Baños – relax pod (ne)bezpečnou sopkou

Přidáno: 6.10.2015 | Datum akce: 28.6.2012
Autor: Martin Linhart
Fotografie: Martin Linhart | Marta Léblová
Štítky: 2012 | Baños | Ekvádor | Jižní Amerika
Náhled tisku

Začínám cítit, jak mi tuhnou unavené neprotažené nohy. Později se přidává zbytek těla. Rád bych uvěřil, že si za pouhé dva dolary budu moci užívat pohupování v mořských vlnách mnoho hodin. Linka z vysokohorského Ambato do amazonského Puyo je obsluhována skvělými moderními autobusy. Krátce po opuštění terminálu nám servírují pirátskou kopii filmu Colombiana s výraznou hlavní ženskou postavou. Udržuje mě v bdělém stavu. Dívka vedle mne totiž zavřela oči ještě dříve, než se zavřely dveře autobusu. Nejspíš vstřebává zážitky z dnešního pokusu o výstup na Cotopaxi ... je tedy na mně, abych ohlídal, že nesjedeme až do Amazonie, ale vystoupíme v lázeňském městečku Baños ... lázně opravdu potřebujeme. Především horké prameny!

♦ ♦ ♦

Stojíme na autobusovém terminálu v Baños. Je již podvečer a nechceme se dlouho potulovat s batohy na zádech po městě. Potřebujeme najít levný hostal. Odchytávám prvního taxikáře a ptám se na cestu:

„Kde bychom našli nějaký levný hostal?“
„Člověče, jsi v Baños! Tady není nic jiného než hostaly a hotely! Rozhlédni se kolem.“

Pohled na most sv. Františka a zelené údolí řeky Pastaza, Baños, Ekvádor

Hmm. Mnoho mi nepomohl, ale s odhodláním vstupujeme do hostalu Rocas a už jej neopouštíme. Nejsme sice přímo v centru města, ale ... platíme 12 dolarů za pokojík přímo na střeše s velikou terasou určenou k sušení prádla. Rozvěšujeme promočené věci a po zkulturnění zevnějšku jdeme na první procházku do města. Nežene nás však touha po poznávání, nýbrž hlad. Naposledy jsme se do syta najedli před výstupem a to už bude bezmála 18 hodin zpátky.

Po bohaté hostině v restauraci Quito je čas ochutnat i lázeňské procedury. Město se mezitím ponořilo do tmy, ale vyhlášený areál Piscinas de la Virgen stále pulsuje životem. Vstupné činí tři dolary, včetně noční jednodolarové přirážky. Uvnitř areálu, který byl vystavěn na komunitní bázi v roce 1928, se nachází několik bazénů s různě horkou nebo studenou vodou. Dolní bazén je nejteplejší. Má stěží snesitelných 42 °C. Zpočátku do něj vůbec nedokážu vstoupit. V provozu jsou stánky s občerstvením i nealkoholickými nápoji. Horní bazén má příjemnou teplotu. Pak tu jsou ještě dva další. Jeden se právě napouští a druhý je tak studený, že se mi okamžitě vybavuje chození čapím krokem v bazénku s ledovou vodou v balneoparku u Priessnitzových lázní v Jeseníku. Jen s tím rozdílem, že tady nemáte namočené jen nohy. A komu nestačí ani toto, může se jít opravdu zchladit pod nasvětlený vodopád, který protéká areálem lázní panenky Marie. My střídáme ponejvíce jen dva bazény: teplý a teplejší! Venku je dostatečná zima na to, abychom se během přebíhání mezi nimi ochladili. Vždyť městečko Baños de Agua Santa leží ve výšce 1820 metrů nad mořem.

Naložení v kádi se studenou vodou v městských lázních Piscinas de la Virgen, Baños, Ekvádor

Zakončení dne v horkých geotermálních pramenech je krásnější než jsme doufali. Jedinou mrzutou skvrnou na dnešku jsou Martiny omrzliny. Odnesla to bohužel kůže na tváři a na krku. Místa, kde ledem pokryté oblečení přimrzlo k pokožce. Budeme se muset poradit s internetem. Mazat či nemazat, chránit před sluncem nebo pokožku jemně masírovat?

♦ ♦ ♦

Baños nabízejí dychtivému turistovi nepřeberné množství aktivit. Rafting, MTB, horolezecké výstupy, puenting, výlety do džungle, jízdy na koních ... a především okolní krásnou přírodu. Kolem města protéká divoká řeka Pastaza ověnčená vodopády z nesčetných přítoků, nad městem se výhružně zvedá aktivní vulkán Tungurahua (5023m) a zeleň kam oko dohlédne.

