Skalky v okolí Plzně (Radyně, Hůrka, Jezírko)

Přidáno: 26.4.2010 | Datum akce: 18.4.2010
Autor: Vladimír Linhart
Fotografie: Vladimír Linhart | František Melán
Štítky: 2010 | Hůrka | Jezírko | Radyně
Náhled tisku

Krasný víkend nás nenechal chladnými a vyrazili jsme na menší skalky v okolí Plzně. V sobotu jsme zamířili na Hůrku a v neděli pak na nedalekou Radyni. Průvodce na obě oblasti.

Hůrka

Lezecká oblast - Hůrka

Jedna strana skály s většinou cest je poklopená a nabízí cesty obtížnosti okolo 4-6+, kdy cestu "Zmizík" bych ohodnotil na více než 6, kvůli klíčovému rajbasu uprostřed. Převislá strana normálním smrtelníkům nabízí pouze jednu dobře zajištěnou a lezitelnou sedmu. Celkem jsme vylezli sedm cest, což tak akorát vystačí na 3h. Většina krátkých cest na poklopené straně má jištění jen jedno a to až skoro nahoře. Dá se hodit i shora. Lano stačí 40m.

Vedle skály je plácek na kterém se dají pořádat pikniky. Toho využila asi 15 členná skupina Ukrajinců, kteří si přinesli stůl, židle, špalek + sekyru, pití a voněli nám svým grilem.

Lezecká oblast Hůrka na mapě.


Radyně

Lezecká oblast - Radyně

Po silnici se dá přijet až ke hradu Radyně a zaparkovat tam. Skalky jsou asi 300m daleko po cestě lesem. Lezli jsme pouze na hlavní skále nazývané "Velká skála". První cesta "Májová" za 5+ byla asi za víc a pak už jsme lezli raději o něco lehčí věci. Oblast není nijak přejištěná, a tak i menší obtížnost na prvním stačí k dobrému pocitu. Pár friendů k dozajištění se neztratí. Výška skály je max 20m. Lezení pěkné, okolí romantické.

Lezecká oblast Radyně na mapě.


Park Přátelství v Lobzích, Plzeň

Lezení po hodně sypavém písku. Jsou na výběr poklopené i kolmé stěny. Oblast není nikterak udržovaná, jištění v podobě zrezlých kruhů. V kolmých cestách jen jedno hodně vysoko. Poklopené cesty jsou celkem dobře lezitelné, obtížnost kolem 4-5. Celkově jsme vylezli 4 cesty z přibližně 8 asi za 2h.

Lezecká oblast Park Přátelství na mapě.


Jezírko na Košutce v Plzni

jezírko košutka,leze se i nad vodou v levé části

Leze se na písku. Cesty jsou prevážně težké, my jsme si zalezli jen v části "V lese" na cestě číslo 1, několika variantami. Jištění i cesty jsou zcela neudržované. Skála solí jak o život, jištění je vysoko. Cesty jsou natažené i nad vodou, ale zdá se mi, že se to všechno dalo lézt před mnoha lety, skála je dnes v hrozném stavu. Nic pro víkendového lezce mého formátu. Když už si nezalezete, aspoň se parádně vykoupete v celkem čisté osvěžujíci vodě.

Lezecká oblast Jezírko na mapě.
Průvodce na Jezírko.

oblast V lese, Janička stojí pod nástupem do nejlehčí 4kové cesty oblast V lese, vpravo U jezera vpravo U jezera vpravo U jezera vpravo U jezera nad vodou
Napište nám
| | info@cumbres.cz
Reklama
© Las Cumbres (2005 — 2024)