Batian (5199m) a Nelion (5188m)

Přidáno: 17.3.2012 | Datum akce: 9.9.2010
Autor: Martin Linhart
Fotografie: Martin Linhart | Ladislav Lenc | Pavel Oplt
Štítky: 2010 | Afrika | Batian | Keňa | Mt. Kenya | Nelion | Point Lenana | UNESCO
Náhled tisku

Mount Kenya je horský masiv rozkládající se zhruba uprostřed východoafrického státu Keňa v oblasti zvané Středohoří Mount Kenya vzdálené pouhých 130km od hlavního města Nairobi.

Masiv Mt. Kenya má tři hlavní vrcholy - Batian (5199m), Nelion (5188m) a Point Lenana (4985m) - a celou řádku vedlejších, např. Point Thompson (4995m), Point Pigott (4958 m), Point Dutton (4885m), Point John (4883m), Point Melhuish (4880m), Krapf Rognon (4800m), Point Peter (4757m) či Midget Peak (4700 m). Nachází se zde deset ledovců a nesčetně údolí. Podle dostupných údajů pouze 50 horolezců ročně dosáhne nejvyššího vrcholu Batian, což je v porovnání s 25000 turisty, kteří se ročně pohybují v oblasti masivu Mt. Kenya vcelku zanedbatelné číslo.

Pohled na Batian a výstupovou trasu North Face Standard Route z výstupu na Point Lenana (4985m) severním hřebenem od chaty Shipton.

Batian (5199m) je skutečným nejvyšším vrcholem masivu Mount Kenya a druhým nejvýše položeným místem na africkém kontinentu. Od Nelionu (5188m), který je druhým nejvyšším vrcholem masivu, je oddělen skalní prohlubní širokou pouhých 140 metrů. Tomuto místu, prohlubni, mezi oběma vrcholy se říká Gate of Mists čili Brána mlhy. Všichni turisté, kteří tvrdí, že dosáhli druhého nejvyššího vrcholu afrického kontinentu Mount Kenya a přitom vystoupili pouze na Point Lenana (4985m), se velmi mýlí, neboť i druhý vrchol Kilimandžára Mawenzi je se svými 5149 metry vyšší a stejně tak i nejvyšší hora v pohoří Ruwenzori Mount Stanley je se svými 5109 metry vyšší.

♦ ♦ ♦

VHODNÉ OBDOBÍ A KLIMATICKÉ PODMÍNKY

Ideální období pro výstup jsou dvě. Od poloviny prosince do poloviny března a od počátku června do poloviny října. Uvedená období jsou obecně považována za "suchá". Od poloviny prosince do poloviny března je sucho a teplo, zatímco od června do poloviny října je sucho a chladněji. Nejživěji na kopcích bývá kolem vánoc a začátkem nového kalendářního roku.

Orientační mapka - pohled na masiv Mt. Kenya z jihozápadu po příchodu cestou Naro Moru.

Klasický průběh počasí na vrcholcích a v pasážích nad 4000 metrů se vyznačuje čistou jasnou oblohou do 10:00, pak přicházejí husté mraky, které povětšinou mizí v podvečer, a v noci je obloha opět vymetená.

Pohled na masiv Mt. Kenya ze severu od chaty Shipton.

Lezecké skalní cesty na jižních stěnách Mt. Kenya mají nejpříznivější podmínky od prosince do února; na severních stěnách pak od července do září. Ledové lezení přesně naopak. Tedy jižní svahy červenec až září a severní svahy prosinec až únor.

Orientační mapka - pohled na masiv Mt. Kenya ze severu po příchodu cestou Sirimon.

Nad 4500 metrů je nutné zejména po ránu počítat s teplotami kolem – 5 °C. Denní teploty se i v nejvýše položených tábořištích a chatách pohybují standardně kolem 10 °C a krátké nohavice nejsou problém.

♦ ♦ ♦

Veškeré informace o administrativních překážkách, potřebných očkováních, dopravě, poplatcích, nosičích a průvodcích, stejně jako podrobný popis všech přístupových i okružních tras kolem masivu Mount Kenya naleznete v souhrnném článku o výstupu na Point Lenana (4985m) a nebo v cestovním deníku z našeho pobytu v horách východní Afriky.

