O expedici

Štítky: 2006 | Argentina | Bolívie | Chile | Jižní Amerika | Peru
Náhled tisku


la cumbre = španělsky vrchol

Krátce po návratu z expedice Chile 2003 jsme začali plánovat další jihoamerické dobrodružství.

Logo expedice Las Cumbres 2006 Po dlouhých diskusích jsme se dohodli na hlavních cílech: pokusíme se o výstup na Aconcaguu a Ojos del Salado, a v případě příznivých okolností zkusíme ještě několik dalších andských summitů (Licancabur, Huayana Potosí a nebo Chachani). Jelikož naším hlavním cílem byly ony vrcholy, napadlo nás pojmenovat celou akci Las Cumbres 2006, tedy vrcholy ve španělštině. Součástí loga se stal kroužící kondor, symbol jihoamerického kontinentu a strážce majestátních vrcholků hor.

Cílem naší cesty nebylo pouze lezení po horách, chtěli jsme také hodně cestovat. Přes chilskou poušt Atacama a bolivijské Altiplano až k jezeru Titicaca. Během cesty po unikátních národních parcích, odlehlých náhorních planinách, izolovaných horských údolích a nejvýše položených lidských sídlech na světě, jsme hodlali natáčet reportáže, pořizovat fotodokumentaci a pravidelně psát zprávy na web.

Naším velkým snem byla návšteva komplexu Evropské jižní observatoře (ESO - European Southern Observatory) El Paranal, kde jsme chtěli udělat rozhovor pro univerzitní noviny s jediným zde působícím českým vědcem panem Stanislavem Šteflem.

Jak se nám to dařilo a podařilo můžete posoudit sami :-) Upřímně, moc to nešlo, ale o tom se dočtete třeba v DENIKU.


♦ ♦ ♦

Jihoamerické Andy

Andy tvoří nejdelší soustavu horských hřebenů na Zemi. V úzkém pásu dlouhém 8 000 km se tyčí podél západní části jihoamerického kontinentu od Karibského moře na severu až po ostrov Tierra del Fuego (Ohňová země) na jihu. Nejvyššími vrcholy pohoří jsou právě Aconcagua s výškou 6 962 metrů a nejvyšší vulkán světa Ojos del Salado měřící 6 893 metry. Více než 50 dalších vrcholů se tyčí do výšky přes 6 100 metrů nad mořem.

Lezecká sezóna v Andách
Lezecká sezóna v Andách

Jižní Amerika je kontinentem velice různorodým i co se počasí týče. V tutéž dobu, kdy se budete opalovat na plážích v Argentině nebo Chile, počítejete s obdobím dešťů a záplavami v Bolívii a Peru. Srážkově relativně stabilní oblast Altiplana trpí zase velkými výkyvy teplot,... Ideální načasování je spíše otázkou vkusu. Naše doporučení vychází z předpokladu, že vaším cílem je užít si na horách pohodové počasí a mít klid na výstup samotný.


♦ ♦ ♦

Aconcagua (6962m)

Ackon-cahuak = kamenný strážce (kečuánština)
Aconca-hue = přicházející z druhé strany (aruakánština)
Aconcagua, Las Cumbres 2006

Je to hora s mnoha „nej“:

Aconcagua leží v argentinské provincii Mendoza, v regionálním parku Aconcagua. Vstup do parku a samotný výstup na horu je možný jedině na základě zakoupeného povolení. Doporučenou sezónou pro výstup je období prosince až února, kdy je nejstabilnější počasí a nejpříznivější teploty. Aconcagua sice měří "pouhých" 7000 metrů, ale její poloha v Andách, kde přesahuje okolní hory o více jak 1000 metrů, blízkost oceánu a otevřenost oceánským větrům činí její klimatické podmínky velmi náročnými. Udává se, že klimaticky odpovídá nižším osmitisícovkám v Himálájích. Velké nebezpečí představuje především silný studený vítr - Viento Blanco, dosahující rychlostí přes 200 km/h. Z úplného klidu se počasí může změnit během několika hodin.


