Svatošské skály

Přidáno: 25.5.2010 | Datum akce: 22.5.2010
Autor: Martin Linhart
Fotografie: Martin Linhart
Štítky: 2010 | Svatošské skály
Náhled tisku

Květen roku 2010 se jistě nezapíše mezi měsíce, kdy spadlo podprůměrně srážek. Nedbali jsme předpovědi ČHMÚ (vyrazili jsme v pětici: Láďa, Matěj, Jirka, Martin a Vláďa), který vydával výstražné zprávy jako zběsilý a rozjeli se objevovat krásné skalní terény. O sobotním odpoledni, kdy si většina „vlastenců“ kousala nehty před televizními obrazovkami v napjatém očekávání vítězství nad Švédském v semifinále mistrovství světa v hokeji, jsme se už několik hodin potili v paprscích slunce na břehu řeky Ohře.

Jak už jistě tušíte – zamířili jsme na západ. Na Svatošské skály u Karlových Varů.

Příjezd/přístup

Najít cestu je velice snadné. Před jedinou odbočkou v Doubí u Karlových Varů, která by se snad dala při troše snahy minout, je ukazatel. Kde parkovat také poznáte, neboť parkoviště je po levé straně hned u značky se zákazem vjezdu motorových vozidel.

svatosky

Máte-li v autě místo, vezměte si kola. Hlouběji do chráněné krajinné oblasti Slavkovský les se musí šlapat po silnici dobré 4km z mírného kopce do údolí řeky Ohře. Ve chvíli, kdy spatříte hospodu, jste na místě. Stačí přejít/přejet kývající se lávku na druhý břeh a vstupujete do lezeckého ráje.

Rozhodně si nezatěžujte batoh jídlem. Naproti v hospodě, resp. dvou hospodách, se najíte a popijete za rozumný peníz a během vodácké sezóny nehrozí, že by bylo zavřeno. Takže ani zázemí Svatošek nemá chybu.

Svatošky

Skály jsou vysoké až 50m a skládají se z několika hlavních útvarů, které mají jména podle pověsti o zkamenělé svatbě: Svatoš, Nevěsta s ženichem, Páter, Svědkové, Muzikanti, Tchán, Tchyně a Zámek. Jedná se o parádní útvary. Zejména Nevěsta s ženichem láká – samostatná skalní jehla.

svatosky

Vybrali jsme si Zámek – mohutnou skálu s množstvím zajímavých cest o obtížnostech od 4 do 8- UIAA.

Skála výborně drží (můžete se spolehnout na nohy), je ostrá a členitá. Hodnocení cest je na náš vkus trochu ostřejší. Kromě Ládi nejsme žádní superlezci, ale když jsme na Svatoškách nastoupili kupříkladu do šestky, bylo to jako jinde sedma. Nebo jsme prostě pořád jen málo věřili na nohy :-) Co se jištění týče, je úspornější (obvykle 2 – 4 jištění v cestě) avšak cesty si lze podle vkusu a umu dojistit vklíněnci, friendy a smycema. Používali jsme 50 – 60 metrová lana. Z některých cest bylo nutné slanit nadvakrát.

Z lehčích cest, které rozhodně stojí za pokus, bych vyzdvihl Ohří cestu (6-) na Nevěstu s ženichem. Když jí jdete poprvé, určitě byste hodnotili jinak. Překrásná cesta nahoře spárou a posledních několik nejistých metrů bez jištění! Na Zámku vyzkoušejte cesty jako Varianta, Direttissima, Elektrostatická, Převislá nebo parádní Bonattiho spáru.

Svatošské skály rozhodně stojí za vyzkoušení. A pro borce „nižšístřední“ výkonnosti, co lezou přibližně sedmičkové, je to opravdu ráj.


♦ ♦ ♦

Lezecký průvodce na Svatošské skály - na Lezci.

Lezecká oblast Svatošské skály - na mapě.

♦ ♦ ♦

Svatošské skály Svatošské skály Svatošské skály Svatošské skály Svatošské skály Svatošské skály Svatošské skály Svatošské skály Svatošské skály Svatošské skály Svatošské skály Svatošské skály Svatošské skály Svatošské skály Svatošské skály Svatošské skály Svatošské skály Svatošské skály Svatošské skály Svatošské skály Svatošské skály Svatošské skály Svatošské skály Svatošské skály Svatošské skály Svatošské skály Svatošské skály Svatošské skály Svatošské skály Svatošské skály Svatošské skály Svatošské skály Svatošské skály Svatošské skály Svatošské skály Svatošské skály Svatošské skály Svatošské skály Svatošské skály
Napište nám
| | info@cumbres.cz
Reklama
© Las Cumbres (2005 — 2024)