Pohled na Batian z tábořiště Kami Tarn.

Bivaky. Kromě chat a oficiálních tábořišť na všech přístupových a okružních trasách kolem masivu Mt. Kenya, existuje ještě několik přístřešků využívaných převážně lezci. Jedná se o místa "vhodná" spíše k nouzovému bivakování.

♦ ♦ ♦

HODNOCENÍ OBTÍŽNOSTI VÝSTUPŮ

Ve Východní Africe používají vlastní stupnici obtížnosti lezeckých cest. Hodnocení je rozděleno do sedmi stupňů, tzv. Grade I – Grade VII. Hodnocení nebere v potaz pouze technickou obtížnost lezecké linie, ale i objektivní (ne)bezpečnost cesty, např. nebezpečí pádu kamení … Zvláštností tohoto východoafrického systému je i skutečnost, že nerozlišuje mezi cestami v ledu nebo ve skále, vždy se aplikuje tatáž hodnotící škála.

V tabulce naleznete pokus o převedení východoafrického hodnocení obtížnosti do stupnic užívaných v našich zeměpisných šířkách.

HODNOCENÍ OBTÍŽNOSTI VÝSTUPŮ
Východní Afrika UIAA Francouzská stupnice Ledy Západoalpská stupnice
Grade I 2/4- 1/2 F (facile)
Grade II 4 3 WI 1 PD (peu difficile)
Grade III 4+ 3/4a WI 2 AD (assez difficile)
Grade IV 5- 4b WI 3 D (difficile)
Grade V 5/5+ 4c/5a WI 4 TD (très difficile)
Grade VI 6- 5b WI 5 ED (extrêmement difficile)
Grade VII 6/7+ 5c/6c WI 6 ABO (abominablement difficile)

♦ ♦ ♦

BATIAN (5199m)/NELION (5188m)

Normální trasa (Grade IV)

Ideální období: prosinec – březen
Běžný čas výstupu: 7 hodin

TOPO: Normal Route (normální výstupová linie) na Nelion Normální trasa se také označuje jako South-East Face Route. Na přibližně 400 výškových metrech je nutné vylézt dvacet lanových délek a většina lezců plánuje výstup ve dvou dnech, pokud je jejich cílem Batian, resp. jeden den v případě, že jejich trasa končí na vrcholu Nelion. Během dvoudenních výstupu se přespává v bivaku Howell pod vrcholem Nelionu.

Výstupová linie začíná v malém amfiteátru ve výšce 4800m. Najdeme ho nad ledovcem Lewis mezi kuloárem Brocherel a Point Melhuish. Nejsnadnější je přístup přímo od chaty Austrian Hut, kdy přímou trasou přes ledovec Lewis dosáhnete zmiňovaného amfiteátru.

Začátek je velmi pozvolný a první délka bývá často lezena bez jištění. Nástup do cesty se nachází v severní straně amfiteátru a první délka končí na rozložité skalní polici. Druhá délka taktéž není obtížná. Na levé (západní) straně police naleznete žlab, který občas bývá vysněžený či mírně zledovatělý. Podle všeho by však jeho překonání nemělo představovat problém ani v lezečkách.

Třetí délka směřuje výrazně vpravo. Po oblezení skalních bloků překonáte jedno exponovanější místo, abyste se dostali po tzv. Mackinder´s Chimney - komín. Jedná se o velice strmý a obtížný terén. Komín je obvykle vysněžený a zledovatělý. Žádný z nám známých průvodců lezení komínem nedoporučuje. Lépe je sestoupit přibližně 3 metry dolů a následně 10 metrů vpravo a v mírnějším terénu komín obejít až na velkou polici, na níž v další lanové délce navazuje tzv. One O´Clock Gully.

One O´Clock Gully je žlab dlouhý přibližně 100 metrů (2 délky). Po jeho překonání následují 3 kratší délky ve snadném terénu k bivaku Bailie (Baillie´s Bivy). Bivak je u hrany jižního hřebene Nelionu a vzhledem k jeho aktuálnímu stavu jej nelze doporučit ani k nouzovému přespání.

