Žeruchové věže. Krátký nástup od chaty a nižší stupně obtížnosti cest a možnost lézt i v horším počasí.

Červeně vyznačená linie jihovýchodní roklinou Východné Žeruchové veže, křížením naznačena místa pro štandy a šipka směřující doleva je vyznačením snadnější výstupové linie k hřebeni a následně na vrchol věže.

Pod jižní stěny věží se dostanete po turistickém chodníku od Brnčálky do 30 minut. Ihned po vystoupání strmé části nad chatou, kdy se vyhoupnete na morénu a nakouknete do Červené doliny odbočíte vpravo a dostanete se k nástupu do jihovýchodní rokliny.

Linie vedoucí jihovýchodní roklinou na Východní Žeruchovou věž - G.A.Hefty (2. července 1908) - (vyznačena červeně) je v letních měsících ohodnocena obtížností druhého stupně. V zimě se připravte na přibližně 15 - 20metrový ledopád s volně visícími krápníky v horní části, které lze oblézt zleva. Asi 10 metrů nad ledopádem jsou uvázané smyčky ve skalních hodinách (štand). S ohledem na podmínky, které doprovázely naše lezení, jsme nepokračovali po hřebeni až na vrchol věží a po dosažení hřebene jsme sestoupili stejnou cestou.

Na sestup jsme využili stejnou cestu a slanili před ledopád z několika pevných smyček, kterou jsou zde trvale instalovány v pěkných skalních hodinách. Zpátky na chatě jste za deset minut od slanění.

♦ ♦ ♦

Hodnocení obtížnosti:
II/AD- zhodnocení celkové náročnosti výstupu i sestupu (alpská stupnice)
WI 3 obtížnost lezení v ledu
150m celkové převýšení od nástupu na hřeben

Jirka těsně po dolezení ledopádu v jihovýchodní roklině Východné Žeruchové veže, Vysoké Tatry, Slovensko
Co vzít s sebou

Na zimní výstup jihovýchodní roklinou na hřeben Žeruchových věží dobře poslouží: helma, sedák, jistítko, odsedka, jedno 60 metrů dlouhé lano, 3 šrouby do ledu, 1 friend, 4 volné karabiny, 2 sešité smyčky, HMSky, lezecké cepíny a mačky.

První délka má hodnocení III. Zbylé dvě délky max. II a závěrečný úsek je chodeckým terénem s nutností se občas zapřít rukama, příp. obhodit lano kolem kamene a lehce dojistit druholezce.

GPS

Ke stažení je k dispozici soubor ve formátu *.gdb pořízený přístrojem Garmin eTrex 30, který obsahuje jeden trasový bod – nástup do jihovýchodní rokliny Východné Žeruchové veže.

Trasový bod ke stažení.

Informace, odkazy a průvodci

Doporučená literatura:

Weby:

Před odjezdem doporučujeme sledovat předpověď počasí od horské služby.

♦ ♦ ♦
Východná Žeruchová veža (2080m) - jihovýchodní roklinou na hřeben, Vysoké Tatry, Slovensko Východná Žeruchová veža (2080m) - jihovýchodní roklinou na hřeben, Vysoké Tatry, Slovensko Východná Žeruchová veža (2080m) - jihovýchodní roklinou na hřeben, Vysoké Tatry, Slovensko Východná Žeruchová veža (2080m) - jihovýchodní roklinou na hřeben, Vysoké Tatry, Slovensko Východná Žeruchová veža (2080m) - jihovýchodní roklinou na hřeben, Vysoké Tatry, Slovensko Východná Žeruchová veža (2080m) - jihovýchodní roklinou na hřeben, Vysoké Tatry, Slovensko Východná Žeruchová veža (2080m) - jihovýchodní roklinou na hřeben, Vysoké Tatry, Slovensko Východná Žeruchová veža (2080m) - jihovýchodní roklinou na hřeben, Vysoké Tatry, Slovensko Východná Žeruchová veža (2080m) - jihovýchodní roklinou na hřeben, Vysoké Tatry, Slovensko Východná Žeruchová veža (2080m) - jihovýchodní roklinou na hřeben, Vysoké Tatry, Slovensko Východná Žeruchová veža (2080m) - jihovýchodní roklinou na hřeben, Vysoké Tatry, Slovensko Východná Žeruchová veža (2080m) - jihovýchodní roklinou na hřeben, Vysoké Tatry, Slovensko Východná Žeruchová veža (2080m) - jihovýchodní roklinou na hřeben, Vysoké Tatry, Slovensko Východná Žeruchová veža (2080m) - jihovýchodní roklinou na hřeben, Vysoké Tatry, Slovensko Východná Žeruchová veža (2080m) - jihovýchodní roklinou na hřeben, Vysoké Tatry, Slovensko Východná Žeruchová veža (2080m) - jihovýchodní roklinou na hřeben, Vysoké Tatry, Slovensko Východná Žeruchová veža (2080m) - jihovýchodní roklinou na hřeben, Vysoké Tatry, Slovensko Východná Žeruchová veža (2080m) - jihovýchodní roklinou na hřeben, Vysoké Tatry, Slovensko
Napište nám
| | info@cumbres.cz
Reklama
© Las Cumbres (2005 — 2024)