Demonstrace

Přidáno: 13.1.2007 | Datum akce: 13.1.2007
Autor: Vladimír Linhart
Fotografie: Vladimír Linhart
Štítky: 2006 | 2007 | Erasmus | Madrid | Španělsko
Náhled tisku

Bydlím poměrně v centru, kousek od rušné ulice Gran Vía. Hned jak jsem k ní přišel, překvapily mě davy lidí (19h). Říkal jsem si, vánoce už byly, slevy už taky nejsou tak horké, čím to je?

Většina lidí proudila v protisměru, tedy od náměstí Cibeles. Někteří třímali menší transparenty, všechny stejné. Nápis okolo holubice(od Picassa) se snítkou v zobáku zněl: "POR LA PAZ, LA VIDA, LA LIBERTAD, CONTRA TERORISTAS".

Někteří byli polepení samolepkami "La Paz". Provoz na celém úseku kolem stanice metra Banco de Espaňa a ulice Paseo del Prado byl zastaven. Na náměstí Cibeles, kam jsem po pár minutách došel už dav řídnul, zbyly jen odhozené transparenty a přenosové vozy s jeřáby a kameramany. Video

Říkal jsem si, že je už asi po všem, ale koncentrovaný dav plný transparentů a skandování se valil jako řeka směrem na Plaza de la Independencia. Sice do kopce ale jako řeka.

Chvíli mi trvalo než jsem pochytil co je heslem dne, skandovalo se: "Zapatero no estás solo". Možná je čas na vsuvku o tom proč je tu ta demonstrace a kdo je Zapatero.

Zapatero je španělský premiér brojící proti terorismu, také stáhl španělské vojáky z Iráku. Na madridském letišti Barajas 30.12.06 vybouchla bomba na parkovišti, několik mrtvých, velké škody.

Chvíli jsem se nechal unášet proudem, ale koncentrace se zvýšila a tok se zastavil. Naštěstí jsem byl na kraji a ještě bylo cesty zpět. Neměl jsem moc chuť postávat v davu hodně daleko před náměstím Independencia, a tak jsem se vypařil.

Celá akce vypadala mírumilovně :-), rodiče měli s sebou malé děti na ramenou i v kočárcích. Přečetl jsem si, že návštěvnost byla kolem 150 000 lidí.

Menší demonstrace jsou na denním pořádku před radnici na náměstí Sol. Jedna kontroverzní, která přinesla nový obrázek nastříkáný na zeď přes šablonu představuje těžkooděnce masírujícího demonstranta. Tato demonstrace byla kvůli příliš drahým bytům, které si mladí nemůžou dovolit. Jejich heslo: "No vas a tener casa en tu puta vida". Neumělý překlad by mohl znít: Nebudeš mít domov/být v celým posraným životě.

Napište nám
| | info@cumbres.cz
Reklama
© Las Cumbres (2005 — 2024)