Edinburgh

Přidáno: 11.6.2012 | Datum akce: 27.4.2012
Autor: Vladimír Linhart
Fotografie: Vladimír Linhart | Milan Heller
Štítky: 2012 | Edinburgh | Skotsko
Náhled tisku

Do Skotska jsme vyrazili bez nějakého velkého plánování ve dvou. Letenku od jet2.com jsme koupili jen s měsíčním předstihem, takže včetně zavazadel za 7000 Kč. Vypadá to, že obsluhují jediný přímý let Praha-Edinburgh. Edinburgh je hlavním městem Skotska, přestože Glasgow je o něco větší.

Z letiště je to asi půl hodiny autobusem do centra. Našli jsme první knihkupectví na George Street a s průvodcem Lonely Planet jsme vyrazili k nejbližšímu levnému hostelu na Grassmarketu. Sezóna ještě koncem dubna není v plném proudu a v pohodě jsme se tak vešli do pokoje pro 18 lidí za 8£. Levnější už to nikde není.

Vstup do hradu

Zrovna byl pátek večer, turisty s fotoaparáty vystřídala pártychtivá omladina v krátkém rukávu/šatičkách. My jsme se vydali do blízké hospody ve windstoprech a fleeskách. První kávově hnědá pinta napumpovaného piva (Ale) za 3£ ukázala, že svoji značku budeme teprve muset nejprve najít. Přemísťujeme se do jiné hospody a dáváme si další pintu světlého, burgr s chipsama a plánujeme výlet. Před půlnocí znaveni usínáme. Měl jsem trochu obavy z chrápajících lidí v pokoji. Vyplnily se. Kupodivu nechrápou muži, ale dvě Polky. Každá z jedné strany.

Sobotu trávíme návštěvou hradu za 14£, mnoha muzeí, památníků a výstupem na blízký kopec Arthur's Seat s dobrým výhledem na město. Večer zapíjíme třílitrovou lahví cideru a návštěvou několika klubů. V jednom dokonce mají i menší kino. Dávají můj oblíbený film Strach a hnus v Las Vegas. Spousty lidí jsou v ulicích. A světe div se, močení v průchodech a na dveře je zcela běžné! Nevyplácí se to jen dvěma mladíkům, protože jde kolem zrovna policie a hned jim píšou pokutu.

Pohled od Calton Hill

V neděli je sychravo, zbývají nám návštěvy několika muzeí a galerií. Muzeum Skotska stojí za to. Je obrovské. Kupodivu je navštěvování různých expozic činnost nadmíru vyčerpávající. Rozhodně víc než lezení na kopec nebo chození po městě. Po internetu na mobilu si rezervujeme auto z půjčovny Europcar na pondělní ráno. Vracet ho budeme v neděli. Cena v základu za 130£. Po mých zkušenostech ze Zélandu si dáváme připojištění za 77£.

V pondělí ráno si na vlakovém nádraží Waverley vyzvedáváme miniaturní Peugeot 107. Je neuvěřitelné, že má pět dveří. Pokoušíme se vymotat z města, ale bez pořádné mapy si akorát zajíždíme. S novou obří mapou pak již směle vyrážíme na sever k Stirlingu.

Dudáci v Edinburghu

One O'Clock Gun a demonstrace

♦ ♦ ♦
Napište nám
| | info@cumbres.cz
Reklama
© Las Cumbres (2005 — 2024)