Polínko

Přidáno: 28.5.2010 | Datum akce: 23.5.2010
Autor: Martin Linhart
Fotografie: Martin Linhart
Štítky: 2010 | Polínko
Náhled tisku

Večer je finále mistrovství světa v hokeji! Rozhodujeme se zalézt pouze krátce v oblasti poblíž Plzně s poetickým názvem Polínko. Po předchozím náročném lezení ve Svatoškách a plzeňském ponocování víme, že tři čtyři hodinky lezení budou stačit, abychom se dokonale zlikvidovali a mohli se spokojeně rozjet domů zafandit. Jedeme pouze ve čtyřech (Vláďa, Martin, Jirka a Matěj) – Láďa má dnes neodkladné pracovní povinnosti.

Příjezd/přístup
Polínko

Z Plzně jedeme směrem na Karlovy Vary (E 49) a po 25 kilometrech odbočujeme vlevo na obec Krsy. V obci to stáčíme velmi prudce doprava na obec Polínka a přibližně po 750 metrech na kopci odbočujeme doleva na blátivou polňačku. Odtud je již vidět místní dominanta – Polínský vrch (684m). Auto parkujeme vedle mnoha dalších pod kopečkem a pomalu šlapeme dvě zbývající zatáčky nahoru. Mnozí jezdí až sem, ale těch závěrečných 150 metrů se už dá ujít pěšky i s přibalenou svačinou a pitím.

Polínka

Jakmile jsme vystoupali nahoru objevila se před námi malá louka s ohništěm, prostorem pro stany a také 20metrová skalní hradba bývalého lomu. Panuje tu pohodová atmosféra, vzduch je provoněný opekajícími se špekáčky, cinká matroš a lezci se chvílemi hlasitě povzbuzují.

Polínko

Ve stěně je kolem 70 cest klasifikace od 4 až po místní prásk „Ptáky v trní“ za 8+. Jeden lezec, kterého jsme potkali i v sobotu ve Svatoškách se do cesty pouští a leze skvěle. Bohužel ke zklamání bezpočtu přihlížejících, nedává jeden z posledních kroků.

Polínko je oblast jako stvořená pro lezce našeho výkonnostního ranku, naprosto převažují cesty do obtížnosti 7 UIAA. Hodnocení je odpovídající a jedinou drobnou nevýhodou zůstává lámavost skály, resp. některé kamínky prostě nedrží, jak bychom si přáli. Pohodlně vystačíte s 50metrovým lanem. Cesty jsou dobře odjištěné, ale pokud chcete větší jistotu, rozhodně jsou příležitosti pro založení menších velikostí friendů a vklíněnců.

Zalezli jsme si v levé straně amfiteátru – Ztrhané matky, Dvojspára, Pakárna, … - orientace a nalezení cesty je snadné, neboť jejich jména jsou na skále viditelně napsána.

Cestou zpět jsme zastavili v kopci nad obcí Krsy u malé osady Na Holé. Jen pár desítek metrů od silnice se zde ukrývá nevelká vodní plocha. Výlet za lezbou jsme zakončili první letošní koupelí ve volné přírodě ...

A jak to dopadlo večer už všichni víme – naši hokejisti jsou mistři!


♦ ♦ ♦

Lezecký průvodce na Polínko - na Lezci.

Lezecká oblast Polínko - na mapě.

♦ ♦ ♦

Polínko Polínko Polínko Polínko Polínko Polínko Polínko Polínko Polínko Polínko Polínko Polínko Polínko Polínko Polínko Polínko Polínko Polínko
Napište nám
| | info@cumbres.cz
Reklama
© Las Cumbres (2005 — 2024)