Desátá lanová délka překonává jižní hřeben a je nutné sestoupit o 25 metrů na skalní police nad Upper Darwin Glacier (ledovec). Nyní je potřeba se zorientovat a zamířit správně do zářezu mezi věžičkou (Mackinder´s Gendarme) a horní částí jižního hřebene Nelionu. Možnosti výstupu jsou v zásadě dvě. Dvě lanové délky přímo po levé straně věžičky (Grade IV) nebo obloukem přes žlab (Grade III). Třináctá lanová délka vede krásnou skalou v mělké spárce přímo nad zářezem. Následující dvě délky přes police, volné balvany a štěrk.

Poté se přelezá jižní hřeben na východní stranu, sestoupí se o 20 metrů a traverzuje vpravo až do dosažení snadného terénu. Následuje lanová délka žlabem směřujícím mírně vlevo, která končí na velké polici. Krátký komín je posledním těžkým místem v této výstupové linii. Průvodci upozorňují, že jej není možné přelézt s batohem na zádech. Nad komínem pokračuje cesta v mírném terénu, otevírá se pohled na Diamond Glacier a za po několika metrech jste na vrcholu Nelion (5188m).

Před přechodem Gate of the Mists a dosažení nejvyššího vrcholu masivu Mt. Kenya Batianu (5199m) je vhodné přespat v bivakovací boudě Howell pod vrcholem Nelionu. K snazšímu překonání Gate of the Mists je vhodné mít s sebou lehké turistické mačky.

North Face Standard Route (Grade IV+)

Ideální období: červenec – září
Běžný čas výstupu: 10 hodin

TOPO: North Face Standard Route (hlavní výstupová linie v severní stěne) na Batian Nástup do cesty prakticky není možné minout. Cestou uvidíte šipky na kamenech, značku jasně ukazující začátek lezecké linie a také pamětní destičku. Z tábořiště Kami Tarn nejprve absolvujete traverz jižním směrem podél východních stěn masivu. Cesta vede velikým kuloárem, který je výše sevřen zleva vrcholkem Krapf Rognon a zprava hlavním vrcholem. Kruh s křížem označuje nástup cesty.

Po vylezení prvních deseti metrů je důležité odbočit do prava ve směru velkého žlabu, který jednoznačně určuje směr lezení. Na řadě míst jsou zbytky starého jištění, které pomáhá určit místa na štand. Občas je lezení s batohem komplikované, kvůli nedostatku prostoru ve skalních koutech. Rozhodně je zapotřebí dávat pozor na padající kamení a mít helmu. Jedno z nejtěžších míst je pouhou délku pod amfiteátrem. Jedná se o kolmý komín, do kterého je nutné nejprve traverzovat.

Amfiteátr je skutečně veliký. Hned při vstupu do jeho spodní části je upravené místo na bivak. My jsme neměli dostatek času a náš postup byl ve spodní části příliš pomalý, takže jsme se rozhodli po prozkoumání amfiteátru k ústupu.

Rozhodně doporučujeme lézt v lehkých botách uzpůsobených i k lezení. Těsné lezečky nejsou s ohledem na nižší technickou obtížnost nutné, ale námi zvolená těžká bota (vhodná spíše do ledu v kuloáru Diamond) byla na obtíž a velmi zpomalovala.

Terén nad amfiteátrem je hodně závislý na zvolené variantě výstupu. Snadnější je obejít Firmin Tower ze západní strany. Přímý výstup je o něco náročnější, než-li zmiňované klíčové místo pod amfiteátrem. Nad věží by mělo být již je jedno technicky náročnější místo. Pod hřebenem, dříve než dosáhnete Shipton´s Notch (výrazný zářez v hřebeni) je excelentní místo pro bivak. Přes zářez Shipton traverzujeme stále směrem doleva po skalních policích, dokud nedosáhneme vrcholu Batian (5199m). Výstup je lépe plánovat na dva dny i s ohledem na zhoršující se počasí po poledni. Pro jistotu je vhodné i do této cesty přibalit lehké turistické mačky.

Diamond Couloir (Grade VI)

Ideální období: červenec - září
Běžný čas výstupu: velmi závislé na kvalitě a množství ledu (je potřeba počítat s 15-18 lanovými délkami)

O této výstupové linii se všude píše jako o jednoznačně nejkrásnějším ledovém lezení na černém kontinentu. Existují dvě základní linie výstupu. Cesta sledující kroky prvolezců (r. 1973), která v horní části odbočuje doleva nebo přímá a podstatně náročnější linie z roku 1975.

