Nekonečná cesta na Machu Picchu

Přidáno: 20.12.2019 |
Autor: Vladimír Linhart | Lucie Mičková
Fotografie: Vladimír Linhart | Lucie Mičková
Štítky: 2019 | Cusco | Machu Picchu | Peru
Náhled tisku

Tam nejedme!

Na Machu Pichcu nejedeme. Odradil nás přespříliš drahý vlak. Cena za zpáteční jizdenku pro jednoho je zhruba 3700 korun. To nám za 120 kilomterů dlouhou trasu přijde trochu moc. Plus cena za vstupenku na Machu Picchu a nutnost rezervace dlouho dopředu, třeba i měsíce. Tohle jsme si říkali ještě v Praze a znělo to jako definitivní rozhodnutí.

Změna plánu

Teď jsme v Peru, shodou okolností ve městečku Cusco, což je výchozí bod odkud vlak na MP jezdí. Vymýšlíme program na následující 4 dny, které tu strávíme. A zjišťujeme, že existuje ještě jedna varianta, jak se na MP dostat. Je to dál, ale za to horší cesou. Ale hodně ušetříme. A víc si přitom užijeme. Jak se zdá, tuhle možnost volí většina turistů. Předraženým vlakem jezdí jen hrstka lidí. Ti bohatí, líní, s kufrem na kolečkách a s perfektním makeupem. A to my nejsme. A tak nás čeká zhruba 6 hodinová cesta autobusem na zastávku Hydroelectrika, dál už nejezdí vůbec nic. A pak 12 kilometrů dlouhý pochod do městečka Aquas Calientes, odkud se vychází na Machu Pichcu. A to celé nás, krom času a námahy, bude stát pouhých 420 korun na osobu. A tak začíná zařizování a plánování. Není to totiž tak úplně jednoduché.

Zařizování

Nejdřív musíme na pobočku ministrstva kultury koupit vstupenku na MP a vůbec zjistit, zda je volno. Ukazuje se, že mimo sezónu se se dají vstupenky koupit ze dne na den. Dobrá zpráva, ale teď začíná usilovné přemýšlení, googlení a propočítávání. Na samotné MP nás nechají nasávat inckou kulturu pouhé 4 hodiny. Také se dají pořídit kombinované lístky s výšlapy na okolní hory. A vstup je časově omezen, k bráně na MP se musíme vysápat v určitém čase, jinak nás tam nepustí. Aby toho nebylo málo, ještě to všechno musíme naplánovat tak, abychom stihli odjet zpět do Cusca nejpozději ve tři hodiny odpoledne. Na ulici řed ministerstvem řešíme, co stihneme a co ne a zda nás to fyzicky nezničí.

Tady nás odchytává místní naháněč a nabízí lístky na autobus, tedy na minivan, jak zdůrazňuje. Vedeme s ním, hlavně Vláďa, dlouhé vyjednávání. Nakonec,světě div se, kupujme lístky na MP i na autobus. Pozítří tedy jedemr okouknout ten slavný incký klenot.

Jedeme na Machu Picchu

Sraz s chlapíkem od minivanu je v 7 ráno na náměstí u fontány. Máme být přesní. Za 5 minut sedm to nevypadá, že by se někam jelo. Snad jsme se nenechali okrást, napadá nás. Pak se ale náhle objevuje mladík, který nás a další turisty odvádí k minivanu. Pěkně nepohodlnému, jak se ukazuje. Ten nás zhruba po osmi hodinách pestré cesty vyhazuje na konečné.

Vypotácíme se z autobusu, něco málo pojíme a vyrážíme pěšky do 12 kilometrů vzdáleného města, kde dnes přespáváme. Jdeme prakticky džunglí, podél kolejí, kudy občas s houkáním projedeme ten vlak s nóbl turisty. Je ale vždycky skoro úplně prázdný. Za to cesta kolem kolejí je obsypaná lidmy. Pochod je přijemný. Z jedné strany koleje, z druhé divoká obrovská hnědá řeka, nad hlavou řev papoušků. Vše je takové idylické. Dokud nezačne můj žaludek protestovat. Pak už si cestu tolik neužívám a bohužel musím svému břichu trochu pomoct. Dvakrát. Záchody samozřejmě v nedohlednu.

