Kozia Kôpka (2100m) - středem jižní stěny

Přidáno: 1.4.2013 | Datum akce: 7.3.2013
Autor: Martin Linhart | Jiří Pětioký
Fotografie: Martin Linhart
Štítky: 2013 | Kozia Kôpka | Slovensko | Vysoké Tatry
Náhled tisku

Climber Tenhle kopec nepůsobí podle názvu moc majestátně. Martinova Marta se o něm dokonce vyjádřila, že je nedůstojný. Ale nám dal v nepříjemných zimních podmínkách docela zabrat.

♦ ♦ ♦
Krize

Stoupáme do Červené doliny a postupujeme vlevo. Zamýšleným cílem je sedlo pod Jestřábí věží (Jastrabia veža), kde se chceme rozhodnout, zda půjdeme na její vrchol nebo se pouze rozhlédneme. Pak ovšem Martin spatří kolmý žlábek a vykřikuje: „Pičo, to musíme zkusit“. Jsem proti. „Je to jednoduchý a nepřijeli jsme sem chodit“.

Pohled na Malý Kežmarský štít a Jastrabi vežu z Červené doliny, Vysoké Tatry, Slovensko

První úsek jde. Sníh se boří, ale pořád pohoda. Pak přichází skalní převis zakrytý částečně vrstvou ledu. Je teplo, led taje a za krk nám teče potůček chladivé vody. Martin to nejdřív zkouší, přitom mi shazuje jeden ledový kvádr na hlavu. Pak to raději oblézá boční variantou po skále a drnech vlevo. Pokračujeme až na vrchol po směsici sněhu, štěrku, slámy a hlíny. Humus. Nahoře mi není do zpěvu, náladu mi nezlepšují ani kamzíci. Slézáme do Východnej Kozej štrbiny a odtud chodeckým žlabem dolů. Martin mi sděluje, že naši cestu průvodce ohodnocuje trojkou a převislý komín dokonce čtyřkou. Prý to věděl od začátku, ale bylo mu jasné, že by mě tam jinak nedostal. Následuje něco na způsob manželské hádky a řešíme to podle příručky od dr. Plzáka.

Kozia Kôpka (2100m) - středem jižní stěny, II/AD-, IV (III), 250m

Kozí kupka je věž v hřebeni krátkého jihovýchodního výběžku Jahňacieho štítu, kterému dominuje Kozí štít. Hřeben odděluje Červenou dolinu od Doliny Bílých ples. Kozia Kôpka je oddělena od Kozieho štítu Východnou Kozou štrbinou a od Žltých Kôpok směrem k Jahňaciemu štítu Západnou Kozou štrbinou. Do obou skalních štěrbin směřují z jihozápadu suťové kuloáry. Jimi lze dosáhnout hřebene snadným chodeckým terénem. Samotná Kozí kupka je rozdělená nápadným žlabem ve středu jižní (lépe asi jihozápadní) stěny. Přímo na jih směřuje výrazný jižní pilíř, kterým vede na vrchol známá Puškášova cesta. V jihozápadní stěně pilíře existují další cesty střední obtížnosti.

Červeně - cesta středem jižní stěny, oranžově - lehčí varianta, zeleně - jižní Puškášův pilíř, Kozia Kôpka (2100m), Vysoké Tatry, Slovensko

Do cesty středem jižní stěny se dostanete snadno od Chaty pri Zelenom plese (Brnčálka) po turistickém chodníku vedoucím na Jahňací štít. Nejprve strmě vystoupáte na morénu, nad kterou se rozkládá Červená dolina. Pokračujeme ještě asi 500 metrů po stezce a odbočíte doprava přímo pod stěnu Kozí kupky. Cesta od chaty nezabere více než jednu hodinu i v zimě.

Cesta středem jižní stěny (IV) - A. Puškáš, H. Rácz (18. června 1954) – (vyznačena červeně, lehčí varianta oranžově) výraznou viditelnou roklinou vystoupáte až pod skalní výšvih. Cesta přímo je obtížnější (IV) a skalní výšvih může být překrytý ledem. Lehčí variantou je sestoupit přibližně 15 metrů a oblézt celý úsek zleva (III) zřetelným skalním zářezem s možností dobrého dojištění friendy a možností zřídit štand po vylezení, což oceníte spíše v zimě. Dále cesta pokračuje sněhovým (v létě travnatým) terénem na vrchol. Cestu je vhodnější lézt v zimě.