♦ ♦ ♦

Ojos del Salado (6893m)

ojos del salado = oči solné hory
Ojos del Salado

Má také svá neoddiskutovatelná „nej“:

Ojos del Salado leží na hranicích Chile a Argentiny, přibližne 400km severně od Aconcaguy v chilském třetím regionu (oblasti se také říká Norte Chico). Pohyb horolezců v hraniční oblasti je omezen nutností získat povolení od příslušných orgánů státní správy v Santiagu (Dirección Nacional de Fronteras y Límites del Estado - www.difrol.cl). Narozdíl od výše uvedeného povolení, které je zdarma, je nutné od 1. prosince 2004 za výstup samotný zaplatit poplatek společnosti Aventurismo, která získala koncesi na dobu padesáti let na správu a údržbu okolí Ojos del Salado - www.aventurismo.cl.

Vulkanický komplex hory se skládá z 38 kráterů, které vykazují poměrně malou aktivitu, s výjimkou malých fumarolů. Za posledních 500 let nebyla zaznamenána žádná velká erupce. V roce 1993 došlo k menším výronům popela.

Ojos del Salado je obklopena překrásnou téměr nedotčenou a dosud neobjevenou přírodou. Někdy se chybně uvádí, že se nachází v oblasti pouště Atacama, ale časté sněhové nadílky, občas i uprostřed žhavého léta, dokazují, že andská náhorní planina – Altiplano – má rozdílné klima než vzdálená poušt. Doporučenou sezónou pro výstup je období listopadu až dubna.


♦ ♦ ♦

Licancabur (5916m)

Licancabur, Las Cumbres 2006

Licancabur je stratovulkán. Jinými slovy to znamená, že jde o vysokou kuželovitou sopku složenou z mnoha vrstev ztuhlé lávy a sopečného popela.

Licancabur - la montana del pueblo - leží v Chile na hranicích s Bolívií v blízkosti Laguny Verde. Jméno Licancabur pochází z původního indiánského jazyka, kunza, který mezi sotva třemi tisícovkami tzv. Atacamenos, indiány žijícími dnes už téměř výhradně v oblasti San Pedro de Atacama, beze stopy vymizel. Kdysi nadaní metalurgové, výrobci mimořádně kvalitní černočervené keramiky a stavitelé tzv. pucarás, kamenných pevností s hradbami, jenom skromně přežívají díky primitivnímu závlahovému zemědělství a pastevectví.

Kráter sopky je velký asi 70 x 90 metrů, na jeho dně se rozkládá malé jezírko. S největší pravděpodobností se jedná o nejvýše položené jezero na světě a navzdory teplotám klesajícím pod 30 stupňů Celsia, v něm žije několik druhů živých organismů.

Kousek od Licancaburu směrem na jihovýchod se nachází vulkán Juriques (5860m). Jeho zvláštností je 1,5 kilometru široký kráter.


♦ ♦ ♦

Huayana Potosí (6088m)

Huayana Potosí, Las Cumbres 2006

Huayana Potosí je nejbližší horou bolivijského města La Paz. Administrativního centra země, které je obklopeno pohořím Cordillera Real (Královské Kordillery). Huayana Potosí je vzdáleno pouhých 25 kilometrů severně a přibližně hodinu jízdy z centra La Pazu.

Normální výstupová trasa je v podstatě přímé ledovcové a nijak náročné lezení s minimem trhlin a strmou vrcholovou partií. Jedná se snad o nejpopulárnější lezecký terén v Bolívii. Přestože se jedná o nejdostupnější horu v Bolívii, řada cestovních kanceláří není ochotna podnikat výstupy v období dešťů! Tehdy může být hora i dosti nebezpečná.

Sto šedesát kilometrů dlouhé a pouhých třicet kilometrů široké pohoří Cordillera Real je plné stezek Inků a není neobvyklé, že se ještě dnes dají objevit cesty, o nichž nehovoří žádný specializovaný průvodce. Úchvatný pohled na hřeben hor je od jezera Titicaca. Mezi nejznámější šestitisícovky patří právě Huayana Potosí, Illimani, Illampu a mnoho dalších.


♦ ♦ ♦

Chachani (6075m)

chachani = sukně (kečuánština)
Chachani

Nevado Chachani je se svými 6075 metry nejvyšším vulkanickým komplexem v okolí města Arequipa v jižním Peru. Celkově zabírá místo o rozloze 320 čtverečních kilometrů. V místních legendách jsou horám připisovány velmi často ženské rysy, odtud asi i její jméno znamenající "sukně".

