SWEET6TEEN - výlety na České hory

Cyklus výletů po českých horách - SWEET6TEEN – „sladkých šestnáct“.

Jak název, tak i celý nápad se zrodil při pročítání webu www.tisicovky.cz. Podle něj je v Česku šestnáct pohoří, která mají alespoň jednu horu převyšující 1000m. Takže šestnáct pohoří, šestnáct nejvyšších kopců a šestnáct „pohodových“ výletů po krásných českých horách.


Zimní výstup15. Ještěd (1012m)

Přidáno 4.1.2009

Mapa - Ještěd (1012m), Ještědsko-kozákovský hřbet Ještěd (1012 m) (německy Jeschken) je hora na severu Česka, ležící jižně od Liberce. Nejvyšší a jediný tisícový vrchol Ještědsko-kozákovského hřbetu. Vypíná se v nejvyšším místě Paseckého hřbetu a po obou stranách je do údolí více než 500 m. Při dobré viditelnosti je vidět až z Prahy, Orlických hor či Krkonoš.
Chatu z roku 1847 vystřídal horský hotel, který roku 1963 vyhořel. Nová budova byla od počátku navrhována jako hotel i televizní vysílač. Projekt vypracoval architekt Karel Hubáček z ateliéru SIAL Liberec a základní kámen byl položen 30. 7. 1966. Nový hotel a vysílač o výšce 98m ve tvaru rotačního hyperboloidu byl slavnostně otevřen 21. září 1973. Od roku 1998 je stavba vyhlášena kulturní památkou. Ještě před výstavbou vysílače zde stál velký kříž. Ostatně kříže mají na Ještědu dlouhou historii doloženou od roku 1737; prozatím poslední pochází z roku 1990. Jeho předchůdce byl v 80. letech 20. století tajně uříznut.
Od roku 1933 vede na vrchol kabinová lanovka z Horního Hanychova. Její délka činí 1 183 m a překonává výškový rozdíl 400 m. Na svazích jsou také lyžařské vleky, sjezdovky a skokanské můstky. Masiv Ještědu je od roku 1995 součástí Přírodního parku Ještěd (93,6 km2). Podle měření je průměrná roční teplota na vrcholu 3,9 °C a průměrné roční srážky pouhých 850 mm. Vzhledem k ochraně vrcholu není dobré chodit mimo značené či zpevněné cesty.

Ještědsko-kozákovský hřbet

Ještědsko-kozákovský hřbet spolu s Lužickými a Jizerskými horami náleží do Krkonošské oblasti. Jedná se o hrásťový hřeben táhnoucí se v délce téměř 60 km od severozápadu na jihovýchod. Šířka nepřesahuje 15 km. Vrcholy se postupně od severozápadu zvyšují a vrcholí mohutným sukem Ještědu (1012 m), nejvyšším bodem celého pohoří a zároveň i jedinou tisícovkou. Na jihovýchodě je hřbet zakončen vrcholem Kozákova (744 m n. m.). Hřbet člení meandrující řeky Mohelka a Jizera.
Pohoří je převážně z křemence a sedimentů - pískovec. Zalesněný je takřka celý Ještědský hřbet, zbývající části pokrývá směsice lesů, luk a polí. Ještědsko-kozákovský hřbet jako celek není chráněn, jsou zde však zřízeny četné rezervace a dva přírodní parky - Ještěd a Maloskalsko.


♦ ♦ ♦

Výstup na Ještěd

Vrchol Ještěd (1012m)/Ještědsko-kozákovský hřbet - hotel. Na vrchol Ještědu jsem se vydal sám za krásného slunečného počasí. Auto jsem zaparkoval na okraji obce Pilínkov, která dnes tvoří jedno z předměstí Liberce. Jelikož mi počasí skutečně přálo, rozhodl jsem se neztrácet čas hledáním turistických značek, které mají protínat samotnou obec a vyrazil jsem přímo na hřebeny. Než jsem vstoupil do lesa na severozápadě byla nádherně viditelná silueta ještědského vysílače.

Po půlhodině stoupání jsem narazil na žlutou značku jen kousek od rozcestníku "U lomu" (600m). Po dalším půl kilometru následoval rozcestník "Nad Lomem" (650m), odkud lze nahlédnout do propasti, která dříve sloužila k těžbě kamene. V 712 metrech se ke žluté stezce zprava připojuje červená a společně pak lesem stoupají až k "Pláním pod Ještědem", kde stojí několik horských chat a ubytoven.

Červená značená stezka, která je současně stezkou naučnou "Terasy Ještědu" s řadou zastavení, vede z Plání přímo na vrchol Ještědu - 2,5km. Za dobrého počasí se jedná o opravdu velmi krásnou hřebenovou procházku se sluncem v zádech. Množství sněhu v dolních částech sjezdovek zatím neumožňovalo spuštění vleků a tak se na hřebenech pohyboval naprosté minimum lidí.

Závěrečný výstup od chaty Ještědka, která při stavbě vysílače sloužila jako ubytovna dělníkům, vede částečně po silnici a v prudké pravotočivé zatáčce uhýbá mezi keře. Takto přijdete přímo pod vyhlídkovou terasu pod hotelem. Cesta k vrcholu Ještědu (1012m) trvala stezkou měřící 5,5km pouze hodinu a třičtvrtě. Vysílač jsem obešel kolem dokola a užíval si nádherné výhledy do všech stran. Perfektně byla vidět jak Sněžka (1602m), tak i jeden z dalších cílů našich výletů - Smrk (1124m) v Jizerských horách.

Cestu zpátky jsem šel stejnou cestou. Ještěd však nabízí nepřeberné možnosti alternativních tras výstupů. Zvláště oblíbené jsou tradiční výstupy z obce Horní Hanychov, kam se lze snadno dostat i městskou dopravou z centra Liberce. Zvolit můžete i druhou stranu hory a výstupy z obcí Osečná nebo Světlá pod Ještědem.

Celkový čas 2,5 hodiny
Vzdálenost 11 kilometrů
Převýšení 580 metrů

Výstup na Ještěd (1012m).

Napište nám
| | info@cumbres.cz
Reklama
© Las Cumbres (2005 — 2024)