Sestup je snadný. Nejprve popojdete po hřebeni směrem ke Kozímu štítu do Východní Kozí štěrbiny. Dolů pak roklinou a vysněženým suťoviskem do Červené doliny. Zpět na turistickou trasu nezabere sestup víc než 15 minut a na chatu do půl hodiny.

♦ ♦ ♦

Hodnocení obtížnosti:
II/AD- zhodnocení celkové náročnosti výstupu i sestupu (alpská stupnice)
IV (III) hodnocení dle UIAA
250m celkové převýšení od nástupu na vrchol

Jirka leze variantu (na topo označena oranžově) linie středem jižní stěny na Kozí kupku, Vysoké Tatry, Slovensko
Co vzít s sebou

Na zimní výstup postačí minimální vybavení: helma, sedák, jistítko, odsedka, 30 metrů dlouhé poloviční lano, 1-2 šrouby do ledu, 2 friendy, 4 volné karabiny, 1-2 sešité smyčky, HMSky, lezecké cepíny a mačky.

V létě bude přelezení cesty o poznání snazší a vybavení lehčí.

Exponovaný přímý úsek (IV), ale i lehčí varianta bokem (III) měří okolo 10 – 15 metrů. Jinde jištění nevyužijete.

GPS

Ke stažení je k dispozici soubor ve formátu *.gdb pořízený přístrojem Garmin eTrex 30, který obsahuje výstupovou trasu od chaty na vrchol a zpět. A soubor s trasovým bodem – vrchol Kozí kupky.

Ke stažení:

Informace, odkazy a průvodci

Doporučená literatura:

Weby:

Před odjezdem doporučujeme sledovat předpověď počasí od horské služby.

♦ ♦ ♦
Kozia Kôpka (2100m) - středem jižní stěny, Vysoké Tatry, Slovensko Kozia Kôpka (2100m) - středem jižní stěny, Vysoké Tatry, Slovensko Kozia Kôpka (2100m) - středem jižní stěny, Vysoké Tatry, Slovensko Kozia Kôpka (2100m) - středem jižní stěny, Vysoké Tatry, Slovensko Kozia Kôpka (2100m) - středem jižní stěny, Vysoké Tatry, Slovensko Kozia Kôpka (2100m) - středem jižní stěny, Vysoké Tatry, Slovensko Kozia Kôpka (2100m) - středem jižní stěny, Vysoké Tatry, Slovensko Kozia Kôpka (2100m) - středem jižní stěny, Vysoké Tatry, Slovensko Kozia Kôpka (2100m) - středem jižní stěny, Vysoké Tatry, Slovensko Kozia Kôpka (2100m) - středem jižní stěny, Vysoké Tatry, Slovensko Kozia Kôpka (2100m) - středem jižní stěny, Vysoké Tatry, Slovensko Kozia Kôpka (2100m) - středem jižní stěny, Vysoké Tatry, Slovensko Kozia Kôpka (2100m) - středem jižní stěny, Vysoké Tatry, Slovensko Kozia Kôpka (2100m) - středem jižní stěny, Vysoké Tatry, Slovensko Kozia Kôpka (2100m) - středem jižní stěny, Vysoké Tatry, Slovensko Kozia Kôpka (2100m) - středem jižní stěny, Vysoké Tatry, Slovensko Kozia Kôpka (2100m) - středem jižní stěny, Vysoké Tatry, Slovensko Kozia Kôpka (2100m) - středem jižní stěny, Vysoké Tatry, Slovensko Kozia Kôpka (2100m) - středem jižní stěny, Vysoké Tatry, Slovensko Kozia Kôpka (2100m) - středem jižní stěny, Vysoké Tatry, Slovensko Kozia Kôpka (2100m) - středem jižní stěny, Vysoké Tatry, Slovensko
Napište nám
| | info@cumbres.cz
Reklama
© Las Cumbres (2005 — 2024)