Za odpočinkem do Thajska, Krabi

Přidáno: 9.4.2020 | Datum akce: 1.2.2020
Autor: Vladimír Linhart | Lucie Mičková
Fotografie: Vladimír Linhart | Lucie Mičková
Štítky: 2020 | Asie | Krabi | Thajsko
Náhled tisku

Po téměř tříměsíčním nepřetržitém cestování plném dlouhých přejezdů, stanování, hodinách googlení a plánování, hledání ubytování a půjčoven aut, nocích strávených na letištích, nekvalitním jídle, časté absenci sprchy a každodenním objevování a výletování, je na řadě trochu odpočinku, pohodlí a nicnedělání. Jediné, co chceme je bazén, klimatizace, pohodlná postel a skvělé thajské jídlo.

Náš relaxační pobyt začínáme v provincii Krabi. V hotelu, kde máme vše co potřebujeme. Bazén, klimatizaci, obří čistou postel a sprchu s teplou vodou. Ta mi opravdu hodně chyběla. Prvních pár dní opouštíme hotel jen kvůli jídlu. Kousek od nás je večerní trh, kam zavítáme hned první večer natěšení na thajské jídlo. Ochutnáváme, porce jsou malé a jídlo většinou moc dobré. Kdyby tu tenhle trh nebyl, nevím, jak bychom se stravovali. Nejsme ubytování zrovna v turistickém centru a restaurace tu skoro neexistují. Obzvlášť přes oběd mají zavřeno snad všichni.

U bazénu nevnímáme, jak dusivé je asijské vedro. Když ale dopoledne vyrazíme hledat něco k obědu, trpíme. Vedrem i hlady. V prázdných ulicích občas narazíme na místní vývařovnu, která má otevřeno, ale buď nedokážeme poznat, co tu k jídlu nabízí, nebo to co nabízí nevypadá zrovna lákavě. Naštěstí objevujeme podnik, který je sice trochu dál než by se nám líbilo, ale splňuje to hlavní – dobré jídlo, velké porce a přiměřené ceny. Ukazuje se totiž, že pokud už najdeme jídlo určené pro turisty (to znamená poživatelné), jsou porce příliš malé a ceny nepřiměřeně vysoké. To jsme v Asii nečekali.

Několik dní je cesta do „naší“ restaurace naše jediná aktivita. Tenhle líný stereotyp je sice skvělý, ale přece jen chceme něco vidět. Vedle naší restaurace si půjčujeme motorku, dvě helmy a řadíme se mezi davy místních i turistů do silničního provozu. Zpočátku trochu nejistě, za chvíli už silnicemi kličkujeme jako všichni ostatní a můžeme vyrazit za největší klasikou – obrovským zlatým Budhou v Tiger Cave Temple. K němu ale musíme vyšlapat 1327 schodů, což v místním vedru není žádná brnkačka. S funěním se tam ale doplazíme a opravdu je tu velikánský zlatý Budha a spousty dalších klasických zlatě zdobených kýčů. K tomu výhled na zarostlé hory v dopoledním oparu. A samozřejmě nechybí všudypřítomné focení na Instagram. Když se dostatečně pokocháme mladými insta dívkami, výhledem, vším tím zlatem kolem a přispějeme do chrámové kasičky kdoví na co, už spěcháme zase dolů. Všechno, co se da na Krabi dělat, jsme si totiž naplánovali na jeden jediný den. Jen co dole popadneme dech a zkoukneme bitku dvou opičáku o samici, sedáme na motorku a drandíme přes ostrov tam, kam míří všichni. Klasika číslo dvě – zelené skály trčící z moře v okolí pláže Ao Nang.

Když přijíždíme do hlavního letoviska Krabi, je vidět že náš hotel opravdu stojí mimo turistický ruch. Je tu tolik lidí, motorek a krámků, že už se sem sotva vejdeme. Parkování nám tak zabere neuvěřitelně dlouho dobu. Pak už raději chodíme po svých. Hlavní pláž nás moc nenadchne. Táhne se hned podél silnice, je úzká, moře špinavé. Stačí ale pokračovat dál odtud takzvanou opičí stezkou, kde žádné opice nepotkáváme a dostáváme se konečně na opravdu nádherné místo. Moře, písek a ta zelená hora. Kdyby tu uprostřed pláže nebyla smradlavá stoka, kterou vypouští okolní luxusní hotely do moře své odpady, bylo by to tu snad dokonalé.

Pak se zase musíme dostat zpátky, u protivné pokladní kupujeme lístky na loďku, čekáme až se naplní kapacita a odplouváme za hlavní atrakcí. Na ostrovy se spoustou těch nádherných zelených skal v moři. Cesta barevnou dřevěnou lodí longtail je krátká a výhledy jsou prostě boží. Za chvíli jsme vyklopeni na pláži, která je doopravdy nádherná. To nejlepší z Krabi. A i když je tu turistů opravdu hodně, nějak to nevadí a asi dvouhodinový pobyt si tu opravdu užíváme. Pak už zase musíme chytit loďku, vrátit se na pevninu a přes celý ostrov jen vrátit motorku. Naposledy večeříme v naší restauraci a zítra plujeme směr Koh Lanta.

Prakticke informace

Půjčení motorky je snadné, jde to skoro všude. Ceny jsou kolem 120-200 CZK na den. Většinou chtějí pas nebo velkou zálohu. Benzín je levný a stačí ho tankovat málo. Jezdí se vlevo.

Napište nám
| | info@cumbres.cz
Reklama
© Las Cumbres (2005 — 2024)