Členové Expedice Patagonie se probrali z agónie po neúspěšném horolezeckém výstupu na Osorno a pokračují dále na jih. Pinguinologická skupina mapuje život tučňáků magellanských. Tým přírodovědců a horolezců následně vyráží do divočiny, kde žijí nejhezčí děvčata na světě a odkud je coby kamenem dohodil do Antarktidy. Na Darwinův ostrov pokladů, tajemnou a neznámou Tierra del Fuego ...
V Puerto Montt se loučíme s krajinou jezer Los Lagos. Letadlo nás přepravuje přes divoký Aisén, civilizací příliš nepoznamenaný region členitých ostrůvků, fjordů, horských štítů, ledovců, které tvoří kamínky mozaiky zdejších národních parků. Mezi 48. a 49. stupněm jižní šířky začíná oblast s nejznámějšími chilskými perlami - Region Magallanes y la Antártica Chilena.
Hlavní turistickou základnu představuje město Punta Arenas na březích Magalhãesova průlivu. Odtud vyrážejí výletníci do Torres del Paine na severu, nebo volí cestu na jih do Tierra del Fuego, neboli Ohňové země.
Přístav Punta Arenas založili v polovině 19. století Britové k využití pro dobrodruhy, kteří podlehli kalifornské zlaté horečce. Naleznete tu celou řadu hotelů, restaurací a cestovních kanceláří. V samotném městě není příliš pamětihodností, většina lidí se pouze vyfotí u Magellanova památníku (portugalsky: Fernão de Magalhães, španělsky: Fernando Magallanes a latinsky: Ferdinand Magellan) na hlavním náměstí Plaza de Armas. Ve vzdálenosti 60 km od Punta Arenas, na skalnatém kopci nad Magalhãesovým průlivem, se tyčí známá chilská pevnost Fuerte Bulnes. Pokračujete-li ještě několik kilometrů na sever k zátoce Seno Otway, můžete navštívit známou kolonii tučňáků Seno Otway Pingüinería.
Johanka pochází z amatérsko-ornitologické rodiny, a proto figuruje setkání s otužilými ptáky už dlouho na plánovaném menu naší výpravy. Výletu na ostrov Isla Magdalena v Magalhãesově průlivu, který je domovem tučňáků magellanských, nešlo odolat.
Parník Melinka rozbíjí vlny ve vodách neklidného oceánu. Doprovází nás skupinky delfínů. Po dvou hodinách plavby štíhlý maják oznamuje, že se blížíme k ostrovu.
Žije zde na 60 tisíc párů těchto ptáků. Nedorůstají do takové výšky jako jejich příbuzní obývající Antrarktidu. Poznáte je podle dvou příčných černých pruhů na krku a bříšku. Někteří se koupou, jiní zevlují na zemi, nebo se povalují v mělkých komůrkách vyhrabaných v půdě. Občas se některá ptačí partička zvedne a klátivým krokem se přemístí o několik metrů dále. Někteří nás zvědavě sledují, jiné páry si nás nevšímají, navzájem se zahřívají a koukají se kamsi za horizont. Koncem dubna je čeká daleká cesta za potravou, kdy se nechají unášet mořskými proudy podél pobřeží Argentiny. Po hodině strávené na ostrově čeká i nás plavba zpět do deštivého, větry bičovaného Punta Arenas.
Silnice z Punta Arenas do Punta Delgada připomíná naše okresky. Kopíruje z velké části západní pobřeží Magalhãesova průlivu. Pevninu tvoří nekonečné rovinaté pastviny, na kterých se pasou ovce, lamy a koně. Ve vesničce Punta Delgada autobus najíždí na trajekt, který nás převeze do Ohňové země. Zase kolem nás krouží delfíni. Na palubě se spřátelujeme s členy brazilského motocyklového gangu ze Sao Paolo Bastardos Inglórios. Vyrazili na výlet a chovají se přátelsky. Dojde na focení a jsme obdarováni tematickými suvenýry.
Vnitrozemí severní části souostroví tvoří nekonečné pláně s pasoucím se dobytkem. Občas narazíme na haciendu nebo jezírko, kam chodí zvířata pít. V San Sebastiánu poprvé v životě vstupujeme na argentinskou půdu. V prvním větším městečku Río Grande zjišťujeme, že se nám cesta neúměrně časově protahuje. Krajina dostává postupně jiný ráz a objevují se první zasněžené štíty. Míjíme obří jezero Fagnano a pomalu stoupáme do Paso Garibaldi. Slunce zapadá a pohledy na rozeklané hory jsou fascinující. Míjíme Cerro Castor, nejjižnější lyžařské středisko na světě, a klesáme k našemu cíli, městu Ushuaia.
Hlavní město argentinské provincie Tierra del Fuego se pyšní přídomkem nejjižnější na světě. Je určeno bohatým turistům, které chtějí stáhnout z kůže, jak to jen jde. Ubytování, restaurace i turistické služby tu nejsou žádná láce. Za cca 100 tisíc korun si můžete zaplatit výlet na Antarktidu se soukromou leteckou společností.