Baňos v ohrožení

Baños de Agua Santa jsou turistickým magnetem provincie Tungurahua. Druhé největší centrum provincie (hned po hlavním městě provincie Ambato) má řadu přízvisek, často narazíte na označení „brána do Amazonie“. Baños jsou posledním horským městem před sjezdem do amazonské džungle. Horké prameny obsahující blahodárnou směs minerálů založily význam a slávu tohoto místa. Život města je však ještě více spjatý se sopkou, na jejíchž svazích město vyrostlo. Přes pět tisíc metrů vysoká Tungurahua (v kečuánštině „ohnivý chřtán“) již mnohokrát přiměla všech 17 tisíc obyvatel Baños - a spolu s přilehlými osadami a lidmi žijícími na faldas (úbočí hory) celkem až 26 tisíc lidí - k nucené evakuaci na dlouhé týdny. Poslední období aktivity začalo 17. prosince 1999 a dosud prakticky neskončilo.

Zajímavostí však je, že je to právě aktivita sopky, která přitahuje mimořádnou pozornost turistů. Tisíce turistů sem nepřijíždějí za koupelí nebo projížďkou kolem šedesátky nádherných vodopádů, ale za pozorováním sopečné činnosti. Každý večer mezi devátou a jedenáctou hodinou vyvážejí agentury provozující turistické autobusy (chiva tours) s otevřenými boky bez oken turisty na vyhlídku Bellavista. Všichni doufají, že budou svědky ohnivé podívané. A na závěr přípitek tradičním alkoholickým nápojem canelazo. Tak ať ti to soptí, Tungurahuo!

Další informace:

Na tržišti vyhlášeném prodejem sladkostí si kupujeme lahev šťávy z čerstvě vymačkaných stvolů cukrové třtiny, podivné červené želé se ztuhlým pruhem mléka, a jdeme na krátký trek. Přes řeku Pastaza se klene most sv. Františka. Zajímavostí je druhý most – starý, který je o padesát metrů níže. Vyhlídka na město z druhé strany řeky stojí za krátký výšlap.

Basílica Virgen de Agua Santa se soškou ochránkyně Panny Marie svěcené vody, Baños, Ekvádor

Ideální místo, kam zajít na oběd je místní krytá tržnice – Mercado Central. Nelze ji minout. Zastavujeme hned u prvního stánku señory Teresy Jiménez. Z obrázkového menu vybírám yaguarlocro a Marta llapingachos s vejcem. Yaguarlocro je polévka z brambor, hovězí krve a kousků masa! Takovou specialitu jsem si nemohl nechat ujít. A byla výborná. Stejně jako placky llapingachos z bramborové kaše plněné sýrem a pečené na rozpálené pánvi do křupava, podávané s volským okem! A k tomu výtečné čerstvě rozmixované džusy třeba z ostružin mora, maracuyi nebo papayi.

Procházíme městem a později se v tichosti usazujeme v bazilice Virgen de Agua Santa při sledování slavnostního obřadu prvního přijímání. A jak jinak ukončit odpočinkový den, než opětovným návratem do lázní! Zítra Baños opustíme a z Riobamby se chceme podívat na vrchol nejvyšší ekvádorské hory Chimborazo (6268m) ...

Pohled na Baños ze střechy hostalu Rocas, Ekvádor Marta na střeše hostalu, Baños, Ekvádor Martin v bazénu s horkou vodou v městských lázních Piscinas de la Virgen, Baños, Ekvádor V městských lázních Piscinas de la Virgen ... Pod ledovou vodou svedenou přímo z vodopádu ... Mimo teplé bazény je v podveřer pěkná zima! Marta v kádi s ledovou vodou ... Noční Baños - věž s hodinami, Ekvádor Noční Baños - bazilika Virgen de Agua Santa, Ekvádor Strmé srázy vypínající se nad řekou Pastaza, Baños, Ekvádor Pozor, tady je leze po skalách, tak neodhazujte odpadky ... a výsledek ... plno odpadků! Na skále nad řekou Pastaza leží lázeňské městečko Baños Baños a malé vodopády strmě padající do koryta řeky Pastaza Pohled na starý most z vyššího mostu sv. Františka ... Na procházce kolem Baños, Ekvádor Most sv. Františka, Baños Na procházce kolem Baños ... A ještě jeden pohled na řeku Pastaza ... Grilovaná morčata (cuy) ... Mercado Central, Baños, Ekvádor Naše polední menu ... Drcení stvolů cukrové třtiny ... kupujeme si džus! 'Polínka' cukrové třtiny! Co je k vidění kolem Baños? Pohoda na náměstí v Baños, Ekvádor Bazilika Virgen de Agua Santa, Baños Bazilika Virgen de Agua Santa, Baños Interiér baziliky Virgen de Agua Santa, Baños Uvnitř rozsáhlých prostor baziliky Virgen de Agua Santa v Baños Zahrada v patiu baziliky Virgen de Agua Santa Uvnitř baliziky můžete narazit na zajímavé inzeráty. Něco je zadara a něco se platí v dolarech - jasné a čitelné zdravotnictví v Ekvádoru ... Místní 'big ben', Baños V ulicích Baños Bujná zahrádka domku v Baños, Ekvádor
Napište nám
| | info@cumbres.cz
Reklama
© Las Cumbres (2005 — 2024)