Konečně v cíli

Pak už jsme ve městě Aguas Cailentes. Vlakem se dá dojet přímo do města. Koleje vedou skrz město, což mu dodáva na zajímavosti. Restaurace, obchody i hotely stojí jen kousíček od kolejiště. Navíc tudy proudí i ta veliká řeka. Ne, že by bylo město přímo hezké, ale s řekou a kolejemi v jeho středu je přinejmnším netypické. A nám zbývá poslední dnešní úkol. Najít nocleh. To se nám po menších obtížích daří, dáváme si zaslouženou (teplou!) sprchu a jdeme do města na jídlo. Trochu se bojím, co na to řekne můj žaludek. Místní tu žijí jen z turistů, a tak se můžou přetrhnout, aby nás nalákali zrovna do své restaurace. Jsou neuvěřitelně otravní a jsou všude. Náhodně se necháme jedním z nich ulovit, obstojně se navečeříme, břicho neprotestuje a jdeme spát.

Jdeme na to!

Budík zvoní v 5:00. Musíme vyrazit co nejdřív. Vstup na MP máme koupený mezi sedmou a osmou ranní. A abychom všechno stihli, chceme být nahoře už v sedm ráno. Máme před sebou kilometr a půl dlouhou cestu k úpatí MP. A pak ještě 400 výškových metrů do schodů abychom se dostali až k bráně MP. Chystáme se, balíme batohy a opět se ozývají moje útroby. Chvíli to už vypadá, že snad nikam nepůjdu. Trocha Coca Coly ale pomůže a jdeme.

Zvládáme to. Schody nám sice dávají dost zabrat, ale v sedm stojíme u brány ve frontě. Po kontrole lístků a pasu jsme vpuštěni dovnitř. Nejdříve musíme jít dle příkazu na protější horu Huayno Picchu, kde se smíme zdržet maximálně 3 hodiny. A zase je to do kopce a do schodů a výšlap nás málem zabije. Ale za odměnu máme skvělý výhled na MP, okolní zelené hory a dole se klikatící se řeku. Je to nádhera, ale není času nazbyt a tak spěcháme zase dolů. Ještě si dáváme malou odbočku na menší horu Huchuy'picchu. Každý krok do schodů je těžší a těžší. Z vrcholu je ale ještě lepší výhled a není tu vůbec nikdo. Jsme zpocení, ale nadšení.

Administrativa na Machu Picchu

A teď už je čas jít se podívat na samotné MP a obdivovat inckou kulturu pěkne zblízka. Bohužel administrativní a organizační záležitosti tu moc nezvládají. Musíme totiž projít skrz MP zase ven před bránu, znovu vystát frotnu a znovu ukázat lítstek. Teď teprve oficiálně můžeme vstoupit na MP a kochat se tu. Maximálně ale 4 hodiny! Procházíme inckými ruinami a mezi množstvím turistů a jejich horlivých průvodců. Snažíme se cítit mystickou atmosféru, ale jsou to prostě jen kameny. Jsme rádi, že jsme šplhali na okolní hory. Je stokrát lepší zezhora koukat na MP usazené v horách a v mracích, než kráčet přímo v něm. Pořizujeme už jen pár klasických fotek a míříme zase dolů.

Čas máme dole pod MP dobrý. Zbývajících 12 kilometrů k autobusu do tří hodin akorát stihneme a nebudeme muset ani moc spěchat. Žaludek bohudík je asi vyléčen, za celou cestu se neozval. Před třetí jsme na místě a vidíme náš minivan a pod ním řidiče, jak se snaží něco opravit. Naštěstí se na to po chvíli buď vykašlal nebo to dokázal a téměř na čas opouštíme MP. Cesta zpět je zdlouhavá a večer jsme rádi, že to máme za sebou a jdeme chrnět. Zážitek to ale rozhodně byl nevšední.


Komentáře

blog comments powered by Disqus
Napište nám
| | [email protected]
Novinky  

5.1.2020 Machu Picchu

20.12.2019 Yungay a Laguna 69

12.12.2019 Cusco a Posvátné údolí

29.11.2019 Patagonií do Ushuaia

25.11.2019 Fitz Roy

25.11.2019 Perito Moreno

15.11.2019 Bariloche - jezera

Reklama
Kurz instruktora lezení

Kurz pro budoucí instruktory lezení na umělých stěnách

© Las Cumbres (2005 — 2020)