Organizovaný zločin ve sportu

Přidáno: 13.2.2013 | Datum akce: 13.2.2013
Autor: Ivan Kolařík
Štítky: 2013 | Austrálie
Náhled tisku

Po ročním vyšetřování dopingu v australském sportu předala Australská kriminální komise 7. února vládě podrobnou zprávu o výsledcích.

♦ ♦ ♦

Přední vládní činitelé, adminitrátoři nejpopulárnějších sportů jako jsou rugby a australský fotbal, vrcholoví sportovci, policie a veřejnost vůbec, byli doslova šokováni reportem vyšetřovací komise. Ta totiž zjistila, že australský sport je infiltrován organizovaným zločinem, který zprostředkovává přísun zakázaných drog a povzbuzujících prostředků, které zvyšují výkonnost atletů. Navíc bylo dokázáno, že australští sportovci se nevyhýbají používání drog a dopingu jako takového, který navíc zřejmě berou s vědomím trenérů. Systematický doping zřejmě existuje v mnoha sportech, i když momentálně se media soustřeďují právě na rugby a fotbal.

Nechávají se slyšet různí odborníci, sportovní lékaři, představitelé policie a akademici, kteří poukazují na morální úpadek vrcholného sportu, kde převládají peníze, ale rovněř na nebezpečí používaní substancí, které nebyly ani shledány jako vhodné pro lidskou spotřebu. Jde totiž často o látky laboratorně vyráběné v Indii v nehygienických podmínkách, do kterých se přidávají různé chemikálie a jiné přísady, které mohou způsobit smrt člověka. Média teď horlivě diskutují důvody proč sportovci tyto zakázané látky cílevědomě berou a jak je možné, že sportovci, kteří dopují, nebyli dopadeni. Kritizují se dopingové zkoušky, které se většinou omezují na odběr moče a nezahrnují krevní zkoušky. Sportovní administrátoři si sypou popel na hlavu a veřejně se zaříkají, že budou dělat vše, co je v jejich silách, aby doping ze sportu vymýtili. Veřejně se také hrozí sportovcům, kteří dopují. Apeluje se na všechny sportovce, aby se k dopingu přiznali dříve, než budou odhaleni policií a ponesou za to těžké následky.

Kromě systematického dopingu Australská kriminální komise také poukázala na možnost fixování sportovních výsledků a manipulované sázení na sport.

Jaký dopad bude mít zpráva na australský sport zatím nevíme. Zřejmě ale dojde k dalekosáhlým opatřením, které sport ozdraví, i když ne zcela uzdraví. Toto je totiž podle mého úsudku prakticky nemožné v době, kdy sportem vládnou obrovské peníze. Kde jsou peníze, tam je pokušení podlehnout a zachovat se nesportovně, hlavně aby sportovní zápolení přineslo zisk.

Ano, zpráva opravdu otřásla Austrálií, která je známá svou láskou ke sportu, a která sport podporuje jak finančně, tak co se týká návštěvnosti. Nechtěl bych teď být v kůži dopujícího sportovce, který ví, ze dříve nebo později za svůj přečin zaplatí tvrdou daň.

Nabízí se rovněž otázka, jak se tato aféra odrazí na návštěvnosti sportovních utkání. Po fiasku s Lance Armstrongem mnoho lidí sice zaujalo cynické stanovisko k cyklistice, ale přesto si nenecháme ujít skvělou podívanou, kterou nám poskytuje Tour de France. Myslím si, že podobné se stane i u ostatních sportů. Záleží ovšem na sportovcích samých, jak budeme jejich vítězství hodnotit ...

Napište nám
| | info@cumbres.cz
Reklama
© Las Cumbres (2005 — 2024)