Národní park Volcán Isluga - část druhá

Přidáno: 28.1.2015 | Datum akce: 12.4.2014
Autor: Martin Linhart | Jiří Šurman
Fotografie: Martin Linhart | Jiří Šurman
Štítky: 2014 | Andy | Chile | Isluga | Jižní Amerika | Salar de Surire | Termas de Polloquere
Náhled tisku

Orientace v prašných pistách není úplně samozřejmá, a tak se nám stále dobře osvědčuje Garmin nakrmený daty. Míjíme odbočky na malé usedlosti Arbilla, Caraguano nebo Chapicollo ... Vychutnáváme si jízdu pustinou, kde je jediným představitelem zeleně yareta - druh vysokého mechu. Yareta (také Llareta, Azorella compacta) vypadá jako balvan porostlý zeleným lišejníkem. Ve skutečnosti se jedná o prastarou rostlinu, která se zachytí na kamenech a postupně velmi pomalým tempem 1,5 cm za rok vyrůstá do obřích blobů nezřídka starých přes 3000 let! Indiáni rostliny odsekávali a na hřbetech mul odváželi domů, kde po rozštípání na kusy sloužily jako skvělé palivo. Dnes je yareta chráněným druhem, neboť intenzivní těžba ji málem vyhubila.

Yareta vypadá jako balvan porostlý zeleným lišejníkem. Ve skutečnosti se jedná o prastarou rostlinu. Chile

Míjíme i občasná stáda lam, která se s oblibou zdržují na oněch kouscích zeleně poblíž občasných potůčků - bofedal.

Národní park Volcán Isluga byl zřízen v roce 1967. Cílem byla ochrana zdejší flóry a fauny. Vydat se sem můžete celoročně. Podnebí je charakteristické pro vysokohorskou poušť s velkými rozdíly mezi denními a nočními teplotami. Srážky se objevují převážně v létě (mezi prosincem a březnem). Jednou z hlavních přírodních zajímavostí je laguna Salaru de Surire, na níž se rády zdržují tři druhy plameňáků (andský, chilský a Jamesův). V parku můžete zahlédnout některé z tradičních obyvatel altiplana: všechny druhy lam, lišku (zorro culpeo), vizcachu, pštrosy nandu a samozřejmě kondora. Kromě sopky Isluga (5550m) k dalším vrcholům patří Quimsachata (5400m), Tatajachura (5252m) a Latarama (5207m).

Celý den se držíme těsně při bolivijské hranici. Nikde nikdo. Po odbočení do národního parku jsme nepotkali jediné auto. Jen pár lidí se chystalo na rodinnou oslavu a grilování v Termas de Enquelga. Není sezona a navíc nejsme v příliš přívětivém kraji. Scenérie ovšem stojí za to. A kostelíky v maličkých mnohdy již neobývaných osadách nás neustále okouzlují. Skupina rozpadlých stavení s maličkým udržovaným kostelíkem bez zvonice v Llucuoma. Oslnivě bílá barva sakrálního stavení nádherně kontrastuje s okolní pustinou. A na střeše jen snopce tvrdé trávy (paja brava) a bláto. O několik kilometrů dále ve Villacollo je kostelík s oddělenou samostatně stojící zvonicí. Osamocený na stráni pokryté tisíci trsy trávy - paja brava.

Malý udržovaný kostelík bez zvonice v osadě Llucuoma, Chile

Zbývá 37 kilometrů k Salaru de Surire. Hlídáme si základní orientační body. Obří kopce po naší pravé ruce. Překonáváme vysychající řečiště Mocomocone. Odtud nejen že bolívijské území vidíme, ale klidně bychom dohodili i kamenem. Před námi se tyčí Cerro Lliscaya (5634m), přesně na hranici. Míjíme zelenou dopravní značku s nápisem Frontera 3. Nevěnuji jí pozornost. Martin tvrdí, že mám jet rovně, tak proč se starat, co se píše na značení.

„Smíme autem do Bolívie?“, ptá se po chvíli kolébavé jízdy Martin.
„Podle smlouvy s půjčovnou nesmíme. Auto je v Bolívii bez pojištění.“
„No tak právě jsme překročili hranici. Jsme na bolivijské půdě.“, informuje mě suše Martin.

Stoupáme do prudkého kopce. Objíždíme zprava Cerro Capitán (5098m). Modlíme se, aby to Hilux dal. Uvíznout zrovna tady a navíc v Bolívii. To by byla solidní polízanice.

Z nejvyššího bodu dnešní cesty ve výšce 4485 metrů shlížíme na rozlehlou zářící plochu salaru. V podvečer jsme konečně na místě. U Termas de Polloquere (4280m) na jižním okraji Salaru de Surire. Malý plácek skýtá i chatrný stůl.

Termas de Polloquere na jižním okraji Salaru de Surire, Chile

S posledními paprsky prudce klesá teplota a z horkých jezírek stoupá štiplavý sirný kouř. Tady bychom se v noci přidusili. Vaříme tu aspoň večeři. Místo na nocleh je třeba hledat dále od sirných výparů. Zdá se, že nad cestou je téměř rovný plácek bez ostrých kamenů. Spánek bez karimatky bude vydatný. Zaleháváme „po dakarsku“ každý u jednoho zadního kola. Místo karimatky poslouží igelitový pytel a pro vyšší komfort i gumová rohož z auta. Kolem osmi hodin je už naprostá tma, není co dělat a na spánek je brzy. Noci na altiplanu budou dlouhé.

