Lezení na Gardě

Přidáno: 12.10.2013 | Datum akce: 11.6.2013
Autor: Jiří Pětioký
Fotografie: Jiří Pětioký | Jana Košťálová
Štítky: 2013 | Gardské hory | Itálie | Lago di Garda
Náhled tisku

Gardské hory jsem si zamiloval. Slunce si vždycky našlo cestu mezi mraky, aby nasvítilo strmé štíty nad zvlněným jezerem. Lezecké oblasti i ferraty jsou krásně, chytře a originálně umístěné a vedené. Na kolech lze vyrážet půvabným údolím Sarcy. Místní tu nejsou naštvaní a uspěchaní. Oblast Trentino spravují lidé, kteří si váží přírody a chtějí, aby si to tu návštěvníci užili.

♦ ♦ ♦

Probouzíme se v kempu u Vipitena v italských Dolomitech. Okolní štíty jsou ještě pod sněhem. Klepeme kosu, ale místní lidé tu chodí jen v tričkách. Konečně místo v Evropě, kde neprší.

Lezení v okolí Lago di Garda, Itálie

Pokračujeme autostrádou na jih k Lago di Garda. Už v Havlíčkově Brixenu začíná pálit ostré italské slunce. To nás vítá a doprovází i na Lago di Garda.

Ubytováváme se v kempu v Torbole přímo u pláže. Na kolech vyrážíme proti proudu řeky Sarcy, která Gardu napájí. Za chvíli spatřujeme skalní útes vypínající se nad Arcem se středověkým hradem. Městečko má svoje středomořské kouzlo, úzké uličky, kostely, kavárny. A samozřejmě lezecké obchody.

Následujících sedm dní pak zkoušíme různé lezecké oblasti, ferraty, jezdíme na kole, nebo se koupeme v Gardě. V krajině majestátních hor, chladivé vody, olivových hájů, hlubokých údolí, středověkých měst a hradů je pořád co dělat.

Lezení

Nikam nespěcháme, lezeme na pohodu, většinou cesty 5a – 6a. Vápenec je ve většině případů neoklouzaný a výborně zajištěný.

Premiéru si odbýváme v Massonne u Arca. Jde o oblíbenou tradiční oblast. Lehčí cesty nacházíme v levé části. Lezeme v podvečer, pod námi voní olivové háje.

Vidina nových, neoklouzaných a dobře zajištěných cest nás zavádí do oblasti Belvedere u Naga. Nástup je po malé ferratce hned u silnice. Belvedere se lezcům odměňuje za návštěvu krásným výhledem na jezero. Lezeme 5a a 5b, většinou položené plotny.

Naopak v další klasické oblasti Nago se moc dlouho nezdržujeme. Sektor s lehkými cestami je tu dost oklouzaný a přelidněný. Náladu si spravujeme v Muro dell´Assino. Sice sem musíme asi 20 minut pěšky, ale cesty tu jsou neoklouzané a dlouhé až 30 metrů.

Lezení v okolí Lago di Garda, Itálie

Poslední navštívenou oblastí je Crosano u Mori. Úzkými serpentinami se dostáváme do hluboko zaříznutého údolí. U malého kostelíku probíhá svatba a její účastníci nás navádějí do skal. V sektoru jsme úplně sami. Obtížnost je asi trochu nadhodnocená, ale tím se netrápíme.

Ferraty

Gardské klettersteigy začínají většinou blízko od nástupu, takže odpadají nezáživné choďáky. Klasická černá ferrata Monte Albano v Mori je stále zavřená, tak Johanka poprvé v životě připíná ypsilon na drát na cestě Rio Sallagoni vedoucí na hrad Drena. Začíná hned u parkoviště nástupem do soutěsky, kterou protéká bystřina. Je to zábavná procházka stinným údolíčkem, občas jsou lana vedena vysoko nad zemí nad potokem. Vycházíme na vrcholku kopce se středověkým hradem. Příště si sem necháme vyvézt kola. Po silnici lze sjet zpátky na parkoviště. Johance se lanové dobrodružství moc líbí.

