Svěcení vod Dněpru v Kyjevě

Přidáno: 6.3.2015 | Datum akce: 19.1.2015
Autor: Martin Linhart
Fotografie: Martin Linhart
Štítky: 2015 | Kyjev | Ukrajina
Náhled tisku

Na 19. ledna 2015 připadl v pravoslavném kalendáři svátek Zjevení Páně, Křest Pána našeho Ježíše Krista (Bohozjevení čili Theofanie), včetně tradice svěcení vod Dněpru. Po ukončení svaté liturgie se vydali kněží vstříc shromážděným zástupům lidí nedaleko Pokrovského kostela (Свято-Покровський собор) na improvizovaném molu na břehu zamrzlé řeky. Zde se na kousku odkryté hladiny uskutečnilo vysvěcení vod Dněpru následované již tradičně masovou otužovací párty ... klima bylo letos otužilcům velice nakloněno, neboť po poledni byl jeden stupeň nad nulou. Lidé se několikrát pokřižovali a s modlitbou na rtech a vírou v srdci mohli pocítit na vlastní kůži Boží milost této tradice. Podél celého Obolonského nábřeží byly davy lidí a kromě místa, kam dorazili kněží, tu bylo i několik improvizovaných průseků v ledu, kde se lidé oddávali chladné vodě ve větším soukromí.

Otužovací párty na Dněpru ... Kyjev, 19. ledna 2015

Zcela vlažnými k pravoslavné tradici zůstávali opodál sedící rybáři, kteří si hleděli pouze svých děr v ledu ...

Svátek Zjevení Páně ukončil období Pravoslavných Vánoc, které se slaví 7. ledna, neboť pravoslavná církev zůstala věrná juliánskému kalendáři, který je oproti našemu Gregoriánskému o 13 dní opožděn.


♦ ♦ ♦

Kyjev - svátek Zjevení Páně


♦ ♦ ♦

Pokrovský kostel (Свято-Покровський собор) kousek od stanice metra Minska, Kyjev Davy lidí na Obolonském nábřeží, Kyjev Obolonské nábřeží a zamrzlá hladina Dněpru, Kyjev Kněží světí vody Dněpru, Kyjev Otužovací párty v plném proudu, Kyjev Otužovací párty v plném proudu, Kyjev Dívka spěchá do vody s Pokrovským kostelem za zády, Kyjev Pokrovský kostel (Свято-Покровський собор) kousek od stanice metra Minska, Kyjev Otužovací párty v plném proudu, Kyjev Otužovací párty v plném proudu, Kyjev Malá muscle-beach na Obolonském nábřeží, Kyjev Díra do ledu ve tvaru kříže pro ty, kteří chtějí více soukromí Otužovací párty v plném proudu, Kyjev Díra do ledu ve tvaru kříže se schůdky do chladné vody ... Rybáři si ruchu na nábřeží vůbec nevšímají, Kyjev
Napište nám
| | info@cumbres.cz
Reklama
© Las Cumbres (2005 — 2024)