Lisabon za víkend

Přidáno: 3.5.2014 | Datum akce: 18.3.2013
Autor: Vladimír Linhart
Fotografie: Vladimír Linhart
Štítky: 2013 | Lisabon | Portugalsko
Náhled tisku

Původně jsem se chtěl Lisabonu vyhnout, nerad řídím auto ve velkých městech, ale když v průvodci píšou, že má jen půl milionu obyvatel, tak to snad zvládnu. Příjezd přes Most 25. de Abril mě ale rychle vyvedl z omylu; město je hodně rozlehlé. Zamířili jsme rovnou k autokempu, po pár blouděních jsme konečně s nervama na dranc našli kemp, postavili stan a vyrazili busem do centra (jezdí každou půlhodinu).

hlavní náměstí Praça do Comércio

Začali jsme na rozlehlém hlavním náměstí Praça do Comércio lemovaném podloubími a řekou Tejo. Směrem dále do města jsme postáli ve frontě a pak vyjeli historickým 45m vysokým, železným výtahem Santa Justa a pokochali se výhledy na město. Výtah v kopcovitém Lisabonu usnadňuje cestu na horní náměstí.

Samozřejmě jsme si nemohli nechat uniknout projížďku ikonickou žlutou tramvají. Jediný vůz s designem první poloviny 20. století se proplétá kopci a uzoučkými uličkami centra Lisabonu. Jeli jsme směrem k středověkému hradu São Jorge, který se tyčí nad městem. Za vstupné 7€ se můžete projít v parčíku hradu, po hradbách, navštívit historickou expozici a hlavně popatřit na město shora.

Cestu dolů z hradu jsme zkusili jít pěšky, ale neustále jsme se ztráceli v uličkách a objevovali se na místech, kde už jsme byli. Vzdali jsme hledání cesty a prostě šli z kopce. Alfama, čtvrť kdysi obývaná rybáři a chudými je nyní malebným labyrintem a také místem zrodu unikátního lkavého hudebního a pěveckého stylu. Tak jsme se dostali až před vstup Muzea do Fado, kam jsme ale nešli. Blízký restaurant zemité kuchyně, jejich menu Prato do dia a ruch ulice nás zajímal víc než další expozice a postávání.

Třešničkou na dortu celého Lisabonu je ochutnávka tradičního třešňového likéru na náměstí Praça de São Domingos. Likér Ginjinha nebo též Ginja, vznikne ponecháním kyselých třešní v alkoholu a přidáním cukru a dalších ingrediencí, podává se jako panák s třešní.

nom nom ginja
most Most 25. de Abril výtah Santa Justa výtah Santa Justa výtah Santa Justa výtah Santa Justa výtah Santa Justa výtah Santa Justa ginja

Komentáře

blog comments powered by Disqus
Napište nám
| | info@cumbres.cz
Reklama
Kurz instruktora lezení

Kurz pro budoucí instruktory lezení na umělých stěnách

© Las Cumbres (2005 — 2020)