V posledních letech cesta trpí akutním nedostatkem ledu a je tudíž nutné vždy ověřit aktuální podmínky přímo na místě. Podél cesty je několik jeskyní, kde je možné bivakovat. K dosažení vrcholu překonáte až 18 lanových délek. Diamond Couloir začíná ve výšce přibližně 4750m v severozápadní části ledovce Lower Darwin.

♦ ♦ ♦

Mapa – Mt. Kenya

Mapu Národního parku Mt. Kenya lze zakoupit i v České republice v rozlišení 1:50000, resp. 1:25000 pro oblast vrcholového masivu. Pro základní orientaci přikládáme mapku, kterou lze kliknutím zvětšit.

Orientační mapa Národního parku Mt. Kenya

Průvodce – Mt. Kenya

Horolezecký průvodce po východní Africe Skvělým průvodcem je kniha od Camerona M. Burnse, Kilimanjaro & East Africa, A Climbing and Trekking Guide, která obsahuje rozsáhlé pasáže věnované výstupům na Kilimandžáro (5895m), Mount Kenya (5199m), Mount Meru (4566m) a také Ruwenzori (5109m). Vydalo ji nakladatelství The Mountaineers Books – www.mountaineersbooks.org.

Počasí – Mt. Kenya

Ideální období k výstupu jsou během roku dvě. První od poloviny prosince do poloviny března a druhé od počátku června do poloviny října. Více viz výše v textu.

Aktuální předpověď počasí!

♦ ♦ ♦

Deník z průběhu celé "Expedice Afrika 2010 – Mt. Kenya & Mt. Kilimanjaro

♦ ♦ ♦

Mount Kenya (trailer)

http://www.youtube.com/watch?v=Da7zkKI2qk0
♦ ♦ ♦

Batian (5199m)/Nelion (5188m)

Topo výstupu na Batian cestou North Face Standard Pohled na Nelion z vrcholu Point Lenana (4985m) Pohled na Batian z výstupové trasy na Point Lenana (4985m) severním hřebenem od chaty Shipton
♦ ♦ ♦
Batian (5199m)/Nelion (5188m), Mount Kenya, Keňa Batian (5199m)/Nelion (5188m), Mount Kenya, Keňa Batian (5199m)/Nelion (5188m), Mount Kenya, Keňa Batian (5199m)/Nelion (5188m), Mount Kenya, Keňa Batian (5199m)/Nelion (5188m), Mount Kenya, Keňa Batian (5199m)/Nelion (5188m), Mount Kenya, Keňa Batian (5199m)/Nelion (5188m), Mount Kenya, Keňa Batian (5199m)/Nelion (5188m), Mount Kenya, Keňa Batian (5199m)/Nelion (5188m), Mount Kenya, Keňa Batian (5199m)/Nelion (5188m), Mount Kenya, Keňa Batian (5199m)/Nelion (5188m), Mount Kenya, Keňa Batian (5199m)/Nelion (5188m), Mount Kenya, Keňa Batian (5199m)/Nelion (5188m), Mount Kenya, Keňa Batian (5199m)/Nelion (5188m), Mount Kenya, Keňa Batian (5199m)/Nelion (5188m), Mount Kenya, Keňa Batian (5199m)/Nelion (5188m), Mount Kenya, Keňa Batian (5199m)/Nelion (5188m), Mount Kenya, Keňa Batian (5199m)/Nelion (5188m), Mount Kenya, Keňa Batian (5199m)/Nelion (5188m), Mount Kenya, Keňa Batian (5199m)/Nelion (5188m), Mount Kenya, Keňa Batian (5199m)/Nelion (5188m), Mount Kenya, Keňa Batian (5199m)/Nelion (5188m), Mount Kenya, Keňa Batian (5199m)/Nelion (5188m), Mount Kenya, Keňa Batian (5199m)/Nelion (5188m), Mount Kenya, Keňa
Napište nám
| | info@cumbres.cz
Reklama
© Las Cumbres (2005 — 2024)