Lisabon za víkend

Přidáno: 3.5.2014 | Datum akce: 18.3.2013
Autor: Vladimír Linhart
Fotografie: Vladimír Linhart
Štítky: 2013 | Lisabon | Portugalsko
Náhled tisku

Původně jsem se chtěl Lisabonu vyhnout, nerad řídím auto ve velkých městech, ale když v průvodci píšou, že má jen půl milionu obyvatel, tak to snad zvládnu. Příjezd přes Most 25. de Abril mě ale rychle vyvedl z omylu; město je hodně rozlehlé. Zamířili jsme rovnou k autokempu, po pár blouděních jsme konečně s nervama na dranc našli kemp, postavili stan a vyrazili busem do centra (jezdí každou půlhodinu).

hlavní náměstí Praça do Comércio

Začali jsme na rozlehlém hlavním náměstí Praça do Comércio lemovaném podloubími a řekou Tejo. Směrem dále do města jsme postáli ve frontě a pak vyjeli historickým 45m vysokým, železným výtahem Santa Justa a pokochali se výhledy na město. Výtah v kopcovitém Lisabonu usnadňuje cestu na horní náměstí.

Samozřejmě jsme si nemohli nechat uniknout projížďku ikonickou žlutou tramvají. Jediný vůz s designem první poloviny 20. století se proplétá kopci a uzoučkými uličkami centra Lisabonu. Jeli jsme směrem k středověkému hradu São Jorge, který se tyčí nad městem. Za vstupné 7€ se můžete projít v parčíku hradu, po hradbách, navštívit historickou expozici a hlavně popatřit na město shora.

Cestu dolů z hradu jsme zkusili jít pěšky, ale neustále jsme se ztráceli v uličkách a objevovali se na místech, kde už jsme byli. Vzdali jsme hledání cesty a prostě šli z kopce. Alfama, čtvrť kdysi obývaná rybáři a chudými je nyní malebným labyrintem a také místem zrodu unikátního lkavého hudebního a pěveckého stylu. Tak jsme se dostali až před vstup Muzea do Fado, kam jsme ale nešli. Blízký restaurant zemité kuchyně, jejich menu Prato do dia a ruch ulice nás zajímal víc než další expozice a postávání.

Třešničkou na dortu celého Lisabonu je ochutnávka tradičního třešňového likéru na náměstí Praça de São Domingos. Likér Ginjinha nebo též Ginja, vznikne ponecháním kyselých třešní v alkoholu a přidáním cukru a dalších ingrediencí, podává se jako panák s třešní.

nom nom ginja
most Most 25. de Abril výtah Santa Justa výtah Santa Justa výtah Santa Justa výtah Santa Justa výtah Santa Justa výtah Santa Justa ginja
Napište nám
| | info@cumbres.cz
Reklama
© Las Cumbres (2005 — 2024)