Amazonie - část čtvrtá

Přidáno: 25.5.2015 | Datum akce: 25.6.2012
Autor: Martin Linhart
Fotografie: Martin Linhart | Marta Léblová
Štítky: 2012 | Amazonie | Cuyabeno | Ekvádor | Jižní Amerika
Náhled tisku

Lov piraní je především náramná zábava pro turisty. Nevalná pověst těchto krvežíznivých potvor je stará jako dobývání jihoamerického kontinentu španělskými conquistadory. Jít chytat piraně je prostě COOL. Typická příhoda do hospody ... jo, to když jsem lovil v Amazonii piraně ... která má po pěti pivech náležitý říz. Těšili jsme se, jak nám to půjde. Marta podává návnadu a já zasekávám jednu zubatou potvoru za druhou a večer si je osmahneme a ochutnáme ...

♦ ♦ ♦

Gilver směřuje loď do tichého zákoutí laguny Cuyabeno. Je tu přítmí. Podává nám jednoduché pruty opatřené dvěma metry vlasce s háčkem. Ve skleničce je několik kousků masa. Před zahájením lovu Gilver piraně vábí. Několik krvavých kostiček pohazuje kolem lodi a divoce čeří hladinu. Pak klidně spouští vlasec a do minuty už nám předvádí první úlovek. Rybka, která se vejde do hrsti. Kouskem klacíku jí trochu dráždí. Ryba s otevřenou pusou plnou trojúhelníkovitých břitev vyčkává. Chňap! Klacík se rozlétá na dvě půlky.

Jsme nadšení. Vrháme se do vlastních pokusů. Kymácení lodi ani nevnímáme. Marta mi pomáhá s napichováním návnady. Ponořuji háček do vody. Čekám. Necítím žádné záchvěvy a tak vytahuji háček nad vodu. Návnada je fuč! A takhle pořád do kola. Dlouhé desítky minut. Mezitím ostatní „lovci“ vytahují jednu piraňu za druhou. Bílé, červené ... prý existuje více než 15 druhů. Gilverovi se daří vytáhnout i jednu velmi agresivní piraňu, které nezbývá mnoho do 25 centimetrů. Je vidět, že i zkušený průvodce si s ní počíná velice opatrně.

Martin s ulovenou piraňou, Cuyabeno, Ekvádor

Všichni už něco chytli, jen já pořád vytahuji prázdný háček. I Marta se mi už směje. „Lovče, takhle bys rodinu asi neuživil!“ Během přibližně hodinového snažení vytahuji tři rybky. Jednu sardinku a dvě maličké pirani. Ovšem jedna z nich je krásná červenobřichá! Všechny rybky dostávají svobodu a my popojíždíme o několik desítek metrů dál na volnou hladinu laguny. Zájemci o podvečerní koupání mohou stejně jako v předchozích dnech naskákat do vody. Dnes se však kupodivu nikomu nechce!

Čekání na záběr žravé piraně ... Gilver tahá jednu velkou piraňu za druhou! S těmi většími zachází zkušený průvodce mimořádně opatrně ... Záběr ... a opět prázdný háček ... Konečně je na háčku jedna maličká piraňa s červeným břichem To je úlovek, co?
Napište nám
| | info@cumbres.cz
Reklama
© Las Cumbres (2005 — 2024)