Mount Olympus (1952m)

Přidáno: 12.7.2007 | Datum akce: 5.7.2007
Autor: Martin Linhart
Fotografie: Martin Linhart
Štítky: 2007 | Kypr | Mt. Olympus | Troodos
Náhled tisku
Veliké borovice rostou až po nejvyšší vrcholky pohoří Troödos a poskytují dostatečný prostor pro posezení ve stínu. Že se hora Mount Olympus, nejvyšší vrchol jednoho středomořského státu, nachází v pohoří Troödos? Že má pouze 1952 metrů nad mořem? A že se nachází na ostrově? To zní jako nesmysl, že? A když k tomu přidám informaci, že v budoucnu toho budou mít nejspíš hodně společného malá brdská obec Trokavec a obec Troödos pod Olympem. Už toho je dost asi na téměř každého našeho čtenáře.

A přesto je všechno pravda :-)

Mt. Olympus je skutečně nejvyšší horou středomořského státu a člena EU, nachází se v pohoří Troödos a dosahuje do výšky 1952 metrů nad nedalekým mořem. Na jeho vrcholku sedí RADAR - majetek cizí armády!

Obrovský kulovitý radar britské armády zabral celý vrchol Mount Olympu - 1952m. Jestli jste se byť jen na chvíli domnívali, že státem, který dovolil takovou šílenost na své nejvyšší hoře bohů, je Řecko, tak jste se zmýlili. Je jím totiž Kypr, přesněji Kyperská republika, neboť na ostrově jsou v podstatě státy dva, tím druhým, avšak nikým (krom Turecka) neuznávaným, je tzv. "Severokyperská turecká republika".

Kyperská republika (Kypriakí Dimokratía - řecky; Kibris Cumhuriyeti - turecky) se nachází na třetím největším středomořském ostrově Kypru (9251 čtverečných km), který leží pouhých 75 km jižně od Turecké Anatólie. Ostrovu se často říká "Afroditin" a ročně na něm bývá šílených 340 slunečných dní! A mohu potvrdit, že i teploty jsou obdobně šílené.

Ostrov Kypr, vlajka Kyperské republiky. Vraťme se však do hor. Ostrov je ohraničen na severu pohořím Keryneia (neboli Pentadaktylos - "Pět prstů") a na jihozápadě pohořím Troödos. Mezi nimi se rozkládá široká planina Mesaoria. Pohoří Troödos, kde se nachází i Mount Olympus, je hlavní a nejrozsáhlejší vrchovinou ostrova. Nabízí spoustu tras pro pěší turistiku, byzantské kláštery a kostelíky zapsané na seznamech kulturního dědictví UNESCO či překrásné borovicové háje.

Další z mnoha radarů, které pokrývají většinu ze všech nejvyšších vrcholů pohoří Troödos. Mezi nejoblíbenější trasy patří procházka ke Kaledonským vodopádům, která začíná kousek od městečka Platres. Jde o skvělou stinnou trasu, která vede poměrně hustým lesem podél potoka a jejím vrcholem je 35 metrů vysoký třpytící se vodopád. Všechny památky i přírodní krásy jsou na Kypru perfektně značeny, ve většině případů v obou úředních jazycích - řečtině a turečtině. I kdyby člověk vyrazil na cestu bez mapy, dopravní značení ho perfektně dovede k jeho cíli. Zdá se, že všechny silnice v horách vedou do vesnice Troödos, která leží ve výšce 1676 metrů. My jsme se tam od moře vyškrábali s malým Chevroletem Matiz o obsahu motoru 1,0 litr poměrně snadno a jen výjimečně jsme museli řadit do kopce dvojku :-) Nejzábavnější na celé jízdě je fakt, že se jezdí po levé straně, řidič sedí napravo a řadit musí levačkou. Je to občas na uzoučkých horských cestách pěkná divočina.

Cíl procházky - Kaledonský vodopád. Samotný Troödos je rekreačním centrem, kde si lze v zimě i trochu zalyžovat! Přibližně 5 km od vesnice po silnici směrem na západ je vrchol Olympu (vše samozřejmě značeno). Pohodlně se tam svezete ve voze :-) Takže žádné pachtění mezi velikými borovicemi, ale pohoda s klimatizací a na vrcholku vám své služby nabídne zmrzlinář! To, čeho se zde dočká milovník hor, je hrůza. Celý vrchol je zastavěný obrovským kulovitým radarem britské armády! Nápisy odrazují od fotografování a filmování, ale většina lidí si z toho nic nedělá. Při bližším pohledu zjistíte, že radar nehyzdí pouze Mt. Olympus, ale většinu nejvyšších kopců v okolí. Ostrov hold leží na strategickém místě :-(

Lépe tedy utéct do kostelů s bohatou freskovou výzdobou, které se v okolí Troödosu stavěly od 11. do 16. století. Budete mile překvapení, že se malby dochovaly v perfektním stavu dodnes. Jedinečnost těchto kostelíků uznala i UNESCO. Druhým a jistě pak mnohem hezčím vrcholem putování je návštěva nejvýznamnějšího poutního kláštera Kykkos či popíjení skvělého kyperského vína. Vřele doporučuji :-)

Napište nám
| | info@cumbres.cz
Reklama
© Las Cumbres (2005 — 2024)