Cesty z města Padangbai

Přidáno: 6.1.2013 | Datum akce: 7.9.2012
Autor: Jiří Pětioký
Fotografie: Jiří Pětioký | Jana Košťálová
Štítky: 2012 | Asie | Bali | Indonésie | Padang Bai
Náhled tisku

Pobřeží východního Bali nabízí několik pěkných pláží. Ve vnitrozemí, několik kilometrů od oceánu, se tyčí „matka hor“, posvátná sopka Gunung Agung (3142m). Na jejím úpatí stojí nejdůležitější balijský chrám Pura Besakih. Krásné výhledy na sopky a oceán jsou odměnou za návštěvu „strážce Bali“, Tirta Gangy, posvátného chrámu s jezírky a fontánami uprostřed rýžových polí.

♦ ♦ ♦
Vody Gangy

Padangbai představuje bohem zapomenuté přístavní městečko, kde se zastavil čas. Odjíždějí odtud lodě na Lombok a Gili Islands. Jedinou místní zábavu představuje polomrtvá večerní díza, tak půjčujeme Hondu a vyrážíme na výlet. Zpočátku naše cesta kopíruje pobřeží Balijského moře. Pak začneme stoupat do kopců. Po hodině dorážíme do Tirta Ganggy (Vody Gangy).

Tirta Gangga, Bali, Indonésie

Vysoko na hřebeni tu Balijci postavili chrám. Kolem něj najdeme několik umělých jezírek a chrličů vody. Těsně nad vodní hladinu vyčnívají stupátka, na kterých stojí sochy z hinduistické mytologie. Z neobsazených stupátek jsou vytvořeny chodníčky, po kterých se malé děti a my se zálibou procházíme.

Zapadá slunce. V mlze nad rýžovými políčky a džunglí tušíme majestátní Agung. Protože je tu všechno strašně blízko, tak dohlédneme i k oceánu.

Pura Besakih, Bali, Indonésie

Vracíme se k moři. Kvůli Johančině otlačenému pozadí děláme ještě jednu zastávku. Parkujeme v Candidase, turistickém městečku s kamenitými plážemi. Z mola sledujeme poslední oranžové paprsky dopadající na obří skalní útvary vypínající se z moře.

Besakih

Druhý den žhavím motor brzy ráno. Odbočujeme z pobřežní cesty na vesnici Manggis. Projíždíme hlubokým zeleným údolím. Cesta strmě stoupá a klikatí se. Asfaltka končí a jedeme po kamenité cestě. Občas musí Johanka sesednout, abychom to vyjeli. Potkáváme místní zemědělce, kteří nevěřícně sledují túrujícího novodobého Loprajse. Kolem nás jen zelená vegetace a rýžová políčka. V Putungu naštěstí začíná asfaltka.

Pak zase stoupáme, tentokrát už po úpatí Agungu. Silnice se vlní, až přijíždíme k chrámu Besakih.

Věřící v chrámu Besakih, Bali, Indonésie

Stojí ve svahu ve výšce 1000 metrů. Ve skutečnosti jde o komplex 23 chrámů. Ten největší a nejposvátnější se jmenuje Pura Penatanan Agung. Dostanete se k němu po strmém schodišti. Musíme projít dvěma bránami a dvěma nádvořími. Dovnitř nás jako turisty ale pustit nechtějí.

Než se dostaneme k horní části, zastavuje nás několik otrapů. Vyžadují po nás poplatky za nesmysly. Pak už nás ale nechávají být a my si užíváme výhled na chrámový komplex pod námi. Na nádvořích se modlí několik hinduistů. V těchto místech také začíná výstupová cesta na Agung.

Sopečné údolí pod Gunung Agung, Bali, Indonésie

Lehce otrávení turistickým charakterem a zlodějíčky se vracíme zpět. Máme hlad, a tak se stavujeme na oběd v restauraci, stojící nad hlubokým sopečným údolím. V mracích odpočívá největší balijská sopka. Johanka svým apetitem znepokojuje personál kuchyně, až šéf posílá náklaďák pro nové zásoby.

Završujeme hody opečenými banány a balijskou kávou. Vracíme se k moři. U vesnice Perasi zastavujeme u White Sand Beach. Tady ve společnosti rozdováděných místních výrostků proskakujeme obřími vlnami oceánu.

♦ ♦ ♦
Need to know, need to share

Výlety
Sopka Agung není už aktivní. Naposledy vybuchla v roce 1963 a zabila přitom několik tisíc lidí. Po osmé hodině ráno se vrchol halí do neprostupné mlhy, která vydrží až do tmy. Vyráží se proto v noci. Východiskem je chrám Besakih.

Poplatky
Vstupné do památek je symbolické. Nevěřte podvodníkům v okolí a uvnitř Pura Besakih, kteří vám nabízejí průvodcovské služby a vstup do Pura Penatanan Agung. Tam se prostě nesmí. Nevěřte ani jiným kejklířům a jejich zfalšovaným průkazkám. Odmítejte je. Na motorce lze dojet na parkoviště hned vedle chrámového komplexu.

Půjčovna
Motorka stojí 50.000 IRP na den. Půjčují skoro všude. S benzínem se vejdete do 50.000 IRP na denní výlet. Je levná a dostanete se rychle kamkoli. Na pobřežní silnici počítejte s velkým provozem.

Orientace
Odbočka na White Sand Beach je asi 5km východně po hlavní silnici z Candidasy do Amlapury. Žádná cedule tam v době naší návštěvy nebyla, musíte se ptát. Místní to tam znají. Platí se drobný poplatek za vstup.

Ubytování
V Padangbai snadno seženete ubytování za 150.000 IRP (2 os./noc/se snídaní).

Doprava
Bus z Ubudu do Padang Bai stojí 60.000 IRP za člověka.

Východní Bali - Padangbai a okolí, Indonésie Východní Bali - Padangbai a okolí, Indonésie Východní Bali - Padangbai a okolí, Indonésie Východní Bali - Padangbai a okolí, Indonésie Východní Bali - Padangbai a okolí, Indonésie Východní Bali - Padangbai a okolí, Indonésie Východní Bali - Padangbai a okolí, Indonésie Východní Bali - Padangbai a okolí, Indonésie Východní Bali - Padangbai a okolí, Indonésie Východní Bali - Padangbai a okolí, Indonésie Východní Bali - Padangbai a okolí, Indonésie Východní Bali - Padangbai a okolí, Indonésie Východní Bali - Padangbai a okolí, Indonésie Východní Bali - Padangbai a okolí, Indonésie Východní Bali - Padangbai a okolí, Indonésie Východní Bali - Padangbai a okolí, Indonésie Východní Bali - Padangbai a okolí, Indonésie Východní Bali - Padangbai a okolí, Indonésie Východní Bali - Padangbai a okolí, Indonésie Východní Bali - Padangbai a okolí, Indonésie Východní Bali - Padangbai a okolí, Indonésie
Napište nám
| | info@cumbres.cz
Reklama
© Las Cumbres (2005 — 2024)