Lezení na Vlčtejně

Přidáno: 5.8.2014 | Datum akce: 29.4.2010
Autor: Vladimír Linhart
Fotografie: Vladimír Linhart | František Melán | Jana Hábrová
Štítky: 2010 | Vlčtejn
Náhled tisku

Zřícenina hradu Vlčtejn ze 14. století, se nachází uprostřed stejnojmenné vsi, asi 20km jižně od Plzně směrem na Nepomuk (silnice E49). Auto se dá zaparkovat pár desítek metrů od hradu. Kupodivu to není oblast lezci příliš vyhledávaná a navštěvovaná. Pro lezení v létě, je ale zcela ideální díky hustému stínu okolních stromů. Pod hradem je i malé pódium, kde se v létě konají koncerty hlavně plzeňských kapel, např. proslulý Brutus.

Zřícenina hradu Vlčtejn

Leze se na kvalitním buližníku, podobném jako na Polínku nebo blízké Radyni, ale díky stínu o něco vlhčím a kluzčím. Cest do obtížnosti 7 je tu dostatek, přibližně 20. Takže i nepříliš zkušení lezci tady v klidu stráví odpoledne a nebudou se nudit.

Jištění je pěkné, borháky. Občas jsem použil i frenda nebo vklíněnce do spáry, kterých je dostatek. Zkoušel jsem i zakládat uzlíky ze smyc, jako trénink na písky, ale přeci jen jsem mnohem víc věřil kovovému matroši. Kupodivu se mi mezi smycema vyskytla i jedna ze sisalového lana, kterou mi tam ale musel dát nějaký vtipálek, ta je vhodná tak leda na škrabadlo pro kočky a padat bych do ní chtěl ještě míň než do té normální.

Cesty nejsou příliš dlouhé, ale některé mají až 15m, takže stačí i 30m horolezecké lano a max 8 expresek, a to ještě některé zdvojeně.

Většina cest končí u hradní zdi, borháky jsou ale dost za hranou. Pro jištění zespodu na rybu doporučuji prodloužit 2m smycí, aby se lano neodíralo. Také jsou zde stále ve skále zapuštěné ocelové tyče, dříve používané k jištění, dneska se jim už raději vyhněte.

Povedl se mi tady asi 3m pád, ale s dynamickým lanem a lehčím jističem to bylo jako do bavlnky. Jen špatně založený friend vyskočil a ještě mě praštil do hlavy.

leze se po hradbách

Oblast je příjemná i pro rekreační lezce a užíjí si to, klidně i jako první seznámení s lezením. Po lezení se dá občerstvit v místní vesnické hospodě. Tyranovi pivo Bakalář chutnalo.

Bakalář vs Tyránek

Průvodce na lezci.cz

lezení Vlčtejn lezení Vlčtejn lezení Vlčtejn lezení Vlčtejn lezení Vlčtejn lezení Vlčtejn lezení Vlčtejn lezení Vlčtejn lezení Vlčtejn lezení Vlčtejn lezení Vlčtejn lezení Vlčtejn
Napište nám
| | info@cumbres.cz
Reklama
© Las Cumbres (2005 — 2024)