Kaikoura

Přidáno: 24.2.2011 | Datum akce: 19.1.2011
Autor: Vladimír Linhart
Fotografie: Vladimír Linhart | Jana Hábrová
Štítky: 2011 | Kaikoura | Nový Zéland
Náhled tisku

Asi 130 km jižně od Blenheimu na východním pobřeží leží ve stínu hor krásný poloostrov a město Kaikoura. Je známá především pozorováním mořských tvorů a langustami. Malé město je prošpikované společnostmi nabízejícími plavby či vyhlídkové lety za velrybami, delfíny či tuleni. Výhodná poloha, kdy stovky metrů hluboká voda je vzdálená jen kilometr od pobřeží, setkávání teplých a studených proudů, jež zvedají živiny ze dna, to vše láká velké vodní savce a turisty.

kaikoura

Naše první setkání s tuleni se odehrálo ještě před samotnou Kaikourou. Na malém výběžku do moře se spoustou obytných karavanů jsme zakempovali. Při obhlídce okolí jsme zjistili, že jsou všude. Lehce zapáchající dvoumetroví tuleni povalující se na kamenech či pláži. Dalo se k nim bez problému přiblížit na dva metry. Občasné zamručení je jediným varovným signálem, aby na ně člověk omylem nestoupl.

Tuleni, stejně jako velryby, zde byli prakticky vyhlazeni v 19. století. Jedna výprava tuleňářské lodě mohla bez problémů vybít i sto tisíc tuleňů. Lovili se hlavně kvůli svému ceněnému kožichu. Jejich počty nyní opět mírně stoupají díky důsledné ochraně.

Pozorování velryb a delfínů je drahé. Lekce surfování na tři hodiny však přišla na pouhých $85; zaplatili jsme v i-čku. Další den ráno nás měl Dave vyzvednout. Bohužel počasí ráno bylo špatné, přehodili jsme to tedy na další den. Naneštěstí ani pak to nešlo, příliš vysoký příliv a velké vlny nebyly vhodné pro začátečníky. Surfování jsme tedy oželeli a peníze dostali zpět.

Kolem nejzazšího výběžku poloostrova vedou parádní stezky, místy přístupné jen za odlivu. Ty nabízí skvělé výhledy a další blízká setkání s tuleni. Žijí tu velké ptačí kolonie a zejména rackové nemají rádi vyrušování, dokonce na nás nalétávali a shazovali své bílé guano. Rychle jsme ustupovali.

Poloostrov nabízí i možnosti k potápění. S čistotou vody jsme sice nebyli úplně spokojení, ale aspoň jsme našli obřího plže paua. Jeho kulatá ulita je zdobená překrásnou perletí a po sbroušení a nalakování se zde prodává jako suvenýr. Sběr je povolen až od 12,5 cm, dorůstá klidně i přes 20 cm; svalnatá noha se jí.

Výlety se dají podnikat i do blízkých hor, ale ty byly bohužel neustále zahaleny v hustých mracích. Spali jsme v asi 10 km vzdáleném DOC kempu zdarma, kde se dalo vykoupat v čisté řece.

janicka pred kaikourou racek s tulenem tulen (fur seal) cip poloostrova a bull kelp poloostrov kaikoura trek Tyranek s ustricnikem zatisi s ptaky a tuleni tulen panorama pri odlivu zatoky poloostrova zatoky poloostrova zatoky poloostrova zatoky poloostrova tyranek u kormidla mnoho tulenu boure na pozadi barevne kravy
Napište nám
| | info@cumbres.cz
Reklama
© Las Cumbres (2005 — 2024)