Huncovský štít (2353m)

Přidáno: 12.5.2013 | Datum akce: 29.9.2012
Autor: Martin Linhart
Fotografie: Martin Linhart | Marta Léblová
Štítky: 2012 | Huncovský štít | Slovensko | Vysoké Tatry
Náhled tisku

Ráno se probouzíme odpočatí v malém pokojíku na Skalnaté chatě. S lahví vody v ruce a s ospalkami v očích se protahujeme na zápraží. Slunce svítí. Pan Kulanga přináší zásoby. Těžko hádat jestli od stanice lanovky nebo z Tatranské Lomnice. Nedivil bych se, kdyby si to po ránu vyběhl pěkně odspodu. My si dnes naordinujeme lehčí rozcvičku … Huncovský štít.

Laco Kulanga přináší zásoby na Skalnatou chatu, Vysoké Tatry, Slovensko
♦ ♦ ♦

Balíme si jen nejnutnější. Z Huncovského štítu se chystáme ještě na Kežmarský a pak přes Malý Kežmarský štít na Veľkou Svišťovku a po magistrále zpátky na chatu. S ohledem na délku trasy a poměrně snadný terén je nejdůležitější nezapomenout svačinu a pití. Z horolezecké výstroje bereme skutečně jen nezbytné minimum.

Vláďa s Martou na severozápadním vrcholu Huncovského štítu (2353m) a v pozadí Kežmarský a Lomnický štít, Vysoké Tatry, Slovensko

U Skalnatého plesa míjíme stanici lanovky a přilehlý hotel Encián (1761m). Po červené značce tatranské magistrály pokračujeme okolo Astronomického ústavu (1780m) a stoupáme pod dráty, kterými je zásobována elektřinou meteorologická stanice a hotel na vrcholu Lomnického štítu (2634m). V místě kde se chodník stáčí vpravo a začíná traverzovat jihovýchodní úbočí Huncovského štítu jej opouštíme. Po kamenech si každý volíme vlastní směr výstupu suťoviskem. Někomu je příjemnější postup po strmých travnatých pásech, jiný raději poskakuje po kamenech. Po 80 minutách dosahujeme jihovýchodního vrcholu. Čekáme až dojdou ostatní a přecházíme velice snadným terénem na severozápadní vrchol Huncovského štítu (2353m).

Huncovský štít (2353m) - od Skalnatého plesa, PD, 600m

Huncovský štít představuje lehký turistický cíl jak v letních, tak i v zimních měsících. Jedná se o široký hrb, jímž končí boční rozsocha vybíhající od Kežmarského štítu k jihovýchodu. Tradičně se vychází na vrchol od Skalnatého plesa a nebo přes Veľkou Svišťovku z Chaty pri Zelenom plese. Štít je oddělen od Kežmarského štítu mělkým Huncovským sedlem (2307m) a má dva nevýrazné vrcholy (jihovýchodní a severozápadní) oddělené Huncovskou štrbinou.

Pohled od stanice lanovky přes Skalnaté pleso na Huncovský štít (naše trasa vyznačena červeně), Vysoké Tatry, Slovensko

V zásadě lze vybírat ze tří přístupových cest.

  • od Skalnatého plesa přímo - vyznačena červeně - nejprve po červeně značené trase Tatranské magistrály směrem k Veľké Svišťovce. V místě kde se chodník stáčí vpravo a začíná traverzovat jihovýchodní úbočí Huncovského štítu pokračovat přímo vzhůru. Po suťovisku nebo travou dle vlastního uvážení postupovat směrem k jihovýchodnímu vrcholu.
  • Skalnatou dolinou do Huncovského sedla - Huncovský štít se nejprve obchází Skalnatou dolinou. Roklinou spadající z Huncovského sedla se nechat vést postupně do sedla. Ze sedla pokračovat na vrchol za využití travnatých polic na straně Huncovské kotlinky.
  • Huncovskou kotlinkou do Huncovského sedla (od Veľké Svišťovky) - chodeckým terénem od Veľké Svišťovky až do sedla a na vrchol po travnatých policích.

Sestup je snadný a lze si pro něj zvolit všechny tři výše uvedené výstupové trasy.

♦ ♦ ♦

Hodnocení obtížnosti:
PD zhodnocení celkové náročnosti výstupu i sestupu (alpská stupnice)
600m celkové převýšení od nástupu na vrchol

Sestup do Huncovského sedla (2307m) je zpestřením dosud nevýrazného a technicky nenáročného výstupu. Postupujeme přímo po hřebeni, který odděluje sráz nad Skalnatou dolinou nalevo a mírnější Huncovskou kotlinku napravo. Technická náročnost sestupu do Huncovského sedla nicméně spočívá pouze v nutnosti přiložit ke skále i ruce. Pokud budeme hodně přísní, najdeme tu možná jeden krok obtížnosti 3 UIAA. Snazší cesta vede kousek pod hřebenem na straně Huncovské kotlinky po travnatých policích.

Martin, Marta a Tyránek na jihovýchodním vrcholu Huncovského štítu, Vysoké Tatry, Slovensko

Sedlo je ideálním místem, kde se lze rozhodnout pro sestup do Skalnaté doliny nebo na opačnou stranu ve směru na Veľkou Svišťovku a nebo začít stoupat na Kežmarský štít

♦ ♦ ♦
Co vzít s sebou

Výstup se dá lehce zvládnout v dobré obuvi s trochou přirozené obezřetnosti.

GPS

Ke stažení je k dispozici soubor ve formátu *.gdb pořízený přístrojem Garmin eTrex 30, který obsahuje výstupovou trasu od Skalnatého plesa na Huncovský a Kežmarský štít a pokračuje přes Malý Kežmarský štít a Veľkou Svišťovku zpátky. A soubor s trasovými body.

Ke stažení:

Informace, odkazy a průvodci

Doporučená literatura:

Před odjezdem doporučujeme sledovat předpověď počasí od horské služby.

♦ ♦ ♦
Huncovský štít (2353m), Vysoké Tatry, Slovensko Huncovský štít (2353m), Vysoké Tatry, Slovensko Huncovský štít (2353m), Vysoké Tatry, Slovensko Huncovský štít (2353m), Vysoké Tatry, Slovensko Huncovský štít (2353m), Vysoké Tatry, Slovensko Huncovský štít (2353m), Vysoké Tatry, Slovensko Huncovský štít (2353m), Vysoké Tatry, Slovensko Huncovský štít (2353m), Vysoké Tatry, Slovensko Huncovský štít (2353m), Vysoké Tatry, Slovensko Huncovský štít (2353m), Vysoké Tatry, Slovensko Huncovský štít (2353m), Vysoké Tatry, Slovensko Huncovský štít (2353m), Vysoké Tatry, Slovensko Huncovský štít (2353m), Vysoké Tatry, Slovensko Huncovský štít (2353m), Vysoké Tatry, Slovensko Huncovský štít (2353m), Vysoké Tatry, Slovensko Huncovský štít (2353m), Vysoké Tatry, Slovensko Huncovský štít (2353m), Vysoké Tatry, Slovensko Huncovský štít (2353m), Vysoké Tatry, Slovensko Huncovský štít (2353m), Vysoké Tatry, Slovensko Huncovský štít (2353m), Vysoké Tatry, Slovensko Huncovský štít (2353m), Vysoké Tatry, Slovensko Huncovský štít (2353m), Vysoké Tatry, Slovensko Huncovský štít (2353m), Vysoké Tatry, Slovensko Huncovský štít (2353m), Vysoké Tatry, Slovensko
Napište nám
| | info@cumbres.cz
Reklama
© Las Cumbres (2005 — 2024)