Laguna Cejar

Přidáno: 8.7.2015 | Datum akce: 17.4.2014
Autor: Martin Linhart | Jiří Šurman
Fotografie: Martin Linhart | Jiří Šurman
Štítky: 2014 | Cejar | Chile | Jižní Amerika | Licancabur | Paso Jama | Salar de Atacama | San Pedro de Atacama
Náhled tisku

Opouštíme pulsující pouštní oázu San Pedro de Atacama, abychom se více pověnovali přírodním krásám jejího okolí. Mezi atraktivní turistické cíle patří Měsíční údolí (Valle de la Luna), gejzíry Tatio a celá oblast Salaru de Atacama. Obří solná bezodtoká pláň s rozlohou 3000 km2 a možná i největší zásobárna lithia na světě je ohraničená na jedné straně hlavním hřebenem And a na straně druhé pohořím Cordillera de Domeyko. Je tu spousta přírodních zajímavostí. Náš cestovní itinerář bohužel svazuje přesný termín odjezdu vlaku z argentinské Salty, takže nemůžeme stihnout všechno. Volíme příjemný relax v maličkém „Mrtvém moři“ – koupání v laguně Cejar ...

♦ ♦ ♦

Laguna Cejar leží pouhých 28km od San Pedra na okraji Salaru de Atacama. Platí se vstupné 2000 pesos za osobu. Je podvečer a za několik málo desítek minut začne rychlý soumrak. Jsme mezi posledními a jezírko máme sami pro sebe. Na koupel už začíná být zima, ale nemůžu si nechat ujít možnost zopakovat si po nějakých 15 letech koupání v Mrtvém moři. Byť laguna je ve srovnání s ním spíše rybníčkem. Ale nadnáší stejně dobře. Výhled ohraničují kopce a Martin vzpomíná, jak s Vláďou lezli před osmi lety na svazích sopek Juriques (5704m) a Licancabur (5920m). Vláďa měl navíc tehdy i silnou vůli dostat se až na vrchol a podíval se do kráteru Licancaburu, kde je malé jezírko.

Laguna Cejar a v pozadí hlavní hřeben And, Chile

Laguna Cejar není jediným místem, kde se dá užít vodní lázeň. Nabízejí se i Ojos del Salado - dvě malé kruhovité přibližně stejně velké laguny, které trochu připomínají modré oči vzhlížející ze saliniště. A pak je tu i laguna Tebenquiche - mělká vodní plocha, která se během jihoamerického léta odpařuje a dají se tu obdivovat plochy čistě bíle krystalické soli. V širším okolí San Pedra najdeme mnoho dalších vodních ploch, říkají jim tu lagunas altiplánicas. Laguna Chaxa, laguna Miscanti y Miñiques nebo laguna Tuyajto. Stojí za to odbočit, pokud jedete do Argentiny přes Paso Sico po silnici č. 23.

Laguna Cejar nabízí i docela slušné zázemí. Po koupeli si dopřáváme sprchu ve studené slané vodě. Začínáme být dost prokřehlí. Na korbě Hiluxu vaříme čaj. Původně jsme tu chtěli přespat, ale přijíždí jakýsi strážce. Dostal prý echo, že tu někdo rozdělává oheň. Někdo z odjíždějících návštěvníků nás musel nahlásit. Plynový vařič nedbale zasunuji za věci a s nechápavým výrazem chlapíkovi přejeme příjemný večer – jen jsme se vykoupali a chystáme se k odjezdu. Nezbývá než vyrazit zpět k San Pedru, je už tma. Nedaří se nám najít benzínku, která se skrývá kdesi v uličkách San Pedra. Vyptáváme se kolemjdoucích a nervózně se prodíráme přeplněnými uličkami. Konečně COPEC! Ale co dál? Vyhazovat peníze za hotelový nocleh v této pastičce na turisty se nám vůbec nechce.

Oba výletníci s kuželem Licancaburu za zády ...

Opět jedna ze situací, kdy s oblibou děláme špatná rozhodnutí. Jsme nepoučitelní! Správce na výjezdním check-pointu ze San Pedra praví, že Paso de Jama, hraniční přechod do Argentiny, zavírá přesně o půlnoci a jsou to prý tři až čtyři hodiny jízdy silnicí č. 27. Bude 21 hodin. To nestihneme … Přesto chvíli pokračujeme tmou po stoupající silnici, ale v noci se plac na spaní vybírá zle. Nic se nám nezdá dost bezpečné. Nakonec navrhuju backtrack až k západnímu vstupu do Valle de la Luna, kde jsme se zastavili už odpoledne. Martin to považuje za dobrý nápad, přestože obrátka znamená 80 km navíc.

Na příjezdu zase odstraňujeme primitivní zátaras. Spacáky rozkládáme na jemném písku. Bez karimatky to sice není úplně ono, ale po nocích vysoko na Altiplanu se zdá, že nocleh bude velmi pohodlný. Místo je dobře chráněné, přesto máme obavy, aby někdo neměl stejný nápad. Bude to lehké spaní.

Jirka nadnášen prosolenou vodou laguny Cejar - Salar de Atacama, Chile

Půl hodiny po půlnoci skutečně přijíždí auto. Poněkud excentrický pár s dítětem se ptá, jestli se dá projet až za závoru a jestli tady budeme až do rána. Nepříjemná situace, ale chlapík se chová slušně. Vyhýbavě odpovídám, že s noclehem uvidíme. Motají se kolem zhruba dvě hodiny, pořvávají a kolem půl třetí konečně odjíždějí. I tak jsme se vyspali slušně a dopoledne se ukáže, že tentokrát jsme se rozhodli dobře. Projíždět za tmy nádhernou krajinu, která obklopuje silnici vedoucí do Paso de Jama, by byla věčná škoda.

♦ ♦ ♦
GPS

Ke stažení jsou k dispozici dva soubory ve formátu *.gdb pořízené přístrojem Garmin eTrex 30. Jeden obsahuje záznam trasy jízdy ze San Pedro de Atacama přes lagunu Cejar až k bráně do Valle de la Luna, kde jsme přespali. Druhý soubor obsahuje příslušné trasové body. Po stažení doporučujeme prohlížet v Google Earth.

Ke stažení:

Profil trasy z obce San Pedro de Atacama přes lagunu Cejar až k bráně do Valle de la Luna, kde jsme přespali (121km), Chile
Laguna Cejar, Salar de Atacama, Chile Prostý věšák na svršky a Jirka dokumentující situaci na laguně Cejar ... Sopky Juriques (5704m) a Licancabur (5920m) v hlavním andském hřebeni Laguna Cejar, Salar de Atacama, Chile Užíváme si nádherný efekt nadnášející vody laguny Cejar ... Po odpařující se vodě zůstává povrch pokrytý ostrými krystalky soli, Laguna Cejar, Chile Licancabur (5920m) a Juriques (5704m) Užíváme si nádherný efekt nadnášející vody laguny Cejar ... Laguna Cejar, Salar de Atacama, Chile Laguna Cejar a v pozadí hlavní hřeben And, Chile Užíváme si nádherný efekt nadnášející vody laguny Cejar ... Laguna Cejar, Salar de Atacama, Chile
Napište nám
| | info@cumbres.cz
Reklama
© Las Cumbres (2005 — 2024)