Po stopách dinosaurů

Přidáno: 28.3.2014 | Datum akce: 20.3.2013
Autor: Vladimír Linhart
Fotografie: Vladimír Linhart
Štítky: 2013 | Portugalsko | dinosauři
Náhled tisku

Portugalsko je velmocí ve výzkumu a nalezištích dinosaurů. Náš průvodce Tyránek se proto cítil jako doma a výpravu si náležitě užíval.

Jedeme po pobřeží z Lisabonu směrem na jih Portugalska. Pouhých 50 km jižně od Lisabonu nás upozorňují značky, že na mysu Cabo Espichel uvidíme dinosauří stopy, kostel a maják. Přesně kvůli tomu jedeme po pobřeží a ne po dálnici. Vesnička před mysem má v bývalém kamenolomu dvě vlastní velké desky plné dinosauřích stop.

Po kilometru pěší chůze přicházíme k vyhlídce, kde díky informační tabuli poznáváme v protější stěně útesu stopy dinosaurů. Šikmé stopy křižují útes, v divoké fantazii autorů informační desky jasně ukazují prchající býložravce pronásledované krvežíznivými obdobami T-Rexe. Dnes v jejich stopách rostou drny trávy.

Stěna útesu je doslova pošlapána dinosaury.

Vzdálená stěna útesu naštěstí není jediné místo na mysu, kde jsou tyto desítky milionů let staré otisky. O kousek níže lze poměřit velikost našeho T-Rexe s otiskem nohy masožravého dinosaura. Stopu zanechávají podobnou, jen tenkrát dorůstali několika metrů a tun.

V klášteře na útesu jsme potrápili kočičku!

Pro fanoušky dinosaurů a děti skvělé místo. Pro ostatní je tu hezký kostelík Santuário de Nossa Senhora da Pedra Mua s podloubími. Poloha na útesu, kde jsou ze tří stran 30 metrů hluboké srázy, mu dodává poutní atmosféru.

ukazatel vedoucí ke stopám desky z kamenolomu se stopami dinosaurů desky z kamenolomu se stopami dinosaurů desky z kamenolomu se stopami dinosaurů Cabo Espichel a útes posetý stopami dinosaurů Cabo Espichel a útes posetý stopami dinosaurů pózování pózování Cabo Espichel a útes posetý stopami dinosaurů Tyránek čte Cabo Espichel a útes posetý stopami dinosaurů Cabo Espichel a útes posetý stopami dinosaurů Tyránek ve stopách masožravého dinosaura Tyránek ve stopách masožravého dinosaura Santuário de Nossa Senhora da Pedra Mua
Napište nám
| | info@cumbres.cz
Reklama
© Las Cumbres (2005 — 2024)