Plni sebedůvěry nastupujeme o několik dní později na nejtěžší ferratu v oblasti, „éčkovou“ Rino Pisetta. Nad městečkem Sarche se tyčí obrovská kolmá stěna. Zatím ještě netušíme, že právě tou odvážně koncipovaná ferrata vede. Už nástup, několik metrů vysoká stěna, vypadá přísně. Cca 700 m dlouhý klettersteig neposkytuje moc odpočinku ani stínu. Často jdeme v kolmici a expozice je působivá. Cesta je nová, poctivě zajištěná. Na vrcholku je lavička na piknik. Stezka dolů se posléze prodírá křoviskami, občas kloužeme po kamenné suti.

Přímo nad veřejným bazénem v Arcu začíná lehká ferrata na Cima Colodri. Celou cestu koukáme do obří kolmé stěny, kde několik postav leze vícedélky. V polovině se zastavujeme, školní výletníci tu vytvořili zácpu, která nejde obejít. Z vrcholku Cima Colodri se naskýtá pěkný pohled na hrad Arco. Sestup vede po turistické cestě, která nás zavádí do centra lezení zasvěceného městečka.

♦ ♦ ♦
Praktické tipy

Bydlení: kemp Europa v Torbole – 28 E komplet menu stan, auto, 2 osoby. Čistý, vše co je potřeba, u pláže. Kempovacích možností je celá řada, vše snadno dohledatelné. Nestanujte na divoko!

Jídlo: supermercada v Torbole, Arco, Sarche. Ceny trochu vyšší než v ČR, ale stále to jde.

Sport:

Na všechno se vyplatí mít mapu, buď koupit od Kompassu „Alto Garda, Val di Ledro“, nebo dostačující mapku dostanete v infocentrech.

Lezení: Průvodce na „lezci“ většinou sedí, některé cesty jsou ale nové. Na netu lze stáhnout celou řadu průvodců k oblasti Gardy (na uložto zadej „Arco“), jsou využitelné také kvůli hledání sektorů. To totiž není jednoduché. Jezdí se k nim autem a kdo nezná, bude asi bloudit. V Torbole nebo Arcu zajděte do Infocentra a dostanete krásnou brožurku „Climbing“ s vyznačenými přístupy (včetně GPS souřadic, popisy oblastí, fotkami skal a vyznačenými cestami. Parkoviště u sektorů mohou být plná. Vybírejte oblast tak, aby byla v době vašeho lezení pokud možno ve stínu☺. Cesty jsou přejištěné, na 30 metrech i 15 expresek.

Ferraty: Seznam ferrat lze volně dohledat na netu, případně v infocentrech získáte brožurku „Trekking“. V ní jsou popsány ty nejoblíbenější, navíc máte jistotu, že nejsou zavřené. Výbava je potřeba klasická (kit, helma, sedák, dobré boty). Lze zapůjčit v obchodech. Počítejte i s horkem, tak berte s sebou vodu. Po cestě nebývá. Rino Pisetta je velmi těžká a exponovaná. První úsek je těžký a nejisté odradí. Výhledově vděčné jsou prý ferraty nad Gardou začínající v Riva di Garda.

Kola: celá řada lehkých i těžkých tras, krátkých, dlouhých, po rovině i stoupáky. Hodně se praktikují sjezdy. Snad lze i zajistit převoz kol shuttle busy. V infocentrech komfortní, užitečné průvodce.

Windsurfing: Ráno a navečer silný vítr, mění směr. Půjčovny na pobřeží.

Lezecké obchody: v Arcu, ceny většinou srovnatelné, různý sortiment. Materiál a boty vesměs levnější, oblečení spíše dražší. Záleží, co hledáte, řada věcí je krátkodobě zlevněná.

Lezení v okolí Lago di Garda, Itálie Lezení v okolí Lago di Garda, Itálie Lezení v okolí Lago di Garda, Itálie Lezení v okolí Lago di Garda, Itálie Lezení v okolí Lago di Garda, Itálie Lezení v okolí Lago di Garda, Itálie Lezení v okolí Lago di Garda, Itálie Lezení v okolí Lago di Garda, Itálie Lezení v okolí Lago di Garda, Itálie Lezení v okolí Lago di Garda, Itálie Lezení v okolí Lago di Garda, Itálie Lezení v okolí Lago di Garda, Itálie
Napište nám
| | info@cumbres.cz
Reklama
© Las Cumbres (2005 — 2024)