Salta

Přidáno: 8.10.2015 | Datum akce: 20.4.2014
Autor: Jiří Šurman
Fotografie: Martin Linhart | Jiří Šurman
Štítky: 2014 | Argentina | Jižní Amerika | Salta
Náhled tisku

Jsme tady takřka na výročí – dne 16. dubna 1582 založil Saltu dobyvatel Hernando de Lerma, pro něhož bylo místo ideálně položené na trase z Limy do Buenos Aires. Pro člověka přijíždějícího z Atacamy a nádherné pustiny Altiplana je šestisettisícová Salta velkým a rušným městem. Do argentinské metropole je to po silnici dobrých 1500 kilometrů.

♦ ♦ ♦

Máme před sebou „volný den“. Žádný spěch. Dlouho po ránu ležím v měkké posteli, tu změnu oproti nocím na zemi bez karimatky vedle auta je třeba vychutnat. Ležím a ve vzpomínkách se ohlížím za uplynulými dny. Z hostalu vyrážíme kolem 11 hodiny. Snídani, či vlastně oběd, obstaráváme v podniku Times na náměstí 9. července (argentinský den nezávislosti). Obsluha je pomalá a ne zrovna ochotná. Počasí taky nic moc. Mraky se ale postupně zvedají a otepluje se. Que suerte!

Stará radnice (Cabildo), kde je dnes umístěno muzeum, Salta, Argentina

Kráčíme k vršku Cerro San Bernardo. Kousek za centrem se objevují vilové čtvrti s honosnými rezidencemi ukrytými v bohaté zeleni. Stoupáme po schodech lemovaných zastaveními křížové cesty. Jsou Velikonoce, a tak jsou jednotlivá zastavení pokryta mohutnými kaskádami vosku. O poznání hustěji je ovšem pokrývají různé čmáranice. S pořádkem je to zde, jako na mnoha místech Jižní Ameriky, bohužel slabší. Samotný vrch San Bernardo je proto příjemným překvapením – pěkně upravený park kolem horní stanice lanovky, kavárny, hřiště pro děti. Upravená zeleň a dostatek stínu vyhovuje i potulným psům. Polehávají všude kolem. Kocháme se výhledem na město a lanovkou se vezeme dolů: bajada přijde na 35 pesos.

Panoramatický pohled na šachovnicovou zástavbu Salty z kopce San Bernardo, Salta, Argentina

Přistáváme na okraji velkého parku mezi ulicemi Mendoza a San Martín, kde se stánkaři chystají na nadějné odpoledne. Nabízený artikl je však prachbídný. Žádné pořádné jídlo, ničemné suvenýry. Jen šunt a veteš.

Jirka si vychutnává pivo značky Salta ...

Zajímavý konvent San Francisco je bohužel zavřený. Za návštěvu stojí muzeum v budově někdejší radnice (Cabildo) u hlavního náměstí. Neděle je o poznání klidnější, Velikonoce evidentně vyvrcholily včerejším sobotním večerem, kdy jsme dorazili z projížďky v Tren a las Nubes. U veksláka na rohu náměstí měníme 200 eur. Bloumáme ulicemi, nakupujeme suvenýry. Večer, hledajíc sklenku vychlazeného piva, nás na ulici Balcarce příjemně překvapuje řemeslný trh. Několikrát obcházíme bohatou nabídku ručně vyráběných předmětů. Výrobky z kvalitní kůže, sošky, proutí na tisíce způsobů, výrobky ze dřeva, prodejci ručně vyráběných papírů a vázaných poznámkových bloků ... od místního kreslíře kupujeme tři obrázky – motivem jsou tradiční náměty: lamy, gargancho, Pachamama. Já si kupuji i krásný poznámkový blok na vršící se zápisky z cesty! V restauraci, kde popíjíme, chybí slušná nabídka jídla, a tak večeři řešíme provizorně na stojáka u stánku. „Dvakrát superlomito, por favor!“ Nazítří nás čeká přejezd do Cafayate a další kilometry on the road ...

♦ ♦ ♦
Orientační mapka
Orientační mapka města Salta, Argentina
Interiér a logo hostalu Alcazar na ulici Balcarce, Salta, Argentina Budova na rohu náměstí 9. července (Plaza 9 de Julio), kde je umístěno archeologické muzeum altiplana (Museo de Arqueología de Alta Montaña), Salta, Argentina Reflexe katedrály, Salta, Argentina Průčelí katedrály na hlavním náměstí 9. července, Salta, Argentina Destičky s vyjádřením vděku na zdech katedrály ... Náměstí 9. července, Salta Pohodové nedělní dopoledne na náměstí v Saltě ... Dominantní jezdecká socha generála Arenalese na náměstí 9. července - Monumento en homenaje al General Juan Antonio Álvarez de Arenales, Salta, Argentina Profesoři protestující před starou radnicí za lepší platy ... a podle toho, co píší, mají skutečně důvod! Policisté kontrolují situaci ... Areál protestujících profesorů z pohledu radnice, Salta, Argentina Policejní vyvýšený post na okraji pěší zóny, Salta, Argentina Obchodní ulice ... ... obchodníci ... ... a kamelot prodávající plátek Clarín (Polnice) Socha španělského místokrále Dona Francisca de Toledo vedle radnice ... Budova radnice neboli městské rady (cabildo), kde dnes sídlí muzeum severu (Museo Histórico del Norte), Salta, Argentina Pohledy z ulic Salty, Argentina Během snídaně v restauraci Times řeším, kam půjdeme na procházku ... Kávička, pečivo ... nedělní spokojenost Nejstarší budova v Saltě - konvent San Bernardo (1782) Vstupní brána do konventu San Bernardo z cedrového dřeva ... Vilová čtvrť na stráních kopce San Bernardo ... Stoupání po křížové cestě ... Krásně upravený vršek San Bernardo ... Ideální místo k odpočinku u lanovky na vršku San Bernardo ... Lanovka ... Na vršku San Bernardo lze pěkně pumpovat železo ... Výhled na město ... Motor lanovky ... před jízdou se alespoň pohledem ujišťujeme, že bezpečně šlape ... Vršek San Bernardo s krásnými výhledy na Saltu, Argentina Jméno autobusové společnosti Malvínas Argentinas značí, že i zde na severu země, si jsou jistí tím, že Falklandy prostě patří Argentině ... Cultura de la calle ... Ani na jezírku v městském parku nelze podceňovat bezpečnost ... nutno nasadit vestu! Balkony budovy staré radnice (vystavěny 1789), Salta Interiér staré radnice (cabildo) ... Muzeum historie severu - cabildo, Salta, Argentina Patia a příjemná zákoutí budov staré radnice, Salta Cabildo, Salta, Argentina Interiér katedrály v Saltě, Argentina Osvětlená budova katedrály, jejíž výstavba byla zahájena v r. 1858 poté, co starý kostel zničilo zemětřesení o 14 let dříve ... Noční ulice Salty ... Pomník generála Juana Antonia Álvareze de Arenales. Jezdecká socha je obklopena sochami čtrnácti múz, které představovaly i tehdejší počet argentinských provincií ... Arenales pod vedením Manuela Belgrana měl zásadní podíl na vítězné bitvě o Saltu. Stará radnice s nablýskaným starým Chevroletem ... Protestující profesoři se s příchodem noci pouští do zpěvu ...
Napište nám
| | info@cumbres.cz
Reklama
© Las Cumbres (2005 — 2024)