Návrat do Putre

Přidáno: 25.4.2015 | Datum akce: 14.4.2014
Autor: Jiří Šurman
Fotografie: Martin Linhart | Jiří Šurman
Štítky: 2014 | Chile | Jižní Amerika | Lauca | Parinacota | Putre
Náhled tisku

Po selhání vůle pod Guallatiri klesáme k Putre. Přibližují se mohutné siluety sopek Parinacota (6348m) a Pomerape (6282m) a s nimi i jezero Chungará (4517m), kde nás před jedenácti lety skolilo nemilosrdné apunamiento alias soroche. Nyní nám výšková nemoc nehrozí. Jak se to tady za tu dobu změnilo? Na první pohled se zvětšil objem obchodu mezi Chile a Bolívií – na hlavním tahu (silnice č. 11) do Chile je na obzoru vidět neuvěřitelná fronta kamionů ...

♦ ♦ ♦

Najíždíme na silnici, asfalt je škaredě rozbitý od věčně přetížených trucků. Krátce stavíme na minulých místech u jezera, kde jsme kdysi zaplatili začátečnickou daň za rychlý výjezd od pobřeží Pacifiku až sem. Sopečná dvojčata jsou vidět skvěle, ale Martin by si pro své záběry přál ještě průzračnější vzduch. V Putre neomylně směřujeme k Residencialu La Paloma, kde nás minule dali do pořádku. Nemáme chilské pesos, ale paní vedoucí nás nijak nestresuje, stačí, když si ráno vyměníme v bance.

3x vulkán Parinacota (6248m), který dominuje Národnímu parku Lauca, Chile

V garáži už parkují geologové. Taky mají Hilux, avšak v poněkud lepší výbavě – 4x4 a s nekompromisně terénním obutím. Postupně se garáž zaplňuje celkem čtyřmi takovými vozy. Pokoj na nás zbyl už jen bídný, hned dole u garáže, takže se načicháme trochy výfukových spalin. Za dané situace to však považujeme za přepych. Sprcha a následná večeře nám zase vlévají trochu krve do žil. Paní domácí dává na výběr kuřecí řízek s rýží a bramborem nebo dušené kuře. Spolu s šálkem horkého maté de ... platíme celkem 4000 pesos. V televizi běží přenos z Valparaísa, které v těchto dnech zasáhl rozsáhlý požár.

Putre má přibližně 2000 obyvatel a je hlavním městem provincie Parinacota. Leží cca 140 km východně od Aricy ve výšce 3600m. Díky své poloze slouží návštěvníkům především jako nástupiště do PN Lauca. Městečko vás sice neoslní nějak zvláštní atmosférou, nespěcháte-li však, najdete množství domů s pěknými fasádami a portály, byť mnohé z nich ve špatném stavu. Ty zajímavější pocházejí vesměs ze 17. století, kdy Putre zažilo největší rozmach.

Krátce po příchodu španělských dobyvatelů město sloužilo jako odpočivadlo na dálkových trasách (pascana, posada) směřujících ke stříbrným dolům v Potosí. Dobře navazovalo i na jižně ležící osady Zapahuira, Socoroma a Copiapó, přes něž se dalo pokračovat až do údolí řeky Mapocho. I v dřívějších dobách bývalo neodmyslitelnou zastávkou na trasách inckých správců a lamích karavan. První španělské i smíšené rodiny (mestizos) se zde začaly usazovat kolem roku 1580. Za největšího rozkvětu těžby stříbra se oblast stala významnou zásobárnou a producentem zemědělských plodin. Po vyhlášení nezávislého Peru a úpadku těžební produkce v Potosí oblast opustilo takřka veškeré obyvatelstvo španělského původu. Podle peruánského sčítání lidu z roku 1879 populace sestávala výhradně z Aymarů.

Jirka na výhlídce pod Parinacotou u jezera Chungará (4517m), Lauca, Chile

Nejste-li aklimatizovaní a stoupáte-li k Altiplanu od oceánu (z Aricy), rozhodně odolejte pokušení Putre vynechat a bez přespání pokračovat až na náhorní planinu. S ubytováním byste se neměli splést v Residencialu La Paloma. Neposkytuje žádný velký luxus, ale lepší poměr ceny a kvality v okolí těžko najdete. Nám tento penzión už dvakrát dobře posloužil a ani po jedenácti letech nezklamal. O jeho dobré pověsti svědčí i to, že jej vyhledávají chilští geologičtí prospektoři.


♦ ♦ ♦

GPS

Ke stažení jsou k dispozici dva soubory ve formátu *.gdb pořízené přístrojem Garmin eTrex 30. Jeden obsahuje záznam trasy jízdy z horolezeckého tábořiště pod sopkou Guallatiri (5100m) do obce Putre (3600m). Druhý soubor obsahuje příslušné trasové body. Po stažení doporučujeme prohlížet v Google Earth.

Ke stažení:

Orientační mapa severního cípu Chile
♦ ♦ ♦

Profil trasy z horolezeckého tábořiště pod sopkou Guallatiri do obce Putre (84km), Chile
Parinacota (6348m), Národní park Lauca, Chile Parinacota (6348m), vykukující Pomerape (6282m) a laguna Cotacotani, Lauca, Chile Parinacota (6348m) a Pomerape (6282m) z osady Chucuyo, Lauca, Chile
♦ ♦ ♦
Jezero Chungará a hora K'isi K'isini (5536m), Chile/Bolívie Parinacota a jezero Chungará, Lauca, Chile Silnice č. 11 podél jezera Chungará a hora Acotango (6052m) ... Přes jezero Chungará hledíme na nedalekou nejvyšší horu Bolívie Sajama (6542m) Na vyhlídce u jezera Chungará ... Parinacota (6348m) a bofedal u jezera Chungará, Lauca, Chile Jezero Chungará a okolí dominující sopka Parinacota, Lauca, Chile Krajina vytvářená sopečnou činností, Lauca, Chile Laguna Cotacotani, Lauca, Chile Klidně se pasoucí lamy ... Blížíme se k Putre Garáže a pokojíky v hostalu La Paloma, Putre, Chile La Paloma, Putre, Chile Kostelík v Putre, Chile Interiér kostelíku v Putre, Chile Ulice Putre, Chile Hlavní náměstí (Plaza de Armas) v Putre, Chile Putre hýří barvami, Chile
Napište nám
| | info@cumbres.cz
Reklama
© Las Cumbres (2005 — 2024)