Pik Razdělnaja (6148m)

Přidáno: 25.11.2013 | Datum akce: 25.7.2013
Autor: Martin Linhart
Fotografie: Vladimír Linhart | Martin Linhart
Štítky: 2013 | Asie | Kyrgyzstán | Pamír | Pik Lenina | Pik Razdělnaja | Tádžikistán
Náhled tisku

Je pořádná zima. Dupu do toho, co mi svaly a srdce dovolují, abych se prohřál. Prošlapávám stopu. Sice napadlo jen pár centimetrů nového sněhu, ale odpolední horka a sestupující horolezci svah vždy pořádně přeorají a ráno se musí udělat nová stopa. Vláďa jde se mnou. Hanyho nevidět. Noční příhoda s kamenem mnou jemně otřásla. Koukám jen kousek před sebe, abych neviděl celý krpál nade mnou a kontroluji, jestli je Vláďa v závěsu. Mrzne mi pravá ruka. Stoupáme po úbočí prudšího svahu a pravačku mám díky trekové holi věčně na úrovni hlavy. Asi se nedobře prokrvuje. Lepší trocha mrazu, než pekelná sluneční výheň.

♦ ♦ ♦

Máme nastoupáno přes 350 metrů a svah je pojednou mnohem mírnější. Stáčíme se vlevo. Začínáme nabírat směr k Piku Razdělnaja. I mráz polevil ve své snaze odradit či přibrzdit ranní ptáčky. Jde se nám dobře. Sníh výborně drží. Mačky nenabalují. Občas se napijeme teplého čaje, jinak zastavujeme jen kvůli focení. Pamír se probudil do dalšího dokonale fotogenického dne.

Vrchol naší aklimatizační vycházky - jsme v C3 (6125m) - napravo vrchol Pik Razdělnaja (6148m), Pamír, Kyrgyzstán.

Třetí výškový tábor se nachází na vrcholu prudkého třísetmetrového výšvihu. Pozorujeme strmou cestu kopcem nahoru a příliš nadšeně se netváříme. Ostatně jsme jen na procházce. Nechceme se tady oddělat. Nic nevynášíme, pořád věříme v původní plán, a sice že se na vrchol vydáme nejkratší trasou v severní stěně Piku Lenina. Pod výšvihem je pět stanů. Takový falešný tábor číslo tři v 5830 metrech. Pojmenováváme si ho C2,5. Tady se po dvou a půl hodině chůze na pár minut zastavujeme, abychom se občerstvili. Část polské výpravy, která včera nedošla do trojky, sbírá síly na výstup. Jako první se do kopce zakusuje pohledná Polka s hezkým zadkem. Odkládáme veškeré věci. Bereme jen foťák, kameru a pití. Jdeme za ní. Pěkný výhled nám dodává tolik potřebnou motivaci. Po deseti minutách přebíráme vedení, aby to nevypadalo vyloženě trapně. Svah nás trápí přes hodinu, než si můžeme konečně vydechnout při pohledu na skupinu stanů tábora C3 (6125m). Jsme s bráchou po letech zase společně nad šesti tisíci.

Vláďa během klesání z C3 a v pozadí hřeben vedoucí k vrcholu Piku Lenina, Pamír, Kyrgyzstán.

Procházíme táborem. Připomíná spíše polní lazaret. Uvnitř stanů skorem nehybní a docela chcíplí horolezci. Je tu pěkně mrtvo. Pik Razdělnaja (6148m) jen o pár metrů převyšuje tábor. Vzdálenost, která nás dělí od jejího nevýrazného vrcholu je odhadem půl kilometru. Prdíme na ni. Spolu s Tyránkem se kocháme výhledem z C3 do širokého okolí. Studujeme si hlavně výstupový hřeben. Chceme po jeho hraně scházet dolů. Od vrcholu nás však pořád ještě dělí sedmikilometrová vzdálenost a více než tisícimetrová výška! Šílené. Přesto neskrýváme radost z dnešního výšlapu. Cítíme se v dobré kondici. Ani nejmenší náznak potíží s výškou. Super!

♦ ♦ ♦

Mažeme dolů. Slunce už zase řádně přitápí. Pod výšvihem v C2,5 si sundavám mačky. Chůze v měkkém lepivém sněhu je bez nich jistější a snazší. Kousek od stanu nad druhým táborem doháníme Hanyho, který to dnes obrátil na úrovni C2,5. Podle svých slov se vůbec necítí v ideální formě. Potíže s dýcháním, bušení srdce a navrch i nějaké střevní záležitosti. Vypadá smutně a zničeně. Asi tušíme, co nám chce říct. Zítra sestoupíme do C1 a Hany to balí …


GPS

Ke stažení jsou k dispozici soubory ve formátu *.gdb pořízené přístrojem Garmin eTrex 30, které obsahují opožděně zapnutý záznam trasy z druhého výškového tábora C2 přes tzv. tábor C2,5 až do třetího výškového tábora C3.

Ke stažení:

Aklimatizační procházka do třetího výškového tábora C3 (6125m), Kyrgyzstán Aklimatizační procházka do třetího výškového tábora C3 (6125m), Kyrgyzstán Aklimatizační procházka do třetího výškového tábora C3 (6125m), Kyrgyzstán Aklimatizační procházka do třetího výškového tábora C3 (6125m), Kyrgyzstán Aklimatizační procházka do třetího výškového tábora C3 (6125m), Kyrgyzstán Aklimatizační procházka do třetího výškového tábora C3 (6125m), Kyrgyzstán
♦ ♦ ♦
Aklimatizační procházka do třetího výškového tábora C3 (6125m), Kyrgyzstán Aklimatizační procházka do třetího výškového tábora C3 (6125m), Kyrgyzstán Aklimatizační procházka do třetího výškového tábora C3 (6125m), Kyrgyzstán Aklimatizační procházka do třetího výškového tábora C3 (6125m), Kyrgyzstán Aklimatizační procházka do třetího výškového tábora C3 (6125m), Kyrgyzstán Aklimatizační procházka do třetího výškového tábora C3 (6125m), Kyrgyzstán Aklimatizační procházka do třetího výškového tábora C3 (6125m), Kyrgyzstán Aklimatizační procházka do třetího výškového tábora C3 (6125m), Kyrgyzstán Aklimatizační procházka do třetího výškového tábora C3 (6125m), Kyrgyzstán Aklimatizační procházka do třetího výškového tábora C3 (6125m), Kyrgyzstán Aklimatizační procházka do třetího výškového tábora C3 (6125m), Kyrgyzstán Aklimatizační procházka do třetího výškového tábora C3 (6125m), Kyrgyzstán Aklimatizační procházka do třetího výškového tábora C3 (6125m), Kyrgyzstán Aklimatizační procházka do třetího výškového tábora C3 (6125m), Kyrgyzstán Aklimatizační procházka do třetího výškového tábora C3 (6125m), Kyrgyzstán
Napište nám
| | info@cumbres.cz
Reklama
© Las Cumbres (2005 — 2024)