Jsou prázdniny a nalézt večer spaní v hostalu je problém. Nakonec ho nacházíme v ubytovně poblíž památníku veteránům z Falklandské války. Chci se následující den jít podívat do Národního parku Tierra del Fuego, kde mají být krásné treky po útesech nad zálivem Lapataia. Nicméně cena dopravy (soukromá společnost) i vstupného nás odrazuje.
Výlet lodí po Beagle Channelu se ukázal být skvělou volbou. V přístavu nás vítá cedule, která zakazuje jeho využívání britským lodím. V infostánku nám nabízejí brožury, kterak byl konflikt o Falklandy, kterým tu nikdo neřekne jinak než Malvíny, aktem britské agrese a porušením mezinárodního práva. Posléze se ale od Argentinců v přístavu dozvídáme, že embargo na přistávání britských lodí je pokrytecké a škodí obchodu. V Buenos Aires, kde obchod ovládají skupiny blízké současné prezidentce, prý Britové vesele přistávají.
Vyrážíme na moře. Naši loď kormidluje sympatický argentinský chlapík, kterému asistuje upovídaný kluk servírující maté. Město Ushuaia leží v zátoce, nad kterou se vypínají rozeklané štíty, které připomínají Vysoké Tatry. Za námi se k nebi vypínají zaledněné hory pohoří Cordillera Darwin. Kotvíme u prvního ostrůvku, na jehož skaliscích odpočívají lvouni, albatrosi a kormoráni. Pokračujeme k ostrůvku Bridges Island a vyrážíme na krátkou procházku, kterou před mnoha a mnoha lety podnikl slavný přírodovědec Darwin. Počasí nám přeje a výhledy jsou nepopsatelné. Nejkrásnější dominantou zálivu je 1326 m vysoká hora Mt. Olivia. Po návratu večer piknikujeme na větrné la playa.
Poslední den věnujeme výletu k ledovci Martial. Táta majitele hostalu nás ochotně dováží k dolní stanici sedačkové lanovky. Po cestě vypráví své zážitky z války o Falklandy. Pro Argentince to je událost opředená řadou legend a veteráni jsou považováni za národní hrdiny. Podle argentinské verze sice Britové nadvládu udrželi, ale utrpěli na rozdíl od Jihoameričanů hrozné ztráty. Zle se prý vojákům bojujícím pod Union Jackem vedlo. Jejich tažení provázely strašné útrapy.
Starodávná sedačková lanovka má za cíl přiblížit trekaře z města k výchozímu místu treku. Zase se nám nechce platit tučný peníz, tak jdeme pěšky malebným údolíčkem. Slunce má sílu a Johanka mu se zvláštním potěšením nastavuje svou bílou pokožku. Po několika minutách chůze se dostáváme k ledovci. Nad ním už jsou jen rozeklané hřebeny. Objevuje se ve mně nutkání nasadit mačky a pokračovat nahoru. Mám strašnou chuť ve zdejších horách strávit delší dobu. Podniknout hřebenovku po zaledněných štítech nad oceánem. Ale čas nás tlačí a musíme stihnout letadlo do El Calafate.
Po cestě zpátky zkoušíme stopovat. Staví nám urostlý chlapík s vizáží nebezpečného barra brava. Nakonec se z něj vyklube velice sympatický týpek, učitel jiu-jutsu a zpěvák grindcorové kapely Social Set. Před pár lety dokonce vystupoval na Johančině oblíbeném festivalu v Trutnově. Povídáme o argentinském undergroundu, DIY scéně a za zvuků nemelodického grindcoru se pomalu vracíme do Ushuaii.
Doprava
Autobusové společnosti nabízející spojení mezi Punta Arenas a Ushuaiou:
Bookujte dopředu! V Ushuaii je rovněž letiště s hlavními operátory Aerolíneas Argentinas a LAN (letenky bookujte dopředu a počítejte s až dvojnásobnými cenami v době hlavní sezony). V době hlavní sezony doporučujeme bookovat dopředu i ubytování (zejména hostaly s dormy). Do 12 km vzdáleného Parque Nacional Tierra del Fuego, kde se dají chodit krátké treky nad zálivem Lapataia, jezdí jen busy nebo taxíky. Cena za bus je okolo 190 ARS, vstupné do parku stojí 110 ARS. Turisti se vozívají Vlakem na konci světa s parní lokomotivou: Southern Fuegian Railway.
Výlety
Vstup na trek k ledovci Martial je zdarma. Výlety katamaránem po Beagle Channelu se kupují u několika společností v přístavu. Ceny se liší podle délky výletu a podle sezony. Ráno koupíte lístek a hned jedete. Řada cestovek nabízí last minute zájezdy na Antarktidu. U přístavu se nachází infostánek s mapkami a užitečnými informacemi.