V srdci Bali

Přidáno: 2.1.2013 | Datum akce: 5.9.2012
Autor: Jiří Pětioký
Fotografie: Jiří Pětioký | Jana Košťálová
Štítky: 2012 | Asie | Bali | Indonésie | Ubud
Náhled tisku

Přes Centrální balijské hory přejíždíme do královského Ubudu. Těšíme se na opičí prales s chrámy, jako vystřižený z Indiana Jonese. Pak si půjčíme motocykl a pojedeme na venkov.

♦ ♦ ♦
Ubud

Na úpatí centrálních hor při řece Wos leží královské město Ubud. V jeho okolí najdeme řadu starých chrámů ponořených do džungle. Nabízí vkusné restaurace na terasách nad tropickými údolími. Levně se tu ubytujete. Můžete nakoupit suvenýry.

Ubud, Bali, Indonésie

Na hlavní ubudské ulici Jl. Raya Ubud korzují davy turistů. V přelidněném Ubudském paláci (královská rodina tam stále bydlí) a hlavním chrámu (Pura Desa Ubud) se dlouho nezdržujeme. Hlavní lákadlo, posvátná opičí rezervace Sacred Monkey Forest Sanctuary, nás teprve čeká. Z Jl. Raya Ubud zčistajasna vstupujeme do džungle. Žijí tady tlupy šedých a dlouhoocasých makaků. Nebojí se a drze obírají turisty o jídlo. Nebo se houpou v korunách stromů. Za jejich clonou se ukrývají tři posvátné chrámy.

Z džungle vcházíme zpět do rezidenční čtvrti. Překračujeme řeku Wos. Malý chodník nás vede do rýžových políček a palmových plantáží. Po mostě se vracíme do centra na večeři. Na nocleh odcházíme do bungalovu v rýžových polích.

S větrem o závod

Japonský stroj nám dává svobodu. Proto už nechceme jezdit ničím jiným. Můžeme stavět, kdy a kde chceme. Navíc na něm není horko.

Makaci v opičím pralese, Bali, Indonésie

Frčíme čtyřicítkou do Tampaksiringu. Naším cílem je starověký památník Gunung Kawi. Po strmém schodišti scházíme do zeleného říčního údolí. V kolmé skalní stěně tu je vysekáno několik osmimetrových hrobek. Říká se jim candi a jsou věnovány členům původní javánské a balijské královské rodiny.

Balijské termální lázně jsou moc prima, proto nemůžeme vynechat Tirtu Empul. Kromě chrámu zde najdeme bazénky s chrliči horké vody. Všudypřítomné svastiky nemají s rakouským kníráčem nic společného.

Vracíme se zpět, stavíme v restauraci v džungli na oběd. Cestou míjíme několik chrámů (Pura Penataran Sasih, Pura Pusering Jagat, Pura Samuan Tiga, Pura Kebo Edan). V pravotočivé zatáčce nám vjede do cesty nějaký imbecil s náklaďákem, což mi přivodí žaludeční úzkost a klepavku.

Gunung Kawi , Bali, Indonésie

Yeh Pulu představuje útes se skalním reliéfem vyobrazujícím roztodivné příběhy z běžného i nadpřirozeného života. Z první kategorie pochází výjev muže, do kterého se zakousl divočák.

Poslední zastávkou je sloní jeskyně Goa Gajah, vytesaná do skály. Vchod připomíná obří obličej démona s otevřenou tlamou. V jeskyni i v jejím okolí naleznete řadu soch, reliéfů a lingamů. Poslední jmenovaný značí symbol, nejčastěji falus, prostřednictvím kterého se uctívá bůh Šiva. Před jeskyní se nachází dva bazénky s chrliči drženými sochami žen.

Goa Gajah, Bali, Indonésie

Pokračujeme po pěšině dále do džungle. U malé svatyně nám sehrává fousatý stařec fousaté divadlo. Pálí vonné tyčinky, uklání se, gestikuluje, a stále opakuje „Óm“ a „Jungle Temple“. Věříme mu, že je mnichem a soška představuje chrám v džungli, avizovaný v průvodci. Žehná nám a také si za požehnání nechává nekompromisně zaplatit. Skutečný chrám se ale nachází o několik desítek metrů dál, na útesu nad divokou tropickou bystřinou. Po cestě zpět se na nás dědek pobaveně šklebí.

Need to know, need to share

Doprava
Bus z Loviny do Ubudu stojí 85.000 IRP za osobu. Cesta trvá skoro tři hodiny.

Půjčovna
Půjčení motorky stojí 50.000 IRP za den. Cena benzínu je minimální. Symbolické jsou i ceny za vstupy na památky.

Ubytování
Bydlení jsme bez větších problémů nalezli za 150.000 IRP (2os/noc/snídaně).

Pozn.: v případě Ubudu a okolí lze věřit průvodci Lonely Planet.

Centrální Bali - Ubud a okolí, Indonésie Centrální Bali - Ubud a okolí, Indonésie Centrální Bali - Ubud a okolí, Indonésie Centrální Bali - Ubud a okolí, Indonésie Centrální Bali - Ubud a okolí, Indonésie Centrální Bali - Ubud a okolí, Indonésie Centrální Bali - Ubud a okolí, Indonésie Centrální Bali - Ubud a okolí, Indonésie Centrální Bali - Ubud a okolí, Indonésie Centrální Bali - Ubud a okolí, Indonésie Centrální Bali - Ubud a okolí, Indonésie Centrální Bali - Ubud a okolí, Indonésie Centrální Bali - Ubud a okolí, Indonésie Centrální Bali - Ubud a okolí, Indonésie Centrální Bali - Ubud a okolí, Indonésie Centrální Bali - Ubud a okolí, Indonésie Centrální Bali - Ubud a okolí, Indonésie Centrální Bali - Ubud a okolí, Indonésie Centrální Bali - Ubud a okolí, Indonésie Centrální Bali - Ubud a okolí, Indonésie Centrální Bali - Ubud a okolí, Indonésie Centrální Bali - Ubud a okolí, Indonésie Centrální Bali - Ubud a okolí, Indonésie Centrální Bali - Ubud a okolí, Indonésie Centrální Bali - Ubud a okolí, Indonésie Centrální Bali - Ubud a okolí, Indonésie Centrální Bali - Ubud a okolí, Indonésie Centrální Bali - Ubud a okolí, Indonésie Centrální Bali - Ubud a okolí, Indonésie Centrální Bali - Ubud a okolí, Indonésie Centrální Bali - Ubud a okolí, Indonésie Centrální Bali - Ubud a okolí, Indonésie Centrální Bali - Ubud a okolí, Indonésie
Napište nám
| | info@cumbres.cz
Reklama
© Las Cumbres (2005 — 2024)