Z důvodů velmi nízkých srážek v oblasti Arequipy, nemá Chachani trvalou sněhovou pokrývku nebo ledovec. Výstup mimo deštivé období tedy není nijak technicky náročný a o její slezení se mohou pokoušet i málo zkušení horolezci. Jediným významným faktorem, na který je třeba pamatovat, je výška a s ní spojená nutnost kvalitní aklimatizace.

Základní tábor si většina lidí staví ve výšce 5200 metrů nebo ještě o dalších 200 metrů výše. Horolezci musí při výstupu na Chachani nejprve traverzovat přilehlé hory El Angel a Fatima, než začne výstup samotný.


♦ ♦ ♦

Trasa expedice Las Cumbres 2006

Mapa / trasa expedice Las Cumbres 2006 Červeně je vyznačena naše trasa. Start i cíl - Santiago de Chile.

Od původních plánů jsme se odchýlili velmi záhy. Hlavní změny lze shrnout v několika bodech následovně:

Jak je z tohoto výčtu patrné, nepodařilo se nám vlastně dosáhnout žádného z námi deklarovaných hlavních cílů :-( Přesto dnes s odstupem hodnotíme cestu jako skvělou a nesmírně poučnou. Získali jsme v krátké době tolik zkušeností v horách, kolik bychom sbírali v Alpách nebo nám blízkých Tatrách celé roky.

Výše uvedenou mapu s vyznačenou cestou doplňujeme ještě časovou osou v podobě tabulky. Více podrobností naleznete v dalších sekcích tohoto webu, zejména pak v jeho "deníkové" části.

KROKY EXPEDICE LAS CUMBRES 2006

Evropa 11. ledna Praha
Frankfurt
Madrid
Chile 12. ledna Santiago de Chile
Argentina 13. ledna Mendoza
14. ledna Penitentes
15. ledna Punte del Inca
NP Aconcagua
Confluencia - 3350m
16. ledna aklimatizace Plaza Francia - 4100m
17. ledna Plaza de Mulas - 4350m
19. ledna aklimatizace Cerro Bonete - 5004m
20. ledna Plaza de Mulas - 4350m
21. ledna Camp Canada - 4950m
22. ledna Camp Alaska - 5200m
Plaza de Mulas - 4350m
23. ledna Penitentes
24. ledna Puente del Inca
Chile Santiago de Chile
28. ledna Copiapó
29. ledna La Serena
30. ledna package Mamalluca
31. ledna La Serena
Antofagasta
San Pedro de Atacama
1. února package Valle de la Luna
San Pedro de Atacama
Bolívie 2. února Hito Cajón
Laguna Blanca - 4400m
3. února aklimatizace vulkán Juriques - 5000m
4. února Licancabur - 5960m
Chile San Pedro de Atacama
5. února package gezíry El Tatio - 4800m
San Pedro de Atacama
Bolívie 6. února package Laguna Blanca
package Laguna Verde
package Termas de Polques
package gejzíry Sol de Maňana - 5000m
package Laguna Colorada
7. února package Árbol de Piedra
package Lagunas de Altiplano
package Valles de Rocas
package Villa Alota
package San Cristóbal
package Uyuni
8. února package Salar de Uyuni
Uyuni
9. února Oruro
10. února La Paz
11. února package sjezd La Cumbre - Coroico
La Paz
12. února Milluni
Rock Camp - 5130m
13. února Huayana Potosí - 5800m
La Paz
14. února Tiwanaku
La Paz
15. února Copacabana
16. února Isla del Sol - Titicaca
17. února Isla del Sol - Titicaca
Copacabana
Peru 18. února Puno
19. února package rákosové ostrovy Uros - Titicaca
Puno
Arequipa
20. února Chachani - 6075m
21. února Chachani
Arequipa
Tacna
Chile 22. února Arica
Iquique
25. února Santiago de Chile
Evropa 28. února Madrid
Frankfurt
1. března Praha
Napište nám
| | info@cumbres.cz
Sponzoři expedice 2006
www.tilak.cz

www.yate.cz

Reklama
© Las Cumbres (2005 — 2024)