Býčí zápasy aneb vesnická korida

Přidáno: 12.3.2014 | Datum akce: 15.3.2013
Autor: Vladimír Linhart
Fotografie: Vladimír Linhart
Štítky: 2013 | Badajoz | Španělsko
Náhled tisku

Badajoz, poslední španělské město na naší cestě do Portugalska. Zastavili jsme zde jen tak ze cviku. Po prohlídce hlavního náměstí Plaza Alta, povzbuzeni kávou jsme vyrazili na prohlídku nedaleké Alcazaba de Badajoz, pevnosti tyčící se nad městem. Tyčí se tu již od 9. století. Po konzumaci výhledů na město z hradeb jsme zamířili do parku uvnitř pevnosti. Vypadalo to, že se zde bude něco dít, přicházeli lidé a stavěla se ohrada. Korida! Během hodiny bylo vše připraveno včetně býků v kontejneru.

aréna připravena, představují se toreadoři

Krátce se představili toreadoři, mezi nimi dokonce jedna dívka. Všichni mladší 18 let. První býk vyběhl, udělal kolečko kolem celé ohrady a až pak si všiml prvního nepřítele. Byl to spíše býček, zdaleka neměl velikost dospělého. Zato byl rychlý a neúnavný. Postupně se s ním utkávají všichni matadoři. Buď používají pláštěnku nebo muletu, aby ho nalákali. Když je býček hodně unavený, prostě ho chytí za rohy a odvedou zpět do kontejneru.

nejmladší toreador

Druhý býk je o poznání vetší a naštvanější. Lidé kolem ohrady se ho snaží vydráždit, pokřikují: "¡vaca vaca!" a sahají mu na rohy. Vrhá se na matadory a občas některý z nich udělá chybu. Tu mu býk vytrhne pláštěnku z ruky, tady se mu zachytí muleta za býkovy rohy. Každá chyba je velice nebezpečná. Býk několikrát nabodává mladé toreadory. Pokud se něco takového stane, ihned přibíhají ostatní a odvádějí jeho pozornost. Krev neteče.

Třetí býk vypadá oproti ostatním jako hora masa, začíná pršet a z býka stoupá pára. Rozlíceně běhá kolem ohrady a matadorům se za ním moc nechce. Odfrkává a z nozder mu vyráží oblaka páry, jako by v něm zloba přímo hořela a byl to dým. Nejdříve do arény vbíhají mladí odvážlivci z davu. Probíhají před býkem a o fous unikají jeho rohům. Jeden skáče dokonce kotoul letmo proti přímo na něj přibíhajícímu býku. Já zůstávám zcela bez jakéhokoliv pokušení proběhnout se před ním a utopit se v adrenalinu...

Celá korida se odehrála bez prolití krve. Býci byli zase odtáhnuti do kontejneru a pravděpodobně je čekají další zápasy. Celé to bylo zdarma a kdokoliv se mohl před býkem proběhnout. I když ani jeden býk nebyl dospělý, vzbuzovali velký respekt.

Krátké video

♦ ♦ ♦
Plaza Alta Plaza Alta Plaza Alta Plaza Alta Býčí zápasy Býčí zápasy Býčí zápasy Býčí zápasy Býčí zápasy Býčí zápasy Býčí zápasy Býčí zápasy Býčí zápasy Býčí zápasy Býčí zápasy
Napište nám
| | info@cumbres.cz
Reklama
© Las Cumbres (2005 — 2024)