Barevný Óbidos a višňovice v čokoládě

Přidáno: 25.9.2019 | Datum akce: 4.9.2019
Autor: Lucie Mičková
Fotografie: Vladimír Linhart | Lucie Mičková
Štítky: 2019 | Nazare | Obidos | Portugalsko | UNESCO
Náhled tisku

Hlavní důvod, proč se vypravit do Óbidosu byl jasný (alespoň mně) - typicky portugalská višňovice Ginjinha podávaná v čokoládovém pohárku! Mňam! Óbidos ale nabídl nejen to.

Městečko Óbidos se nachází lehce přes půl hodinky cesty autem od Nazaré. Veřejnou dopravou se tam snad ani dostat nedá. Vzhledem k obrovskému veřejnému neplacenému parkovišti těsně vedle centra města je auto dost pohodlná varianta. A řídit se v Portugalsku smí s 0,5 promile, takže si i řidič může dát Ginjinhu. Nebo dvě. :)

Ginja

Óbidos je malé historické městečko kolem dokola obehnané hradbami. Toto malebné městečko dostala kdysi královna Isabela od svého manžela jako svatební dar. Při příjezdu k městu (směrem od Nazaré) je na Óbidos asi nejkrásnější pohled. Jsou totiž vidět celé hradby a mezi nimi uvězněné bílé domečky. Určitě se dívejte z okýnka až pojedete. V průvodcích zmiňují několik důležitých staveb, které při prohlídce města nesmíte minout. Myslím ale, že bohatě stačí procházet se kouzelnými, úzkými uličkami s typicky portugalsky bílými fasádami, které jsou modře a žlutě lemované a občas si koupit višňovici v čokoládě. Tu jsme, celí nadšení, zakoupili hned u vchodu za 1,50 eura i s višní zapíchnutou na párátku. Pak jsme zjistili, že je prodávají na každém rohu - většinou za 1 euro, bez višně a na výběr je tmavá a bílá čokoláda. Ceny ostatních dobrot a káviček se tu nijak výrazně neliší od zbytku Portugalska a nemusíte se tak bát zbytečně velké turistické přirážky.

Obidos

Dominantou městečka je maurský hrad, který je nejvíc zajímavý tím, že jeho úzké hradby a poměrně vysoké kamenné schody nemají žádné zábradlí. Vše stojí a leží tak, jak bylo v minulosti postaveno. Vylézt na hradby jsem se tedy nakonec neodvážila - strach mě přemohl. :) Vstup do areálu hradu je zdarma. Za zmínku stojí také Igreja de Santa Maria, farní kostel na náměstíčku, který při procházce městem nelze minout. Všechno se i s občerstvovací pauzou dát stihnout do hodiny.

Obidos

Nedaleko Óbidosu se nachází pláž Praia da Foz do Arelho, kam si můžete po procházce městem zajet na opalovačku nebo koupačku. Pláž je tady docela zajímavá, protože z jedné strany ji omývá rozbouřený oceán a z druhé strany je tvořena zátokou, kde je voda naprosto klidná a krásně tak kontrastuje s vedlejším divokým oceánem. Opět se tu dá v pohodě a zdarma zaparkovat. A v místní kavárně těsně vedle pláže jsme měli jedny z nejlepších pastel de nata!

Obidos
♦ ♦ ♦

Napište nám
| | info@cumbres.cz
Reklama
© Las Cumbres (2005 — 2024)