Stirling a Loch Lomond

Přidáno: 8.7.2012 | Datum akce: 2.5.2012
Autor: Vladimír Linhart
Fotografie: Vladimír Linhart
Štítky: 2012 | Skotsko | Stirling
Náhled tisku

Krajina tu přechází z nížin v úchvatná panoramata Highlands a kvůli její strategické poloze se v této oblasti udehrávaly pro Skotsko zásadní historické události.

Z Edinburghu je to do Stirlingu autem lehce přes hodinu. Přijíždíme nejprve k monumentu Williama Wallace. Je to zvláštní viktoriánsko-gotická stavba připomínající malý hrad. Vstupné £8 se nám platit nechce, a tak fotíme pouze zvenčí a okolí. Je odsud dobrý výhled na město a hrad Stirling.

Monument Williama Wallace od hradu ve Stirlingu

William Wallace zvítězil nad Angličany 11. září 1297 v bitvě u Stirlingského mostu. Započal tím cestu k obnovení skotské nezávislosti. Vytlačením Angličanů ze svého území pak Skotové svou nezávislost fakticky vybojovali roku 1314 v bitvě u Bannockburnu, nedaleko Stirlingu. Bojovali pod vedením Roberta the Bruce, který si tímto vítězstvím navíc upevnil svou královskou pozici. Nezávislost Skotska byla plně uznána o několik let později.

Staré město Stirling a jeho hrad stojí za vávštěvu. Návštěvu hradu za 14£ jsme opět vynechali. Prošli jsme si město, podívali se na starý most, popravčí kámen, kostel z 15. století a koupili plyn do vařiče.

Okolí Loch Lomondu

Pokračovali jsme na severozápad k jezeru Loch Lomond, které je největším ve Velké Británii. Neodolali jsme a vykoupali se v jeho chladivých tmavých a průzračných vodách. Naprosto opuštěnými silnicemi jsme se zapadajícím sluncem a mezi zvedajícími se kopci pokračovali k našemu dalšímu cíli - Fort William a Ben Nevis.

♦ ♦ ♦
monument Williama Wallace výhled od monumentu monument Williama Wallace výhled od Stirlingského hradu u Stirlingského hradu Stirling Stirling Stirling starý most - Stirling popravčí kámen koupání v Loch Lomond koupání v Loch Lomond večeře cestou do Fort William cestou do Fort William cestou do Fort William cestou do Fort William cestou do Fort William cestou do Fort William cestou do Fort William cestou do Fort William památník horolezcům cestou do Fort William cestou do Fort William
Napište nám
| | info@cumbres.cz
Reklama
© Las Cumbres (2005 — 2024)