GPS

Ke stažení jsou k dispozici dva soubory ve formátu *.gdb pořízené přístrojem Garmin eTrex 30. Jeden obsahuje záznam trasy jízdy z Colchane k Termas de Polloquere na Salaru de Surire a druhý vyznačení míst, o nichž se v článcích píše (trasové body). Po stažení doporučujeme prohlížet v Google Earth.

Ke stažení:

Profil ujeté trasy Colchane - Salar de Surire (79km), Chile
Mirador (vyhlídka) na modrozelenou stužku řeky Isluga a zeleného bofedalu, NP Isluga, Chile Lamy pasoucí se na bofedalu, NP Isluga, Chile Panorama národního parku Volcán Isluga - nalevo je vidět vzdálený zasněžený vrchol Guallatiri (6071m) a blíže Cerro Lliscaya (5634m), Chile Cerro Lliscaya (5634m), Chile/Bolívie Cerro Lliscaya (5634m), Chile/Bolívie Salar de Surire, Chile Termas de Polloquere na Salaru de Surire, Chile Termas de Polloquere na Salaru de Surire, Chile Termas de Polloquere, Salar de Surire, Chile
♦ ♦ ♦
Jedeme chilským altiplanem pod čoudící sopkou Isluga (5550m), Chile Martin na miradoru (vyhlídka) na modrozelenou stužku řeky Isluga a zeleného bofedalu, NP Isluga, Chile Mirador (vyhlídka) na modrozelenou stužku řeky Isluga a zeleného bofedalu, NP Isluga, Chile Úprava nákladu na korbě vozu - nakonec jsme dali všechny věci dovnitř, Chile Yareta vypadá jako balvan porostlý zeleným lišejníkem. Ve skutečnosti se jedná o velikou prastarou rostlinu. Chile Yareta, která domorodcům tradičně sloužila jako otop. V pozadí čoudící sopka Isluga (5550m), Chile Lamy nám zahradily cestu, Chile Martin fotí lamy pasoucí se na bofedalu, NP Isluga, Chile Lamy pasoucí se na bofedalu, NP Isluga, Chile Barevné lamy pasoucí se na zeleném bofedalu, NP Isluga, Chile Lamy pasoucí se na bofedalu, NP Isluga, Chile Jirka zkouší pevnost podmočeného bofedalu, NP Isluga, Chile Národní park Volcán Isluga, Chile Jedna z mnoha křižovatek prašných pist na altiplanu, Chile Národní park Volcán Isluga, Chile Vzdálený zasněžený vrchol Guallatiri (6071m), Chile Opuštěná rozpadající se osada Chachacomani, NP Isluga, Chile Opuštěná rozpadající se osada Chachacomani, NP Isluga, Chile Přijíždíme k maličké osadě Llucuoma, NP Isluga, Chile Malý udržovaný kostelík bez zvonice v osadě Llucuoma v pozadí Cerro Lliscaya (5634m), Chile Malý udržovaný kostelík v osadě Llucuoma, NP Isluga, Chile Malý udržovaný kostelík v osadě Llucuoma v pozadí Cerro Lliscaya (5634m), Chile Vstupní brána k malému udržovanému kostelíku v osadě Llucuoma, Chile Malý udržovaný kostelík v osadě Llucuoma v pozadí Cerro Lliscaya (5634m), Chile Malý udržovaný kostelík bez zvonice v osadě Llucuoma, Chile Malé nepojmenované čtyř až pětitisícové kopečky na altiplanu, NP Isluga, Chile Osada Villacollo s kostelíkem se samostatnou zvonicí, Chile Zvonice kostelíku ve Villacollo, NP Isluga, Chile Kostelík ve stráni se střechou z paja brava ve Villacollo, NP Isluga, Chile Zvonice kostelíku ve Villacollo, NP Isluga, Chile Říčka Mocomocone a Cerro Lliscaya (5634m), NP Isluga, Chile Nečekaně blízko hranice s Bolívii! Jen 3km k hraničnímu přechodu, Chile Pravděpodobně brána hraničního přechodu mezi Chile a Bolívií Hlídač hraničního přechodu z Chile do Bolívie Pětitisícové kopce ohraničující Salar de Surire, Chile Vyhlídka na Salar de Surire ze značené pisty A-257, Chile Cerro Lliscaya (5634m), Chile/Bolívie Horké prameny Termas de Polloquere na Salaru de Surire, Chile Mlha převalující se nad Termas de Polloquere, Chile Mlha, bublající voda a štiplavý sirný vzduch v Termas de Polloquere, Chile Mlha, bublající voda a štiplavý sirný vzduch v Termas de Polloquere, Chile Pomalu zapadá slunce nad Termas de Polloquere a přichází mráz, Chile Slunce zapadá, měsíc vychází, Termas de Polloquere se noří do stínu, Chile Termas de Polloquere, Salar de Surire, Chile Jirka si užívá chladný večerní piknik u Termas de Polloquere, Salar de Surire, Chile
Napište nám
| | info@cumbres.cz
Reklama
© Las Cumbres (2005 — 2024)