Amazonie - část třetí

Přidáno: 28.5.2015 | Datum akce: 25.6.2012
Autor: Martin Linhart
Fotografie: Martin Linhart | Marta Léblová
Štítky: 2012 | Amazonie | Cuyabeno | Ekvádor | Jižní Amerika | Nueva Loja | Quito | Siona
Náhled tisku

Ráno drobně prší. Po snídani nasedáme do lodi a s Gilverem a Juliem jedeme do vesnice kmene Siona. Cestou zastavujeme pouze u několika obřích stromů ceibo. Přivítání ve vsi obstarávají opice. Větší poněkud dotěrný opičák Chaky a miniopička Mikina, která se Martě okamžitě usazuje na hlavě a nechává se nosit. Vesnice je upravená, krásně čistá a uspořádaná. Prohlížíme si políčka manioku (yuca nebo také cassava), sad banánovníků i malou kakaovou plantáž, kde ochutnáváme spolu s opicemi sladké nezralé kakaové boby. Ústředním bodem návštěvy je pečení pan de yuca ...

♦ ♦ ♦

Pomáháme vykopat hlízy manioku, oloupat je s pomocí mačety a pak ve velké proutěné stodole pozorujeme samotnou přípravu chleba. Omývání a strouhání hlíz, vymačkání přebytečných tekutin, další jemné strouhání, jehož výsledkem je bílá manioková mouka a pak pečení tenkých placek. Výsledek je skvělý. Pan de yuca ochutnáváme jak samotný, tak i s marmeládou na sladko a s tuňákem (z plechovky) na slano.

Příprava maniokové mouky ...

Lidé kmene Siona (známí také jako Sioni, Pioje nebo Pioche-Sioni) jsou původní etnickou skupinou obyvatel v ekvádorské oblasti Amazonie a sousední přilehlé oblasti Kolumbie. Obývají teritoria v okolí řek Aguarico a Cuyabeno spolu s další etnickou skupinou Secoya. Na území Ekvádoru žije podle odhadů pouhých 250 příslušníků kmene Siona a jen o 100 více v Kolumbii.

Populace kmene byla silně zasažena několika vlnami ekonomického boomu v oblasti Amazonie. První byl způsoben pěstováním kaučukovníku, druhý v šedesátých letech minulého století těžbou ropy a poslední nelegálním pěstováním koky.

Lidé kmene Siona se obvykle věnují zemědělské produkci. Pěstují maniok, kukuřici, rýži, banány, pomeranče nebo ananas. Loví ryby, drobnou lesní zvěř a chovají prasata a slepice. Věnují se také tradiční výrobě houpacích sítí (hamak), košíků nebo keramiky. Participace na turismu způsobuje některé sociokulturní změny, odchod mladých lidí do větších měst a zvyšuje i závislost na příjmech z cestovního ruchu.

Naposledy se procházíme po vsi, loučíme se s několika obyvateli a u lodi i s opicemi, které nás věrně provázely až do konce.

♦ ♦ ♦

Následujícího dne po snídani stojíme s batůžky na molu. Odjíždíme. Dvouhodinová cesta bez zastávek k mostu, kde čekají desítky lidí, aby nás vystřídali. Měli jsme štěstí, že jsme si užili relativního klidu a na většině aktivit jsme byli s Gilverem sami.

Společná fotka s naším průvodcem Gilverem a lodivodem Juliem, Cuyabeno, Ekvádor

Na letiště jedeme autobusem. Opět sami. Řidiči tak nečiní potíž nám vyhovět a vysadit nás v centru Lago Agrio, abychom si mohli dát oběd. Klidnou jízdu přeruší jen nález zraněného obřího hada. Plazil se přes silnici a srazilo jej auto.

Lago Agrio je ošklivé, drsné a špinavé místo. Velice dlouho hledáme místo, kde bychom se v klidu najedli. V ušmudlané restauraci si dáváme klasické menu s kuřetem a přesunujeme se na letiště. V podvečer přistáváme v Quito a z letištní plochy pozorujeme nádherný západ slunce a užíváme si výhled na příští cíl – Cotopaxi (5897m) ...

Marta s dotěrným opičákem Chakym Vesnice kmene Siona, Cuyabeno, Ekvádor Vesnice kmene Siona, Cuyabeno, Ekvádor Příprava chleba z manioku ... Příprava pan de yuca Prosívání mouky Prosívání mouky Válení placky na rozpálené keramické plotně Čas hodovat ... Pan de yuca Loď je přistavena ... odjíždíme Chaky se loučí ...
♦ ♦ ♦
Výletníci na řece Cuyabeno, Ekvádor Vesnice kmene Siona Fotbalový plácek i s tribunou Vesnice kmene Siona Opičák Chaky Banány hned za domem Miniopička Mikina se usadila Martě na hlavě! Kvetoucí džungle Kakaovníky Plody kakaovníku Plod kakaovníku poté, co jsme vyjedli sladké boby ... Políčko s maniokem (yuca nebo cassava) Společenské stavení, kde jsme sledovali přípravu a pečení chleba Dobývání hlíz manioku Hlízy manioku Očištěná hlíza manioku I my se pokoušíme přidat ruku k dílu ... moc to nejde Uvnitř společenské budovy Omyté hlízy manioku Hlízy se nejprve nastrouhají na hrubém struhadle ... ... následně se hmota vyždíme ve ždímačce ze spletených palmových listů ... ... vyždímaná hmota se potom prosívá jemnějším sítkem, aby vznikla manioková mouka Oheň hoří a keramická deska se rozpaluje Mouka se nasype na rozpálenou desku a uválí Příprava pan de yuca Dobrota! Pan de yuca na sladko i na slano V bungalovu v Cuyabeno Lodge, Ekvádor Pohled na areál Cuyabeno Lodge z vyhlídkové věže Výletníci! Výlet je u konce. Gilver s Juliem parkují loď u mostu a vstupní brány do Národního parku Cuyabeno Správní budova NP Cuyabeno, Ekvádor Zraněný had na silnici ... Upravené ulice města Tarapoa, Ekvádor Socha indiána ve městě Tarapoa Nazdobená budova hotelu Gran Colombia v Nueva Loja (Lago Agrio) Drsné místo k životu Lago Agrio, Ekvádor Odlétáme z Lago Agrio ... Přistání v podvečer v Quito s krásným výhledem na Cotopaxi (5897m)
Napište nám
| | info@cumbres.cz
Reklama
© Las Cumbres (2005 — 2024)